Rotary klubas kelia iš užmaršties senąsias krašto kapinaites

rotary sutartisŠilutės Rotary klubo ir rajono Savivaldybės vadovai antradienį pasirašė neterminuoto bendradarbiavimo sutartį.
Tokia sutartimi siekiama užtikrinti ilgalaikę ir darnią bendradarbiavimo raidą, puoselėjant vietos tradicijas, saugant paveldą ir kuriant palankų krašto įvaizdį šalyje ir užsienyje. 

Ėmėsi dviejų senųjų kapinaičių

Jau 20 metų gyvuojantis Šilutės Rotary klubas yra įgyvendinęs ne vieną vertingą projektą. Anot dabartinio klubo prezidento Audriaus Endzino, tokie projektai jau skaičiuojami dešimtimis.

Viena naujesnių idėjų, kurią rotoriečiai įgyvendina jau kelerius metus, yra senųjų krašto kapinaičių tvarkymas. Jie nuo 2011-ųjų po kelis kartus per metus darbuojasi netoli Laučių esančiose Mažių kapinaitėse, o pirmąją talką jose surengė apie 2008-uosius metus.

Neseniai klubo nariai nutarė imtis ir Kintų seniūnijos Muižės kapinaičių priežiūros.

Pasak rotoriečių, Mažių kapinaitėse yra palaidoti filosofo Vydūno giminės, o Muižės kapinės ypatingos tuo, kad kažkada priglaudė iškilią šio krašto asmenybę – dvarininką, Kuršių marių žvejybos inspektorių Ernstą Vilhelmą Berbomą.

Rotary klubo prezidentas A.Endzinas ir kartu su juo į Savivaldybę atvykę klubo nariai Antanas Čepys bei Aleksas Kvederis pasakojo, jog kai pirmą kartą nuėjo į Mažių kapinaites, jos buvo neįžengiama teritorija. Tačiau, anot klubo narių, nebuvo galima iš karto imtis kirvių ir jais mosuoti, reikėjo darbus suderinti su Kultūros paveldo departamentu, nes senosios kapinės – kultūros paveldo objektas.

Rotoriečiams padėjo ir rajono paminklosaugininkė Reda Švelniūtė, kuo gali talkina ir Šilutės seniūnija.

Paveldas turi būti prižiūrimas
rotary sutartis maziu kapines
Po kelerius metus trunkančių talkų vaizdas keičiasi. Klubo nariai pjauna krūmus, menkaverčius medžius, sugalvojo kapinaites ir aptverti. Tvoros reikėjo labiausiai, nes pradžioje, anot vyrų, net aplinkiniuose laukuose besiganiusios ir į kapines užklydusios karvės tarp kapinių kryžių įsipainiodavo, nekalbant jau apie nuolat čia siautusius apylinkės šernus ir stirnas…

Beje, naikindami čia jau seniai trūnijusius virtuolius ir pjaudami menkaverčius medžius (vien medžių išpjauta gera dešimtis), vyrai padarė dar vieną gerą darbą – išpjautus medžius seniūnija atidavė kurui socialiai remtiniems žmonėms.

„Kapinaitės – mūsų krašto paveldas, kuris turi būti prižiūrimas. Jeigu valdžia kol kas nėra pajėgi tinkamai jas prižiūrėti, tai daryti turi visuomenė“, – tokią nuostatą išsakė A.Endzinas, A.Čepys ir A.Kvederis.

„Paveldą būtina išsaugoti, ir jeigu visos nevyriausybinės organizacijos imtųsi panašios veiklos – prižiūrėtų bent po vienerias kapinaites, kaip pagražėtų mūsų kraštas“, – sakė meras Šarūnas Laužikas.

Tvarką palaikys ir toliau

Į tokią prasmingą veiklą siekiama įtraukti ir jaunimą. Todėl klubo nariai į talkas Mažių kapinaitėse pasikvietė ir Vydūno gimnazijos moksleivius. Pasak Savivaldybėje apsilankiusių vyrų, reikėjo matyti, kaip nušvito jaunuolių akys, kuomet jie pamatė antkapiuose iškaltas jiems gerai žinomas Storostos šeimos narių pavardes.

Mažių kapinaičių tvarkymo pabaiga numatyta šią vasarą. Iki to laiko bus sutvarkyta viskas, ką klubo nariai buvo numatę padaryti. Kapinaitės bus ir aptvertos, nes rotoriečiai jau ir medžiagas tvorai nusipirko.

Projekto užbaigimo proga apie liepos mėnesį planuojama surengti konferenciją, kurios metu klubo nariai pristatys pirminį ir galutinį kapinaičių vaizdą, nuveiktus darbus. Konferencijon planuojama pakviesti ir lektorius, kurie dar kartą primintų Vydūno veiklą ir nuopelnus mūsų kraštui.

Kol kas dar tariamasi, kurie lektoriai dalyvaus konferencijoje ir kur ji bus surengta – Šilutėje ar Vydūno kultūros centre Kintuose.

Darbus Muižės kapinaitėse planuojama baigti kitais metais.

Tiesa, vyrai žino, kad kapinaites teks prižiūrėti ir toliau, antraip nuveikto darbo greit gali nebelikti nė ženklo – jį iš naujo palaidotų pati gamta. „Tvarkysime kasmet. Tikimės kapinaitėse išlaikyti tokią tvarką, kad čia būtų galima ateiti ir pagerbti palaidotus mūsų kraštui nusipelniusius žmones“, – sako Rotary klubo nariai.