Rožinis spalis kviečia moteris rūpintis savimi

istockphoto.com nuotr.Spalis visame pasaulyje minimas kaip kovos su krūties vėžiu mėnuo ir vadinamas rožiniu mėnesiu. Rožinė spalva yra tapusi moteriškumo, vilties, sveikatos spalva, rožinis kaspinas visame pasaulyje suprantamas kaip kovos ir pergalės prieš klastingą ligą simbolis.

Šilutės F.Bajoraičio viešoji biblioteka kartu su Šilutės rajono moterų, sergančių onkologinėmis ligomis, draugija „Viva Femina“ surengė vakarą „Padovanok svajonei sparnus“. Į renginį atvyko moterys, buvusios akistatoje su onkologine liga, ir tie, kurie, solidarizuodamiesi su sergančiais, vykdo įvairias misijas, teikia moralinę, psichologinę, dvasinę pagalbą.
Liudijo sergančios ir prijaučiantieji

Dokumentinių filmų autorė, režisierė Dalia Kanclerytė, pristatė savo filmą „Padovanok svajonei sparnus“ – pasakojimą apie sergančiųjų onkologinėmis ligomis ir juos palaikančiųjų svajonę prie Klaipėdos miesto ligoninės gautame žemės sklype pastatyti Vilties namus. Juose ligos palaužti ar sužinoję diagnozę ir šoko ištikti žmonės bei jų artimieji atgautų dvasinę pusiausvyrą, rastų paguodą.

Tuo pradėjo rūpintis broliai pranciškonai iš Kretingos. Vienas jų – į renginį atvykęs brolis Benediktas – pasidalijo savo patirtimi. Pradėjęs bendrauti su onkologiniais ligoniais jis kitaip ėmė vertinti save ir savo gyvenimą, pradėjo labiau mylėti žmones, ieškoti būdų, kaip jiems padėti. Brolis Benediktas yra vienas tų, kuris derino statinio projekto klausimus, organizuoja paramos akcijas, ieško lėšų Klaipėdos Šv. Pranciškaus onkologijos centro statybai.
istockphoto.com nuotr.
Šio onkologinių ligonių dvasinio paramos centro direktorė Aldona Kerpytė džiaugėsi, kad jau yra pastatytas pirmas komplekso statinys – koplyčia.

Ji pasakojo apie centro veikos perspektyvas, paslaugas, kurios bus teikiamos. Direktorė pati buvo susidūrusi su liga ir pasidžiaugė, kad prieš 10 metų susibūrusi onkologinių ligonių grupelė peraugo į didelę bendruomenę. Čia atvyksta žmonės iš kitų šalies miestų ir miestelių, netgi iš kaimyninės Latvijos.

Bendruomenė, kuriai viešnia iki šiol vadovauja, iš pradžių glaudėsi mažame kambaryje Klaipėdos miesto ligoninėje. Būtent čia gimė suvokimas, kad vien medicininių paskaitų apie onkologines ligas, jų gydymą, statistiką neužtenka, reikia daugiau – tvirtesnio pagrindo, dvasinės stiprybės norint įveikti ligą. Ieškodama dvasinės paramos, grupelė persikėlė į Kretingą. Iš pradžių glaudėsi vienuolyne, pas seseris pranciškones, vėliau, išaugus narių skaičiui, ėmė burtis pas brolius pranciškonus – Kretingos pranciškonų vienuolyno patalpose.

Klaipėdietė Daiva Katiševskaja liudijo prieš 3 metus susidūrusi su vėžiu. Jai sutvirtėti ir įveikti ligą padėjo tikėjimas, kurį rado lankydamasi onkologinių ligonių bendruomenėje Kretingoje. „Čia pajutau meilę ir viltį, sklindančią iš susibūrusių žmonių širdžių“, – sakė viešnia.

D.Kanclerytė susirinkusiesiems skaitė hebrajų poezijos šedevrą „Giesmių giesmė“. Tai meilės laiškai iš „Senojo testamento“, mums visiems užrašyti prieš 2000 metų. Skaitymus muzikinėmis improvizacijomis papildė Klaipėdos universiteto Menų fakulteto profesorius Pranciškus Narušis.

Rožinis mėnuo Lietuvoje ir Pasaulyje

Sveikatinimo projekto „Nedelsk!“ savanoriai spalio mėnesį organizuoja visą šalį apimančias, visuomenės supratimą apie krūties vėžį ugdančias akcijas, kuriose dalyvauja Lietuvos mokyklos, bibliotekos. F.Bajoraičio viešoji biblioteka Skaitytojų aptarnavimo skyriuje parengė Rožinę knygų lentyną, kviečiančią susipažinti su lietuvių kalba išleistomis knygomis, kurių pavadinime yra žodis Moteris.

„Matau, kaip rožinis kaspinas apjuosia visą Lietuvą. „Nedelsk“ – tai beldimasis į toliausiame užkampyje gyvenančių moterų širdis: jūs esate mylimos ir svarbios savo šeimai, giminei, miesteliui, šaliai. Negalima sau leisti mirti nuo krūties vėžio, kai pasaulyje nuo tos ligos išgyja 9-ios iš 10-ies. Ši liga nėra nuosprendis, tačiau apie ją svarbu sužinoti kiek galima anksčiau“, – sako projekto „Nedelsk“ iniciatorė Agnė Zuokienė. Jos teigimu, kuo dažniau ir plačiau bus kalbama apie krūties vėžį, tuo daugiau moterų laiku pasirūpins savo sveikata ir tuo daugiau šeimų bus laimingos.
15-oje Lietuvos miestų tradiciškai spalį įžiebiama Rožinė vilties ir tikėjimo šviesa, apšviečianti pasirinktų pastatų fasadus. Jau 7 metus tęsiamas konkursas „Težydi mano miestas“, skatinantis gėlėmis puošti savo ir savo gimtojo miesto aplinką.

Spalio mėnesį „Rožinio kaspino“ autobusėlis tęsia kelionę po Lietuvos regionus – bus aplankytos moterys Prienų, Birštono, Zarasų ir Vilniaus rajonuose. Taip pat dešimtyje miestų ir miestelių šį mėnesį aukojamos šv. Mišios už nuo krūties vėžio mirusias moteris ir tas, kurios kovoja su liga.

 Sveikatinimo projektas „Nedelsk!“ visoje Lietuvoje jau 9 metai rengia moterims krūtų savityros praktinius mokymus, organizuoja viešas paskaitas apie krūties vėžį, propaguoja darnaus gyvenimo būdą. Nuo projekto veiklos pradžios organizuojamų nemokamų patikrų metu buvo patikrinta daugiau kaip 67 000 moterų, iš jų virš 630 rasta krūties vėžio įtarimo atvejų.

Parengta pagal projekto „Nedelsk“ vadovės Linos BUZELYTĖS
ir F.Bajoraičio viešosios bibliotekos bibliotekininkės Aldonos NARBUTIENĖS informaciją.