Rudeninė paukščių migracija didina pavojų plisti paukščių gripui

vistos kieme2Ruduo – metas, kai smarkiai suaktyvėja paukščių migracija, o tai smarkiai didina paukščių gripą sukeliančio viruso plitimo riziką.

Ši pavojinga ir didelius nuostolius nešanti liga Europos Sąjungos valstybėse nesiliauja plisti: paukščių gripo (PG) atvejai jau nustatyti 22 valstybėse. Rugpjūčio mėnesį 6 naujausi atvejai užfiksuoti Šveicarijos ir Vokietijos laukinėje faunoje. Italijoje vien per rugpjūčio mėnesį nustatyta 12 PG židinių paukštininkystės ūkiuose, dėl to sunaikinta daugiau kaip 200 tūkstančių paukščių. Praėjusį pavasarį PG atvejų buvo užfiksuota ir Lietuvoje.

Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai dar kartą primena, kad pavasaris ir ruduo yra tas metas, kai naminių paukščių laikytojai turi imtis visų atsargumo priemonių, antraip jie gali netekti visų savo auginamų sparnuočių.

„Norime dar kartą atkreipti visų paukščių laikytojų dėmesį, kad prasidėjusi rudeninė laukinių paukščių migracija smarkiai didina galimybes paukščių gripo virusui patekti ir į Pamario krašto paukštides“, – sako Šilutės VMVT l.e.p. viršininkas Vytautas Jasaitis.

Pasak V.Jasaičio, vandens paukščių – žąsų, ančių – migracija intensyviausia antroje rugsėjo pusėje ir spalio pradžioje. Būtent laukiniai vandens paukščiai yra laikomi pagrindiniais paukščių gripo pernešėjais Europoje.

Štai ir praėjusį pavasarį PG nustatytas kelioms gulbėms, kurios nebegyvos buvo rastos Kaune ir visai šalia mūsų esančioje Klaipėdoje. „Laimė, į namų ūkius liga tada neišplito“, – sako V.Jasaitis.

 

Šilutės VMVT vadovas primena paukščių laikytojams, kad kovo, rugsėjo ir spalio mėnesiais naminius paukščius reikia laikyti uždarose patalpose arba išleisti tik į apsaugotas lauko aikšteles. Šios aikštelės turi būti įrengtos taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais, pavyzdžiui, iš visų pusių aptverta, o iš viršaus uždengta tinklu arba stogu. Reikia stengtis ir patiems paukščių laikytojams išvengti kontaktų su laukiniais migruojančiais paukščiais. Savo ūkiuose jie turėtų neleisti lankytis pašaliniams asmenims, paukščių girdymui nenaudoti vandens iš atvirų vandens telkinių.

Organizuojant viešus renginius su naminiais ir dekoratyviniais paukščiais pavasarinės ir rudeninės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu – kovo, rugsėjo ir spalio mėnesiais – privalu laikytis veterinarijos reikalavimų pramoginiams ir kitiems renginiams naudojamiems gyvūnams. Reikalavimai patvirtinti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. sausio 2 d. įsakymu „Dėl Veterinarijos reikalavimų pramoginiams ir kitiems renginiams naudojamiems gyvūnams patvirtinimo“.

Būtina užtikrinti, kad tokie renginiai vyktų tik uždarose patalpose.

Paukščių gripu užsikrėtę paukščiai būna apatiški, nejudrūs, tupi nuleidę sparnus, nekoordinuoja judesių, nelesa, nededa kiaušinių, sunkiai kvėpuoja, jiems pamėlsta skiauterė, barzdelė, patinsta galvos ir kaklo audiniai, kojų odoje gali matytis kraujosruvos.

Apie pastebėtą naminių paukščių susirgimą arba gaišimą paukščių laikytojai privalo nedelsdami informuoti Šilutės VMVT teritorinį padalinį arba aptarnaujantį privatų veterinarijos gydytoją.

Gyventojai, radę nugaišusį laukinį paukštį, neturi jo liesti ir nedelsdami privalo apie tai  pranešti Šilutės VMVT telefonu (8 441) 62286, 62285 arba Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu   8 800 40 403.