Rudens potvynis plečiasi, apsemtas kelias į Rusnę

 potvynis sakuciuose_rolando_spalio_15_dKelias savaites iš eilės besitęsiančios liūtys padarė savo – prasidėjo rudeninis potvynis, per kelią Šilutė – Rusnė plūstelėjo vanduo.

Kelias pradėtas semti jau penktadienį, o vakar rytą vandens gylis jame siekė 14 cm. Prognozuojama, kad toks vandens gylis išsilaikys arba gali net šiek tiek kilti dar kelias dienas.

Iš viso rajone jau apsemta apie 30 kilometrų kelių, kai kurie iš jų – neišvažiuojami. Po vandeniu yra didesnė dalis rajono laukų ir pievų.

 Kels, kai vandens bus 15 cm

Penktadienį po darbų į salą grįžtantys rusniškiai važiuodami įprastai apsemiamu kelio ruožu dar kirto ir kelias sausas saleles. Tačiau jau šeštadienį tų salelių nebeliko – vanduo sudarė ištisinę juostą. Jos ilgis – apie 400 metrų, o vandens gylis vietomis tada siekė apie 12 cm.

Pirmadienio rytą jau užfiksuotas 14 cm gylis.

Rusniškiai neabejoja, kad situacija negerės tol, kol nepasikeis kelias savaites vyraujančių vakarų vėjų kryptis, kuri neleidžia vandeniui išeiti į Kuršių marias.POTVYNIS ANT_KELIO_6

Blogiausia, pasak salos gyventojų, kad toks vandens gylis ant kelio yra pats nepalankiausias mašinoms, mat ir 10 cm gylio vanduo gadina automobilius.

Klaipėdos regiono kelių Šilutės kelių tarnybos viršininkas Algirdas Jakubauskas ramina, kad šiemet kelti automobilius bus pradėta, kai vandens gylis viršys 15 cm. Toks šios įmonės ir rajono Savivaldybės nutarimas buvo priimtas dar pernai.

Vanduo semia rūsius

Bet ne tik persikėlimo problemos jau kankina rusniškius. Kuršmarių gatvės gyventojai pasakoja jau pusantros savaitės braidantys po vandenį rūsiuose. Kai kurių namuose vandens gylis siekia iki pusės blauzdų, tad be guminių batų jie ten lipti nebesiryžta.

Vanduo semia rūsiuose įrengtų šildymo katilų pelenų skyrius, nepadeda net ir pastatyti vandens siurbliai – vos į lauką išpumpuotas vanduo tuoj pat sugrįžta atgal.

Žmonės pasakoja didžiumą daiktų bandę pakelti aukščiau, bet greit supratę, kad visko nepakels. Vanduo jau sugadino kai kurių rusniškių rūsiuose stovinčius šaldiklius, tad jie šmaikštauja, jog reikės išdalinti prisiruoštas žuvies ir mėsos atsargas giminaičiams.

Taip pat su vandeniu rūsiuose kariauja ir pagryniškiai, kitų kaimų gyventojai.

Nemunu ritosi nauja banga

potvynis sienas_plaukia_imo_ri_fotoŠilutės r. savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus vardija tokius skaičius: per parą nuo sekmadienio ryto iki pirmadienio ryto Šyša nuslūgo 13 cm, Tenenys – 26 cm, Leitė ties Kūlynais – 1 cm. Vanduo krito ir aplinkinių rajonų upėse – Tauragės Jūroje ir Klaipėdos Danėje.

Bet vakar fiksuota, kad ateina vandens pliūpsnis iš Nemuno aukštupio. Štai sekmadienio rytą Nemune ties Panemune buvo užfiksuotas net 21 cm pakilimas, o ties Šilininkais tądien vanduo buvo pakilęs 10 cm.

Pirmadienį rodikliai buvo tokie: ties Panemune Nemunas per parą kilo tik 6 cm, o ties Šilininkais – jau 15 cm. 14 cm pakilimas tądien užfiksuotas ir Gėgės upėje ties Plaškiais.

„Tai reiškia, kad Nemunu iš aukštupio atsirita vandens banga, kuri netrukus pasieks ir mus“, – vakar ryte sakė R.Rimkus.

Pasak jo, pasidžiaugti galime nebent tuo, kad meteorologai artimiausiomis dienomis nežada lietaus. Be to, nurimo ir vėjas, kuris vis neleido vandeniui nutekėti į marias. Ypač tam pasitarnavo gūsingas penktadienio nakties vėjas.

Artimiausios prognozės: vanduo dar kurį laiką neslūgs, šiek tiek kils arba laikysis tame pačiame lygyje – viskas priklauso nuo situacijos Nemuno aukštupyje.

Apsemta apie 30 km kelių

Pasak R.Rimkaus, rajone jau apsemta apie 30 kilometrų kelių, kai kurie iš jų dar išvažiuojami, kiti – jau nebe. Kokie plotai pievų ir laukų atsidūrė po vandeniu, net nebeskaičiuojama, mat tokių duomenų nebereikia, kai visoje šalyje yra paskelbta ekstremalioji padėtis.

„Galima manyti, kad apsemta apie 50-60 proc. rajono žemės ūkio naudmenų. O iš viso vanduo semia gal apie 70-80 proc. rajono laukų teritorijos“, – mano R.Rimkus.

Ir išties – vanduo po kojomis žliugsi ne tik įžengus į pievas – tokia situacija net daugelio žmonių kiemuose.