Rugsėjo 1-ajai ruošiasi 700 pedagogų ir 4800 mokinių būrys

mokytojai pirmoji_gimnazija_1Lygiai po savaitės, kitą penktadienį, visose rajono mokyklose vėl aidės skambutis, į klases kviesdamas mokinius ir jų mokytojus.

Kiek jų šiemet turėsime, kiek ir kokių dalykų mokytojų rajone trūksta, o kurių yra per daug, preliminariai jau suskaičiavo Šilutės r. savivaldybės Švietimo skyriaus vadovai.

Rugsėjis į mokyklas suburs 5500 žmonių

Šiemet klasių duris pravers šiek tiek daugiau nei 4800 moksleivių būrys, kartu tai bus šventė ir beveik 700 pedagogų būriui.

Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė sako, kad šie skaičiai  dar labai apytikriai, o tikslesni bus aiškūs tik po rugsėjo 1-osios. Bet preliminariai suskaičiuota, kad šiemet moksleivių mažėjimas jau šiek tiek stabilizavosi, mat jų turėsime maždaug 300 mažiau nei pernai. Tuo tarpu kelis pastaruosius metus rajono mokyklose mokinių skaičius sumažėdavo 400-500 kasmet. O prieš keliolika metų rajone per metus sumažėjo net 550 moksleivių.

Švietimo darbuotojai žino, kad per vasarą kai kurios šeimos su vaikais išvyksta gyventi į užsienį, bet yra ir parvykstančių šeimų. Ir tai džiugina.

Pernai rugsėjį rajono bendrojo ugdymo mokyklose pradėjo 527 pedagogai, 478 iš jų buvo mokytojai arba mokyklų vadovai. Dar 160 pedagogų dirbo vaikų darželiuose arba mokyklose su ikimokyklinukais. Manoma, kad ir šiemet mokslo metus pradės panašus skaičius pedagogų.

Taigi rugsėjis į mokyklas sukvies iš viso maždaug 5500 rajono vaikų ir suaugusiųjų būrį.

Trūksta vaikų darželių auklėtojų

Pastaraisiais metais rajone vis daugėja darželinukų, ikimokyklinukų. Todėl kasmet atidaromos vis naujos grupės vaikų darželiuose. Bet kartu iškyla dar viena problema – ikimokyklinėse įstaigose vis skaudžiau jaučiamas pedagogų stygius. Štai ir šiemet atidarius tris naujas grupes „Raudonkepuraitės“, „Žibutės“ ir „Pušelės“ darželiuose, pastaruosiuose ieškoma pedagogų, norinčių dirbti su mažyliais.

„Ikimokylinio ugdymo pedagogų kasmet vis labiau trūksta, nes dabar dirba daug vyresnio amžiaus specialisčių. Kai kurių įstaigų direktorės neslepia, kad prašo ir pensinio amžiaus sulaukusias pedagoges dar padirbėti“, – sakė B.Tekorienė. Šiemet tik viena ikimokyklinio ugdymo specialistė teiravosi apie įsidarbinimo galimybes, bet rajone taip ir nepasiliko.

Pasak vedėjos, šiuos specialistus ruošiantis Klaipėdos universitetas neparuošia jų tiek, kiek reikėtų, nes ši specialybė, dėl mažų atlyginimų laikoma neprestižine, ją renkasi vis mažiau abiturientų.

Labai trūksta psichologų

Blogiausia kadrų padėtis, anot B.Tekorienės, yra Žemaičių Naumiestyje. Šioje gimnazijoje trūksta lietuvių kalbos mokytojo, psichologo. Muzikos mokytojo, auklėtojo ir auklėtojo padėjėjo reikia tos pačios gimnazijos Gardamo progimnazijai.

Rajone labai trūksta psichologų. Nors mokyklos ir iki šiol turėjo psichologų etatų, bet dirbančių specialistų nebuvo. To priežastis – ta pati: menki atlyginimai. Niekam ne paslaptis, kad įkūrę privačius kabinetus psichologai uždirba žymiai daugiau nei mokyklose, tad mokyklas dažniausiai renkasi jauni specialistai.

Šiemet viena psichologijos studijas baigusi jauna specialistė pradės dirbti Šilutės rajono švietimo pagalbos tarnyboje. O kitose švietimo įstaigose psichologų trūks. „Abejoju, kad galėsime realiai suteikti psichologo paslaugas tiek, kiek jų reikia mokiniams ir mokytojams, nes neturime specialistų“, – sako B.Tekorienė.

Jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centre trūksta socialinio pedagogo, nes čia dirbusi puiki specialistė paliko šią įstaigą ir pasirinko darbą ikimokyklinio ugdymo įstaigoje.

Yra ir priešingų tendencijų – kai mokytojams nepavyksta gauti norimo pamokų krūvio. Tokia dalia dabar yra dorinio ugdymo (etikos ir tikybos) specialistų, meno – muzikos ir dailės disciplinas dėstančių pedagogų.

Visos mokyklos rugsėjį pasitinka bent minimaliai atnaujintos. Į naujas patalpas naujai rekonstruotame Žibų pradinės mokyklos pastate persikėlęs Jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centro kolektyvas, B.Tekorienės nuomone, gali tik džiaugtis, nes dabar jas turės žymiai geresnes. Šilutės rajono švietimo pagalbos tarnyba dar lieka senosiose patalpose – Liepų gatvėje.