Rūkantiems mokiniams siūlo statyti palapinę…

madraset-do5anSavo atstovą į redakciją atsiuntę Šilutės Sodų g. 2 namo gyventojai piktinasi greta jų namo esančios M.Jankaus pagrindinės mokyklos moksleiviais, pertraukų metu ateinančiais parūkyti į namo laiptines ir teršiančiais namo aplinką.

Problema sena, apie ją jau ne kartą rašyta. Bet šio namo gyventojai sumanė ir būdą, kaip apsaugoti savo laiptines. Jie siūlo mokyklos teritorijoje pastatyti palapinę – rūkyklą, kad mokinių nuorūkų prie savų namų nereikėtų rankioti niekuo dėtiems miestelėnams.

Gyventojai kaltina mokyklos vadovus

Anot redakcijoje apsilankiusio p.Petro, šios mokyklos paaugliai kiekvieną pertrauką būriuojasi jų namo laiptinėse ir greta jų. Čia jie rūko, spjaudo ir triukšmauja, o gyventojams belieka vėliau kuopti jų paliktas šiukšles.

Vyriškis negali atsistebėti, jog rūko, anot jo, „vos nuo žemės pakilę“ penktokai, mergaitės – ne mažiau nei berniukai. Beje, mergaitės esančios dar piktesnės ir kandesnės, į pasakytą pastabą atsakančios ištisa necenzūrinių replikų tirada.

Kartą gyventojai iškvietė policiją, pareigūnai tąkart išbaidė moksleivius. „Bet juk kasdien jie prie mūsų laiptinės nestovės?“ – supratingai pasvarstė Petras su kaimynais.

Apie šią daugiabučių gyventojų problemą jau rašyta ne kartą, ir ne du. Bandėme tai pasakyti ir p.Petrui, bet vyriškis tikino, kad dėl tokios netvarkos kalti mokytojai ir mokyklos direktorius. Esą pedagogai nė karto nėra atėję pasižiūrėti, ką pertraukų metu veikia jų auklėtiniai.

Išsakęs pretenzijas mokyklos direktoriui Audriui Astasevičiui, vyras išgirdo, jog pedagogai su vaikais susitarė bent jau dėl to, kad mokyklos teritorijoje jie nerūkys. „O ką jie daro už mokyklos tvoros, jau nebe mūsų reikalas“, – atsakęs mokyklos vadovas.
„Toks direktorius negali vadovauti mokyklai“, – nutarė Petras.

Tegu rūko mokyklos teritorijoje.

Jis turi pasiūlymą su šia problema nebesusitvarkantiems mokytojams. Vyras mano, jog su šiuo moksleivių įpročiu nebesusitvarkantys pedagogai galėtų rūkantiems moksleiviams skirti mokyklos kieme plotelį rūkymui.

„Mokykla turi tokią milžinišką teritoriją, tai galėtų rasti kampelį ir leisti ten rūkyti mokiniams. Galėtų jį kokiais faneros lakštais apkalti, kaip, pavyzdžiui, vaikų darželiuose pavėsines, jei mokytojams akis bado rūkantys vaikai“, – sakė Petras.

Jo nuomone, taip bent jau būtų apsaugoti niekuo dėti aplinkinių namų gyventojai.

Mokytojai apsilanko laiptinėse

Toks pasiūlymas nesudomino mokyklos direktoriaus A.Astasevičiaus. „Apie tai negalime net galvoti“, – sakė jis „Šilutės naujienoms“.

Mokyklų teritorijos visoje Lietuvoje yra paskelbtos nerūkymo zonomis, tad leidimas rūkyti kad ir atskiroje palapinėje būtų nusižengimas įstatymams.

Direktorius priminė, kad mokinių rūkymas – ne tik Šilutės M.Jankaus, bet ir visų kitų visos Lietuvos mokyklų skaudulys. Problema nuolat nagrinėjama mokyklų vadovų pasitarimuose, dar kartą aptarta ir ketvirtadienį vykusio direktorių pasitarimo metu.

Praėjusią vasarą mūsų rajono savivaldybės Taryba priėmė sprendimą, kad nepilnamečiams rūkyti viešose vietose draudžiama, už tai gali būti skiriamos baudos tėvams. Bet Konstitucinis teismas, pasak A.Astasevičiaus, netrukus paskelbė kitą naujieną: esą panašūs savivaldybių tarybų draudimai prieštarauja kitiems teisės aktams. Taigi išeitis viena – keisti įstatymus. O tai jau tikrai – ne A.Astasevičiaus ir ne rajono Tarybos jėgoms.

Pasak direktoriaus, mokytojai nuolat aplanko aplinkinių daugiabučių laiptines, išveja vaikus tai iš vienos, tai iš kitos laiptinės.

Bet tai – kova su vėjo malūnais, nes sukę apsukę mokiniai susiranda kitas „slaptavietes“. „Pagaliau, mokytojai yra labai užimti ir pertraukų metu, tad visą laiką lakstyti po namus ir ieškoti besislapstančių rūkalių jie neturi laiko“, – sako direktorius.

Vienas rūkymo prevencijos būdų yra netikėti mokinių patikrinimai pertraukų metu, bet ir tai gelbsti menkai.

Protokolų surašoma vis daugiau

„Apie moksleivių rūkymą mokyklų teritorijose negali būti nė kalbos, tai aiškiai numatyta Alkoholio ir tabako kontrolės įstatyme“, – aiškų atsakymą M.Jankaus gatvės gyventojams turi Šilutės r. policijos komisariato Viešosios policijos Prevencijos poskyrio viršininkas Artūras Silius.

Anot A.Siliaus, pareigūnai lanko moksleivių pamėgtas rūkymo vietas ir gavę informacijos iš gyventojų, ir savo iniciatyva. Štai pernai iš viso viešoji policija už rūkymą vietose, kur tai daryti draudžiama, surašė 49 ATP protokolus, 37 iš jų – nepilnamečiams.

Užpernai tokių protokolų surašyta 38, nepilnamečiams – 21. Bet baudelės už tokį pažeidimą yra tokios, kad negąsdina netgi moksleivių – 10 ar 20 litų už pažeidimą dažnas iš jų susimoka ir be tėvų pagalbos. O skirti didesnes baudas įstatymai leidžia tik prasižengus pakartotinai.