Ruošdami vaiką į mokyklą patikrinkime jo sveikatą

stravinskiene jurgita 1Prieš prasidedant mokslo metams didelis tėvų galvos skausmas yra tai, jog reikia pasirūpinti vaiko sveikatos pažymėjimu ir profilaktiniu patikrinimu.

Kiekvienais metais iki rugsėjo 15 dienos mokiniai turi pateikti informaciją, gydytojo užpildytą Vaiko sveikatos pažymėjimą apie profilaktinio sveikatos  patikrinimo rezultatus mokyklos vadovui.

Šią pažymą užpildo šeimos gydytojas, prieš tai patikrinęs vaiko sveikatos būklę.

Profilaktiškai tikrinami visi vaikai iki 18 metų. Gydytojas įvertina vaiko sveikatą, vadovaudamasis patvirtinta tvarka.

Pažymoje pateikiami šie duomenys: ūgis, svoris, fizinė būklė, kraujospūdis, klausos ir regos būklė, kraujotakos, kvėpavimo, nervų ir kitų sistemų, taip pat – dantų ir odos būklė. Jei nors viena iš šių sistemų yra sutrikusi, nurodomos rekomendacijos dėl fizinio krūvio, mitybos, vengtinų alergenų, regos, esant reikalui vaikas siunčiamas pas specialistus.

Profilaktinis patikrinimas padeda laiku nustatyti sveikatos sutrikimus ir juos išgydyti, suteikia galimybę su šeimos gydytoju aptarti sveikos gyvensenos principus.

Prieš vedant pas gydytoją mažuosius mokinukus rekomenduojama juos nuteikti ištyrimui, papasakoti apie tai, ką galbūt apžiūrės gydytojas, kad vaikas būtų ramus ir geranoriškai nusiteikęs. Niekuomet negąsdinkite vaikų gydytoju ar didelėmis adatomis, ką kartais daro kai kurie tėveliai.

Kraujo tyrimai vaikams profilaktinio patikrinimo metu atliekami tik esant tam tikroms idikacijoms. Tėvams pageidaujant gali būti atlikti išsamesni vaiko kraujo tyrimai dėl hormonų sutrikimo, virškinamojo trakto ligų.

Tėvai turėtų atkreipti dėmesį į vaiko regą, nes vaikai ypač įnikę į šiuolaikinių tecnologijų pasaulį, sunkiai atitraukiami nuo kompiuterių. Todėl gausėja regos  ir klausos sutrikimų, trumparegystė ypač dažnai aptinkama profilaktinių tikrinimų metu.

Dėl netaisyklingo sėdėjimo prie kompiuterio, judėjimo stokos gausėja skeleto – raumenų patologijos, stuburo iškrypimų.
Nereikėtų apleisti ir vaiko mitybos raciono, nes jei šeimoje nėra suformuotų sveikos mitybos įgūdžių, ir jaunoji atžala maitinasi netaisyklingai.

Virškinimo sistemos vystymuisi svarbu rūpintis vaikų dantimis. Jei dantys yra sugedę, žalojamas virškinamasis traktas, nes maistas blogai sukramtomas. Todėl vaikus nuvesti ir pas odontologą.

Intensyvėjant gyvenimo tempui tėveliai vis daugiau dėmesio skiria fizinei vaiko būklei, užmiršdami jo psichinę sveikatą. Matyt taip yra dėl to, kad įvertinti fizinę būklę yra lengviau negu psichinę.

Jeigu pasikeitė vaiko elgesys, dingo apetitas, žinome – jis susirgo. Bet vis dar mažai dėmesio skiriame jo elgesio ypatumams, prisitaikymui prie nuolat besikeičiančios aplinkos, kai jis nori būti savarankiškas.

Vaikas gerai prisitaiko prie aplinkos, t.y., jo psichinė sveikata yra gera, jeigu jo elgesyje nepastebite kraštutinumų: greit bsikeičiančios nuotaikos, perdėto aktyvumo, pereinančio į ryškų pasyvumą, higieninių ir kitokių įpročių ugdymo sunkumų, nuolatinio priešinimosi ir kaprizų, brandos atsilikimo nuo bendraamžių (vaikas neaiškiai šneka, nesugeba išreikšti minčių).

Dažnai vaikai būna agresyvūs ir pikti. Į tai būtinai reikia atkreipti dėmesį, nes tai didelė problema vaikų bendravime. Jeigu agresyvumas ir pyktis naudojami kliūčiai įveikti, užsibrėžtam tikslui pasiekti ir nesusiję su griovimu, savęs ir kitų žalojimu, tai yra toleruotini jausmai. Kitais atvejais, jei vaikas taip bendrauja su kitais vaikais, reikėtų pasikonsultuoti su specialistais.