Rusiją šlovinančių asmenų spaustuvė Traksėdžiuose

img604751Nuo ankstyvo ketvirtadienio ryto pareigūnai atliko kratas Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Klaipėdoje. Tai buvo veiksmai, kuriais tęsiamas ikiteisminis tyrimas, Lietuvos generalinės prokuratūros pradėtas šiemet sausio 15-ąją.

Tyrimas pradėtas gavus iš Valstybės saugumo departamento informaciją apie išplatintas proklamacijas, kuriose raginta burtis į grupes ir kovoti prieš Lietuvos valdžią, prieš narystę tarptautinėse organizacijose NATO bei ES, prieš JAV.

Tyrime yra vienas epizodas dėl internetinėje erdvėje pasirodžiusio grasinimo šalies prezidentei Daliai Grybauskaitei. Be to, tikrinama proklamacijose nurodytų internetinių puslapių ltnacionalistas.worldpress.com bei tautiniaisocialistai.yandex.ru veikla.

Iki šiol šiame tyrime duomenys rinkti kitais būdais, o šiandien imtasi kratų. Jos atliktos sankcionavus ikiteisminio tyrimo teisėjui. Jam buvo pateikti duomenys, leidžiantys manyti, kad su šia veikla gali būti susiję devyni asmenys. Kratos atliktos dvylikoje vietų. Pareigūnai apsilankė pas tris asmenis Klaipėdos regione, vieną – Kaune, keturis – Vilniuje ir vieną Šiaulių regione.

Kai kurių šių žmonių pavardės viešojoje erdvėje atsirado iki oficialaus pranešimo. Minimos Mildos Bartašiūnaitės, Giedrius Grabausko, Vaido Lekstučio pavardės. Tačiau vyriausiasis Klaipėdos apygardos prokuroras Simonas Minkevičius teigė, kad įtarimai šiandien niekam nepareikšti, todėl jis pats pavardžių neminėjo. Apie kardomąsias priemones taip pat nekalbama.

Prie šio tyrimo buvo prijungtos kelios medžiagos apie vėliau pasirodžiusius analogiško turinio plakatus Klaipėdoje.

Tyrimą atlieka Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Sunkių nusikaltimų skyriaus pareigūnai. Šiandien atliekant kratas jie pasitelkė į pagalbą kolegas iš Vilniaus, Kauno ir Šiaulių policijos komisariatų.

„Nors tyrimas trunka jau ne vieną dieną, tačiau aktyviai vykdyti pradėtas tik dabar. Tiriamas nusikaltimas kvalifikuojamas kaip Antikonstitucinių grupių kūrimas ir jų veikla. Tai yra sunkus nusikaltimas, už kurį numatoma įkalinimo bausmė siekia nuo trejų iki dešimties metų. Tiesa, vėliau ši kvalifikacija greičiausiai keisis. Už panašias veikas Lietuvos Baudžiamajame kodekse yra keli straipsniai: padėjimas kitai valstybei veikti prieš Lietuvos Respubliką, kitas straipsnis numato atsakomybę už viešus raginimus pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą. Suplanuota dar labai daug darbų, tikėtina, kad įtariamųjų ratas plėsis“, – teigė S.Minkevičius.

Kratų tikslas – nustatyti išplatintų proklamacijų autorius, ieškoma jų ryšių su priešiškos valstybės institucijomis ar organizacijomis, kurios gali veikti prieš Lietuvos Respubliką ir jos suverenitetą.

Kokie yra saitai, jungiantys įtarimą sukėlusius asmenis, tikimasi išsiaiškinti išanalizavus įtariamųjų kompiuteriuose išlikusius susirašinėjimo bei kitokio bendravimo pėdsakus.

Jau esama įtarimų, kad išplatinti lapeliai buvo atspausdinti Šilutės rajone. Šiandien krata atlikta individualiosios įmonės „Šilutės spaustuvė“ patalpose, Traksėdžių kaime, Klevų gatvės 10-uoju numeriu pažymėtame pastate. Pirminiais duomenimis, buvo išspausdinta apie 6 tūkst. egzempliorių proklamacijų.

Tyrimą atlikti pavesta būtent Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos pareigūnams, nes proklamacijos buvo išplatintos Klaipėdoje, Tauragėje ir Jurbarke. Pirmieji du miestai apima Klaipėdos apygardos prokuratūros veiklos teritoriją.

Tiesa, Vasario 16-osios išvakarėse Kaune surengto mitingo prieš NATO organizatoriaus domisi šio miesto pareigūnai.

Kaune ketvirtadienį buvo atlikta tik viena krata. Svečių iš policijos sulaukė Raudondvario plente gyvenantis G. Grabauskas. Krata atlikta jo gyvenamoje vietoje bei kitose šiam asmeniui priklausančiose patalpose.

G. Grabauskas – vienas iš devynių asmenų, kurių pavardės figūruoja sausio 15-ąją Generalinės prokuratūros pradėtame ikiteisminiame tyrime. Kviesdamas internete bendraminčius į mitingus, jis prisistato žurnalistu, judėjimo „Vytis“ koordinatoriumi.