Rūšiuodami atliekas tapsime turtingesni

atlieku rusiavimas konteineriai12 tūkstančių tonų – tiek atliekų iš mūsų rajono kasmet išvežama į Dumpių sąvartyną, esantį šalia Klaipėdos.

Šilutės savivaldybė jau suskato mažinti šių atliekų kiekius, o tuo pačiu – pristabdyti pinigų tekėjimą iš mūsų visų kišenių, nes už išvežamas rūšiuotas atliekas, tinkamas perdirbti, nei gyventojams, nei Savivaldybei mokėti nereikia. Jau nekalbant apie tai, kad rūšiuodami atliekas ir Žemę savo palikuonims kur kas švaresnę paliktume.

Ta tema Savivaldybėje surengtoje spaudos konferencijoje dar kartą priminta apie antrinių žaliavų rūšiavimo naudą ir raginta visiems tai daryti.

Nauji konteineriai ir nauja šiukšliavežė

Susitikti su žurnalistais atvykęs UAB „Ecoservice“ generalinis direktorius Arūnas Makauskas priminė ne tik milžiniškus kasmet išmetamų atliekų kiekius. Viena paskutiniojo meto šios srities naujovių – individualių namų savininkai jau nemokamai aprūpinami papildomais konteineriais, skirtais antrinėms žaliavoms rūšiuoti.

Šilutės rajone jau baigiama išdalinti 5000 tokių konteinerių komplektų: miesto gyventojai jau aprūpinti, dabar dalijama kaimuose. Vienas jų – 240 litrų talpos konteineris skirtas visų rūšių pakuotėms, kurios vėliau bus perrūšiuojamos. Antrasis, 120 litrų talpos konteineris skirtas tik stiklui.

Gyventojams bus patogu vienu metu išstumti visus tris konteinerius, o juos ištuštins specialus naujas automobilis, kuris ketvirtadienį atvyko į Šilutę. Šiemet „Ecoservice“ iš viso nupirko 9 tokius modernius automobilius. Šioje trijų sekcijų mašinoje rūšiuotos atliekos nesusimaišys su nerūšiuotomis, o A.Makauskas patikino, kad ir jokių papildomų mokesčių dėl to šilutiškiams nebus pridėta.

„Naujoji mašina darbą pradės jau nuo liepos, o jei rūšiuojančiųjų bus daug – gal ir anksčiau. Ji per mėnesį apvažiuos visas vietas, kur stovės antrinių žaliavų konteineriai“, – sakė „Ecoservice“ Šilutės padalinio vadovė Jūratė Glazauskienė.
Tada keisis ir atliekų išvežimo grafikas.

Be to, numatyta žiemą konteinerius tuštinti rečiau, o tai irgi turėtų prisidėti prie mokesčio už šiukšlių išvežimą mažėjimo.

Savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus patikino, kad jei tiek konteinerių neužteks, jų bus įsigyta daugiau.

A.Makauskas pastebėjo, kad dalis gyventojų iš karto neima pasiūlytų konteinerių, įtikinėja, esą jie nereikalingi. Tačiau netrukus įsitikinę, kaip sėkmingai atliekas rūšiuoja kaimynai, ateina jų paprašyti.atlieku rusiavimas suksliaveze

Nerūšiuojantieji gali pelnyti baudas

Anot R.Rimkaus, šilutiškiai antrinių žaliavų rūšiavimo naudą turėtų pajausti dar šiemet, mat jau per antrąjį pusmetį į regioninį sąvartyną išvežamų mišrių atliekų kiekis turėtų sumažėti maždaug 550-600 tonų. Pasiekus tokią ribą, jau būtų galima galvoti apie mažesnę rinkliavą už atliekų tvarkymą, o tai savo ruožtu neabejotinai paskatintų visus dar atsakingiau imtis rūšiavimo.

Jis pasidžiaugė, kad pirmieji konteinerius gavę Naujakurių, Darbininkų kvartalų gyventojai jau skambina Savivaldybėn ir klausia, kada jie bus ištuštinti.

Rūšiuoti komunalines atliekas yra privalu – tai numatyta savivaldybės Tarybos patvirtintose komunalinių atliekų tvarkymo taisyklėse. Taisykles ignoruojantieji gali pelnyti net administracines nuobaudas – įspėjimą arba baudą iki 579 eurų.

Ateityje – daugiau naujovių

Ir tai dar ne viskas, kaip artimiausiais metais planuojama patobulinti atliekų surinkimą. Štai šiemet mieste turėtų atsirasti pirmoji požeminių konteinerių aikštelė, kurioje kartu su mišrioms atliekoms skirtais konteineriais bus įrengti ir konteineriai rūšiuojamoms antrinėms žaliavoms. Planuojama, kad vėliau tokios aikštelės bus įrengtos prie visų daugiabučių.

Dar tolesnėje ateityje, pasak R.Rimkaus, planuojama kiekvieną aikštelę aptverti ir priskirti keliems daugiabučiams, kurių gyventojai į ją patektų tik su elektroniniais raktais.

A.Makauskas patvirtino, kad atliekų surinkimo aikštelių modernizavimui (jos turės būti aptvertos, asfaltuotos) savivaldybėms bus skiriamos europinės lėšos. Šilutei komunalinių atliekų tvarkymui turėtų atitekti apie 900 000 eurų.

Planuojama įsigyti dar ir 2000 kompostavimo konteinerių, o tai leistų į sąvartyną išvežamų šiukšlių kiekį kasmet sumažinti dar keliais šimtais tonų.

Nuo kitų metų visoje Lietuvoje įsigalios dar viena naujovė – turėtų pradėti veikti pakuočių depozito sistema. Tuomet prekybos centruose bus superkama dalis plastikinių butelių ir stiklo taros, taip pat skardinės.

Bet pats svarbiausias pasiekimas, kurį atneš visos šios reformos, žinoma, yra švari gamta, kurią po savęs paliksime ateinančioms kartoms.