Rusnės estakada – mažo, paprasto žmogaus pergalė – atidaryta

 

ESTAKADA _3Tikriausiai niekas neskaičiavo, bet galimai net tūkstantis žmonių susirinko į rusniškių amžiaus statinio – estakados atidarymo iškilmes.

Įvykis buvo išties iškilus, o ir patys vietiniai jam rimtai pasirengė: visi vieninga mėlyna apranga apsirengė, Rusnės tiltą Lietuvos trispalvėmis padabino, aukštų svečių, muzikantų ir dainininkų užsikvietė, visiems jiems vaišes suruošė, „ačiū„ skandavo. Ir spinduliavo tokį džiaugsmą, kad net prapliupusi liūtis jų nuotaikos sugadinti nepajėgė.

Eisena žygiavo su dainomis

Rusnės estakados statybos užbaigimas – įvykis ne tik rusniškiams, bet ir visai Lietuvai. Tai liudija į jo šventės vietą atvykę tokie aukšti svečiai, kaip Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, Susisiekimo ministras Rokas Masiulis, estakados statybos rangovo UAB „Kauno tiltai“ direktorius Aldas Rusevičius, šiame krašte išrinktas LR Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda bei Šilutės savivaldybės vadovai: meras Vytautas Laurinaitis, vicemeras Sigitas Šeputis, savivaldybės politikai.

Estakadą laimino ir šventino dviejų konfesijų: Telšių vyskupas Kęstutis Kėvalas ir Lietuvos evangelikų – liuteronų bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis, renginį vedė mūsų krašto renginių žinomiausias vedėjas Marijus Budraitis.

Didžiulė minia rusniškių dar valandą iki renginio pradžios rinkosi Rusnės salos pradžioje, tilto papėdėje. Visi rikiavosi į pagarbią eiseną kelyje link estakados. Eisenai pajudėjus, jos pradžioje jojo raiteliai su rusniškių Ciparių šeimos žirgais, paskui juos žengė kaimiškos muzikos ansamblis, kuris visą kelią – apie kilometrą traukė populiariausias dainas, pritariant eisenos dalyviams. Ypač gerai visiems sekėsi daina „Žemyn upe“, kuriai besibaigiant kapelos vadovas, dabar jau ir savivaldybės politikas Vygantas Stoškus minią atvedė iki estakados pusiaukelės. Čia visų jau laukė kita minios dalis, rusniškiai senbuviai, valdžios ir estakados statybos įmonių vadovai.

Kad geriau matytųsi, visus renginio svečius vedėjas M. Budraitis pakvietė palypėti ant tralo platformos. Rusniškiams tai išties istorinis tralas, vienas iš kelių įrenginių, kurie ilgus metus per pavasarinių potvynių vandenis vežiojo jų lengvuosius automobilius. Dabar, pasak M. Budraičio, šis įrenginys taps unikaliu eksponatu.

Mažų, paprastų žmonių pergalė…ESTAKADA _8

Iškilmes pradėjo Ministras Pirmininkas S. Skvernelis. Tačiau čia pat jo kalbą nutraukė patys rusniškiai – virš estakados nuvilnijo minios ovacijos ir skanduojamas „Ačiū, ačiū…“

Pasak S. Skvernelio, tiltas ir estakada dabar iš Rusnės atėmė salos statusą. „Ši estakada tai mažo, paprasto žmogaus pergalė prieš prieš valstybės abejingumą. Estakada tai ir pavyzdys, kaip maža bendruomenė gali pasiekti didelių pergalių“, – sakė S. Skvernelis.

Kalbėjusieji svečiai pažymėjo, kad estakada pastatyta ypač greitai – statybos netruko nė metų. Pasak S. Skvernelio, skubėti vertėjo, žinant kiek daug yra žmonių, kurie viską darė, kad tik sužlugdyti šį projektą. S. Skvernelis prašė rusniškių dar pasaugoti tralų platformas ir ant jų pavežioti visus tuos, kuriems estakados nereikėjo.

Pasižadėjo tvarkyti vandens kelius

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis irgi pasidžiaugė daugybės suėjusių žmonių nuoširdžia laime ir dėkingumu. Jis pastebėjo, kad net sunku patikėti, kaip rusniškiams reikėjo tų 700 metrų kelio sutvarkymo darbų.

Pasak R. Masiulio, tai labai retas reiškinys, dažniausiai kiekviena statyba yra kam nors naudinga, ir dažnai kai kam nereikalinga. Tad darbų pabaiga retai būna taip džiugiai sutinkama, kaip Rusnėje.

R. Masiulio niekas netempė už liežuvio, jis pats prasitarė, kad pabaigus vieną darbą, prasideda kalbos apie kitą, ir užsiminė, jog su Ministru Pirmininku S. Skverneliu ir Aplinkos apsaugos ministru Kęstučiu Mažeika jau yra kalbėta apie naujus būtinus darbus, kurie yra svarbūs Klaipėdos kraštui. Pasak R. Masiulio, dabar jau pats laikas sutvarkyti upių vandens kelius. Atstatyti upių farvaterių gylius ir seklėjančias pakrantes taip, kaip juos tvarkė čia gyvenę senbuviai, o gal net ir dar geriau.

R. Masiulis užsiminė, kad rengiamasi visus upių kelius perduoti valdyti vienai institucijai, kuri planuotų ir vykdytų vandens kelių tvarkymo darbus.

Seimo narys A. S. Nausėda asmeniškai dėkojo premjerui S. Skverneliui, už tai, „kad jis į rusniškių pageidavimą atsiliepė ne valdiškai, o žmoniškai“. Rusniškiams jis linkėjo naujų minčių ir žmonių gausėjimo. Pasak Seimo nario, čia, Rusnėje kadaise buvo ir pirmoji elektrinė, kuri tiekė elektros energiją Šilutei, ir daug kitų pažangių dalykų. Čia visuomet yra ir gerų, pozityviai mąstančių žmonių.

Savivaldybės meras V. Laurinaitis irgi džiaugėsi atliktais darbais. Jis sakė, kad jam svarbu, jog Pamario kraštas toliau būtų puoselėjamas, ir pajuokavo, jog į estakados atidarymą atvyko Neringos meras, kuris nekantrauja pabendrauti su Premjeru ir turi panašių pageidavimų savo kraštui…

Perkirpo juostelę, dalijo dovanas

UAB „Kauno tiltai“ direktorius A. Rusevičius sakė, kad statybininkai moka projektuoti, skaičiuoti ir statyti, tačiau jiems sunkiausia yra atlaikyti purvo kampanijas, kurias sukelia ne visuomet padorūs konkurentai. Kaip ten bebūtų, praėjus šimtmečiui niekas neprisimena triukšmadarių, visi prisimins tik statybininkus ir prie statybos darbų prisidėjusius žmones. Jis dėkojo Šilutės savivaldybei už ypač operatyviai pateiktus būtinus dokumentus. Rusniškiai, pasak A. Rusevičiaus, nusipelnė ypač didelės padėkos už statybininkų palaikymą: juk rusniškės moterys statybininkams mezgė kojines, estakadą puošė eglutėmis, virė arbatą, o kartais net ir pietus.

Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė padėkojusi visiems padalijo ir dovanas. Ministrui Pirmininkui įteikta rankomis siuvinėta Rusnės vėliava, ministrui R. Masiuliui atiteko gražiausių Rusnės gėlių – rūkytų žuvų puokštė. Tačiau įspūdingiausia dovana – 20 litrų medaus kibiras atiteko žiniasklaidininkui Edvardui Kubiliui. Pasak seniūnės D. Drobnienės, jis pats įsiprašė į svečius, kad susipažintų su rušniškių vargais potvynio metu, nuo jo vizito prasidėjo ir visa rusniškių kova dėl estakados.

Visi suvažiavę svečiai perkirpo simbolinę estakados atidarymo juostelę, visi buvo pakviesti žygiuoti į atidarymo šventės vietą šalia Rusnės tilto. Šventė buvo suplanuota išties graži: koncertą pradėjo Ž. Žvagulis, planavo prisijungti ir kiti atlikėjai. Tačiau vos prasidėjusį šventinį bendravimą ir koncertą pribaigė lietaus ir ledų kruša: vos išdalijus rusniškių išvirtą košę ir kitas vaišes dangus smarkiai apniuko ir pasipylė liūtis. Tad visi kaip mat liko šlapi, tik ištvermingiausieji dar gal valandą trepsėjo prie scenos, iki antros liūties. Tačiau visi tvirtino, kad nuotaika dėl to nė kiek nesugedo.

Pasak seniūnės D. Drobnienės, dėl nelauktos liūties buvo iššaudyta tik pusė planuotų fejerverkų. Tad visus likusius planuojama iššaudyti liepos 6-ąją, Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną.