Rusnės mokyklos jubiliejus suvienijo kartas ir parodė, jog praeitis neišnyksta

Neeilinis renginys ir neįprasta emocijų banga birželio 10 d. užliejo Rusnės salą. Čia įvyko, jau galima sakyti, tradicija tapęs renginys, minimas kas dešimtmetį – atšvęstas vienos iš seniausių svarbių įstaigų – mokyklos 440 metų jubiliejus. Saloje sulaukta gausaus šurmulio: čia lankėsi buvę mokiniai, susitiko buvę mokytojai, prisiminti gražiausi prabėgę jaunystės metai, gerais žodžiais paminėti jau Anapilin iškeliavusieji ir gyvieji, kuriantys gyvenimus ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

Rusnės mokyklos jubiliejus pirmą kartą atšvęstas 2003-iaisiais, tąkart minėti 420-ieji įstaigos metai. Anot ilgametės mokyklos pedagogės ir direktoriaus pavaduotojos ugdymui Reginos Juškienės, kuri ir šiemet, paskatinta rusniškių, ėmėsi organizuoti jubiliejinę šventę, archyvuose randama medžiaga byloja, kad saloje mokykla veikė jau 1583 m. Tiesa, ji tuomet buvo vokiška.

Rusnėje mokyklų būta ir daugiau, kažkada vienu metu jų veikė net septynios. O dabar rusniškiai senuosius pastatus, kurie kažkada atvėrė duris mokiniams kaip mokyklos, vadina šiltai ir simboliškai – „Raudonoji mokykla“, „Žalioji mokykla“, „Baltoji mokykla“. Pastarojoje, kur ir šiais laikais vyksta pamokos, po atviru dangumi ir buvo surengta jubiliejinė šventė.

Pasak šventės rengėjų, saloje veikusi pagrindinė mokykla, kažkada dar besivadinusi Rusnės vidurine, savo istorijoje įamžino ne vieną kartą, o iš viso į pasaulį išlydėjo apvalią sumą – 600 abiturientų. Džiugu, kad minint 440-ųjų metinių jubiliejų, tarp svečių buvo ir pirmosios laidos, išlydėtos dar 1959 m., absolventų. Anot R. Juškienės, tai, kad ši šventė subūrė tiek daug sugrįžusiųjų į salą kartų, tiek sunešė į būrį prisiminimų, nostalgijos ir šiltų jausmų, iš dalies organizatoriams buvo netikėta. O svečių, buvusių mokinių ir mokytojų, mokyklos Garbės knygoje tądien pasirašė daugiau nei 180, nors iš viso jų buvo dar daugiau. Sekant buvusių mokinių gyvenamųjų vietų žemėlapį, tarp atvykusiųjų į šventę buvo kraštiečiai iš JAV, Bostono, Vokietijos, taip pat Vilniaus, Kauno, Lazdijų, Klaipėdos, žinoma, Šilutės, Rusnės ir kt.

Jubiliejinė šventė duris lankytojams, buvusiems ir esamiems jos mokiniams, mokytojams duris atvėrė nuo vidurdienio, kai pakvietė atvirų durų valandos ir pastato viduje surengta archyvinių nuotraukų paroda. O jose – visos rusniškių mokinių kartos, abiturientų laidos, visi šilčiausi mokyklinių metų atsiminimai.

Popietę svečiai rinkosi į mokyklos kiemelį, kur buvo puikus oras, gera nuotaika, draugiškas bendravimas, bet ir muzika, šokis, daina. Išsakyta daug gražių žodžių, nuskambėjo daug padėkų, perskaitytas ir buvusio ilgamečio mokyklos direktoriaus Krizostemo Kuršelio sveikinimo laiškas mokyklos bendruomenei.

Kaip ir dera minint gražų jubiliejų, neapsieita be dovanų. Šventės dalyviai vaišinosi seniūnijos padovanotu net 14 kg sveriančiu tortu, klausėsi buvusių mokinių Valdo ir Vitos Lacko dainų, gėrėjosi buvusios mokinės Loretos Stanelienės vadovaujamo šokių klubo „Žvaigždūnė“ pasirodymu ir šiandien mokykloje dirbančios Astos Maigėnės parengta šokių programa.

Sveikinimo žodžius susirinkusiems išsakė buvęs mokyklos direktorius Petras Stankus, dabartinės mokyklos kaip Šilutės Pamario progimnazijos Rusnės skyriaus direktorius Marius Surplys, prisiminimai skambėjo iš rusniškių, buvusių mokinių lūpų.

Dalindamasi šventės prisiminimais R. Juškienė negailėjo šiltų žodžių visiems, kas skatino ją tęsti mokyklos jubiliejų minėjimo tradiciją: buvusiems mokytojams, mokiniams, rusniškiams, parėmusiems šventę. „Stengėmės visus, jei ne žodžiu, tai bent raštu paminėti ir pagerbti. Jubiliejiniai metai tik prasideda, todėl bus dar ir dovanų, ir staigmenų“, – pažadėjo R. Juškienė, užsimindama, kad tik visiems kartu susitelkus pavyko surengti šventę.