Rusnės pagrindinė mokykla praras savarankiškumą

 RUSNES MOKYKLA_3Nuo 1583 metų savo veiklos istoriją skaičiuojanti Rusnės pagrindinė mokykla (tuomet ji įkurta kaip liuteronų bažnyčios parapijinė mokykla) priėjo savarankiškumo galą: planuojama Rusnės pagrindinę mokyklą prijungti prie Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos ir pavadinti Rusnės skyriumi.

Tokį rajono švietimo įstaigų tinklo pakeitimą Savivaldybės Švietimo skyrius planuoja pateikti svarstyti savivaldybės Tarybai jau vasario mėnesį.

Išlaikyti esamą statusą nebeįmanoma

Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė „Šilutės naujienoms“ sakė, kad Rusnės pagrindinės mokyklos aštuoniose klasėse mokosi 61 moksleivis. Pagrindinės mokyklos statusas Rusnės pagrindinei mokyklai išimties tvarka saugotas jau keleri metai, nors jau kelerius metus iš eilės mokykloje nebesudaromos 9 ir 10 klasės.

Norėta Rusnės pagrindinei mokyklai suteikti savarankiškos progimnazijos statusą, kurioje būtų 8 klasių mokymas. Tačiau ir tokiai mokyklai įsteigti trūksta moksleivių.

Šiemet vienoje jungtinėje klasėje mokosi penktokai ir šeštokai, o kitais mokslo metais gali atsirasti dar viena jungtinė klasė. Tokioms švietimo įstaigoms, kuriose yra jungtinių klasių, Švietimo ir mokslo ministerija tiesiog draudžia suteikti savarankiškos progimnazijos statusą.

Nedžiugina ir ikimokyklinukų prieaugio perspektyva. Pasak direktorės pavaduotojos ikimokykliniam ugdymui Vidos Grabauskienės, vaikų darželį dabar lanko 39 vaikai nuo 2 iki 7 metų. Nuo rugsėjo 1 dienos darželį paliks 9 vaikučiai, o nauji ateis tik 6.

B.Tekorienė sako, kad be galo skaudu, kad Rusnėje nebelieka savarankiškos mokyklos, ir žada kiek įmanoma išsaugoti galimybę visų klasių vaikams mokytis Rusnėje – taip, kaip jie mokosi lig šiol.

Kadangi vaikų skaičius mažėja, Švietimo skyrius planuoja ir darželinukus, ir mokinius ugdyti viename pastate – arba darželyje, arba dabartinėje mokykloje, kurią rusniškiai vadina „baltąja mokykla“.

Švietimo skyriaus vedėja B.Tekorienė negali pasakyti, kaip ir kur klasės bus sukeltos, bet dviejų pastatų eksploatuoti Savivaldybė neketina.

Sausio pabaigoje spaudos konferencijoje Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis jau buvo užsiminęs, kad Rusnėje bendrojo lavinimo klases ketinama perkelti į vaikų darželio pastatą. Bet direktorius tuomet neužsiminė apie jokį mokyklos prijungimą prie Šilutės miesto Pamario pagrindinės mokyklos.

Seniūnei liūdna

Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė „Šilutės naujienoms“ sakė, jog jai yra liūdna ir gaila, kad Rusnės sala liks be savarankiškos mokyklos. Per visą pusę tūkstantmečio mokyklos istorijos laikotarpį taip dar nėra buvę.

Seniūnė baiminasi, kad mokyklai tapus kitos didelės mokyklos skyriumi, moksleivius pamažu „susiurbs“ Šilutė, ir po kelerių metų Rusnė nebeturės jokios mokyklos. Juk panašiai atsitiko Laučių pagrindinei mokyklai.

„Rusniškiai intensyviai kuria aktyvesnį ir įdomesnį gyvenimą saloje. Gal tai paskatins rusniškius auginti daugiau vaikų? Dauguma Rusnės bendruomenės norėtų, kad mokyklos savarankiškas statusas būtų dar išsaugotas, nors ir su nemažomis avansinėmis išlygomis“, – sakė D.Drobnienė.

Džiaugiasi mokytojais

Rusnės pagrindinės mokyklos tarybos narė Daiva Plikšnienė nori paneigti mitus, kad mažos komplektacijos mokyklose vaikai gauna nevisavertį išsilavinimą. Anot jos, visiems rusniškiams yra žinomas aukštas Rusnės mokyklos pedagogų kvalifikacijos lygis – bemaž visi jie yra metodininkai ar vyr. specialistai. Daug pedagogų eina antraeiles pareigas Šilutės miesto mokyklose, nes jie yra paklausūs dėl savo kvalifikacijos.

D.Plikšnienės du vaikai mokosi Rusnės pagrindinėje mokykloje, o vienas iš jų – jungtinėje klasėje. D.Plikšnienė užtikrina, kad jungtinėje klasėje kiekvienam moksleiviui mokytojos dėmesio tenka daug daugiau nei perpildytose, po 30 moksleivių turinčiose miesto mokyklose.

Pasak D.Plikšnienės, jeigu ir nebus išvengta Rusnės mokyklos prijungimo prie Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos, rusniškiai sieks kuo didesnio autonomiškumo, kad galėtų turėti atskirą paramos gavėjo statusą ir t.t.

Anot D.Plikšnienės, tikras absurdas yra kalbos, kad iš erdvios ir jaukios „baltosios mokyklos“ moksleivius reikia grūsti į ankštą vaikų darželį. Kyla klausimas, ar pavyks išsaugoti dabar idealiai sutvarkytą, sandarią „baltąją mokyklą“ su sporto sale, jeigu pastatas nebebus naudojamas?

Pašnekovė tiki Rusnės miestelio atgimimu ir tuo, kad Rusnės pagrindinė mokykla anksčiau ar vėliau vėl bus užpildyta.