Rusnės stebuklai – nuo paminklo Mahatmai Ghandi iki moterims seksualumą grąžinančio medžio

rusnes-salos-gyvenimas-57809c8ab4096Rusnė – didžiausia sala Lietuvoje, o to paties pavadinimo miestelis yra vienintelis lietuviškas miestelis saloje. Tačiau tai – toli gražu ne vieninteliai įdomūs faktai, kuriuos sužinosite apsilankę ten. Šilutės rajone esanti vietovė tikrai turi kuo nustebinti net ir daug ką mačiusius keliautojus.

Kas bendro tarp Rusnės ir Indijos politinio lyderio? Atsakymas į šį klausimą susideda iš vieno sakinio. Būtent Rusnės miestelyje yra paminklas žymiam Indijos politikui ir visuomenės veikėjui Mahatmai Ghandi atminti.

Jis pastatytas 2015 metų spalį. Greta M.Ghandi „eina“ jo bendražygis – Rusnės sūnumi vadinamas Hermanas Kalenbachas. Jis – Lietuvos žydų kilmės Pietų Afrikos architektas, sionistas. Būtent jis susieja indų tautos tėvu vadinamą M.Ghandi ir Rusnę.

H.Kalenbacho vaikystė prabėgo Mažojoje Lietuvoje, Rusnėje. Šeimoje augo šeši broliai ir viena sesuo. Tėvas Kalmanas Leiba Kalenbachas buvo melamedas, bet Rusnėje nedirbo mokytoju. Čia jis turėjo didelę lentpjūvę, sėkmingai prekiavo mediena. Turimi duomenys rodo, kad šeimos lentpjūvė ir gyvenamasis namas stovėjo netoli Nemuno, kuriame maudytis mėgo visa šeima. O į sportą linkusį H.Kalenbachą upė traukte traukė. Nemune jis išmoko plaukti, žiemą mėgdavo čiuožinėti.

Baigęs architektūros studijas jis tuo užsiėmė visame pasaulyje. Profesija nuvedė net į Pietų Afriką. 1904 m. H.Kalenbachas susipažino su M.Gandi, o po kelerių metų tapo jo politiniu bendražygiu ir net pagrindiniu jo veiklos finansiniu rėmėju, kartu organizavo taikias protesto akcijas bei jose dalyvavo. Dėl to kartu su M.Gandi 1913 m. rusniškis trims mėnesiams buvo įkalintas.

Daugiau apie tai skaitykite „Rusnės stebuklai – nuo paminklo Mahatmai Ghandi iki moterims seksualumą grąžinančio medžio“.