Rusniškei „Ingos rūkyklėlės“ šeimininkei – Žemės ūkio ministerijos padėkos raštas

RUKYKLELE 2„Ingos rūkyklėlės“ Rusnėje šeimininkei Indrei Šatkienei neseniai įteiktas Žemės ūkio ministro padėkos raštas už nuoširdų darbą garsinant Lietuvos vardą.

Toks tradicinės amatininkės I.Šatkienės įvertinimas buvo paskelbtas Vilniuje surengtame iškilmingame renginyje „10 metų tautinio paveldo atgimimui“. Pasak renginio organizatorių, Lietuvoje per 10 metų registravosi 630 tradicinių amatininkų ir 127 įmonės, kurie gamina tautinio paveldo produktus.

Sėkmingiausiai veikiantys iš jų jubiliejinio renginio metu buvo adovanoti premijomis, padėkos raštais. Įvertinti I.Šatkienės pasiekimus rekomendavo Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė ir bendruomenės „Rusnės sala“ pirmininkas Raimondas Plikšnys.   

Mokėsi iš tėčio

I.Šatkienė gimė ir užaugo Rusnėje, vietinių šeimoje, kuri vertėsi valčių smalavimu, bei žvejyba savoms reikmėms. Jos tėvelis Helmutas Ramanauskas, gimęs 1933 metais ir visą laiką gyvenęs Rusnėje,  mėgo ne tik  žvejoti, bet  ir apdoroti žuvį. Šiame procese dalyvavo ir pati Indrė. Tuomet jos darbas buvo skrosti, plauti žuvį, pakūrenti rūkyklą.

Indrės tėveliai žuvį rūkė tik savo šeimoms reikmėms bei šiuo produktu vaišindavo  gimines,  kaimynus ir svečius.

Kaimynams labai patiko šeimos rūkyta žuvis, tad jie prašydavo ir jiems išrūkyti. Tad sukūrusi savo šeimą Inga su vyru Gintaru, kuris nuo 1999 metų nuomojosi žvejybos įmonę, o 2010 m. pats įkūrė UAB „Urėja“, nutarė atgaivinti šį senąjį amatą, kurį paveldėjo iš tėvų ir vietinių šišioniškių kaimynų.

Edukacija ir skanavimas   RUKYKLELE 4

I.Šatkienė 2012 m. pateikė prašymą sertifikuoti jų gaminamus produktus. Tų pačių metų rugpjūčio 8-ąją karšto rūkymo žuvis gavo sertifikatą.

Ir tuo Indrė Šatkienė neapsiribojo. Kartu su dukra keletą metų  puoselėjo idėją kaip įdomiai ir išsamiai atskleisti Pamario krašto paveldą per edukaciją, todėl 2016 m. sukūrė edukacinę programą „Žuvies kelias“.

Tad dabar Šatkų šeimos patalpose turistams, žuvies skanautojams yra įrengta speciali patalpa, kurioje rodomi filmukai apie žvejybą, sugaunamas žuvis. Čia pat salėje natūraliai pademonstruojama, kaip yra skrodžiama žuvis, sūdoma, barstoma prieskoniais. Edukacinių pamokėlių klausytojai, skanautojai ne tik išklauso rūkyklėlės veiklos istoriją, bet ir pamato ir net užuodžia viso proceso kvapus. Žinoma, kad įspūdingiausias vaizdas yra kai žuvies skanautojai ragauja kelių rūšių ką tik iš rūkyklos ištrauktas žuvis. O kad jie neprarastų skonio pojūčio, šeimininkai juos vaišina čia pat savo darže užaugintų  mėtų arbata. 

Edukacijoms skirtose patalpose šeima sukūrė įdomią aplinką – čia yra sukaupta nemaža žvejybos priemonių bei žvejų buities rakandų kolekcija. Šeima nuolat papildo ekspoziciją  naujais eksponatais.

Turi ką veikti visa šeima

2016 m. „Ingos rūkyklėlė“ įsigijo transportuojamą rūkyklėlę, su kuria vyksta į rajoninius, regioninius renginius ir juose demonstruoja visą žuvies apdorojimo ir rūkymo procesą. I.Šatkienė ne tik organizuoja ir  veda edukacijas  jaunimui ir moksleiviams, salos svečiams, bet į šią veiklą jau įtraukė ir savo dukrą Živilę. Živilė 2016 m. Klaipėdos universitete įgijo rekreacijos ir turizmo specialybę, ir šiuo metu teikia  gido paslaugas į Rusnės miestelį ir jo apylinkes atvykstantiems žmonėms, bei skaito pranešimus seminaruose.

Rusnės seniūnė D.Drobnienė „Šilutės naujienoms“ sakė, kad I.Šatkienės „Ingos rūkyklėlė“ puikiai reprezentuoja Rusnės smulkųjį verslą, į kurį sugebėjo įsitraukti visa šeima.

„Iš paprastos nedidukės rūkyklos šeima savo verslą praplėtė taip, kad jis jau duoda naudą ne tik iš gamybos. Rusnės svečiams, turistams reikia ir tokios atrakcijos – savo akimis pamatyti, kaip tradiciniu būdu čia perdirbama žuvis. Be to, gamyba ir turistų priėmimas vyksta pavyzdingai tvarkomoje sodyboje. Čia vis dažniau apsilanko ir svečiai iš užsienio. Tai irgi labai svarbu visiems Rusnės gyventojams“, – sakė seniūnė.