Rusniškės nenumojo ranka, pamačiusios „žaliuosius žmogeliukus“

11716123 935275089851954 2126135674 nAntradienio vidurdienį Rusnės degalinėje du vyriškiai, apsirengę kamufliažine apranga, rusiškai teiravosi, kur yra Rusnės ligoninė. Degalinės darbuotojoms pasirodė, kad jas kalbino rusų kariškiai. Dar vienas žmogus sėdėjo automobilyje, turinčiame Rusijos Federacijos numerius. Rusai sakė, kad jų žemėlapyje yra nurodyta ligoninės vieta, bet ten jie jos neradę. Jie sakė norintys pasitikslinti pastato aukštį ir atstumus.
Rusiškai kalbantiems vyrams moterys patarė kreiptis į Seniūniją.

Degalinės darbuotojoms toks kariškai atrodančių vyrų domėjimasis Rusnės ligoninės vieta sukėlė įvairių prielaidų. Juolab kad girdėjo nemažai istorijų apie „žaliųjų žmogeliukų“ veiklą Kryme ir kitose Ukrainos vietose. Keista joms buvo ir tai, kad rusų kariškiai po Rusnės miestelį važinėja ir be jokios mūsų šalies atstovų palydos.

Moterys tyrė pačios

Viena iš degalinėje buvusių moterų sėdo į automobilį ir pasekė pasidairyti, kur „svečiai“, vilkintys kariškas uniformas, keliaus toliau.

Rusų automobilis sugrįžo į miestelio centrą ir ten „žalieji žmogeliukai“ sustojo ne prie buvusios ligoninės pastato (buvusi liuteronų evangelikų klebonija), o ėmė apžiūrinėti vaikų darželio pastatą.

Toks įtartinų vyrų elgesys dar labiau sujaudino moteris ir jos nusprendė informuoti Rusnės seniūnę, o vėliau pranešė ir žiniasklaidai.

Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė vėliau „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad nuvyko pasikalbėti su įtarimus sukėlusiais žmonėmis. Ji sakė iškart supratusi, kad tai – iš Kaliningrado srities atvykę vyrai. Teko kalbėtis rusų kalba.

Kaliningradiečiai seniūnei sakė, kad jie domisi buvusios ligoninės vieta. Jie sakė turintys pasienio apsaugos leidimą, seniūnė nepaprašė jų parodyti dokumentą.

Pasak D.Drobnienės, ji paskambino į Valstybės sienos apsaugos Vileikių užkardą ir ten gavo patvirtinimą, kad leidimai Rusijos piliečiams buvo duoti.

Seniūnė „Šilutės naujienoms“ sakė, kad visuomet nešiojasi fotoaparatą, bet šįkart Rusnės centro pastatais besidominčių vyrų nenufotografavo. Kodėl, pati negalėjo paaiškinti.

Meras neinformuotas, VSAT nieko nežino

„Šilutės naujienos“ trečiadienį apie galimą rusų kariškių apsilankymą Rusnės miestelyje pasiteiravo rajono mero Vytauto Laurinaičio. Jis tokios naujienos nebuvo girdėjęs ir dėkojo už suteiktą informaciją.

Meras gyrė budrias rusniškes, kurios pasielgė pilietiškai. V.Laurinaitis stebėjosi, kodėl Rusnės seniūnė D.Drobnienė jo neinformavo apie įtarimą sukėlusius žmones, juolab kad jie savo apranga ir elgesiu buvo panašūs į kariškius, atliekančius kažkokius matavimus ir pastatų apžiūrą.

V.Laurinaitis pažadėjo nedelsiant išsiaiškinti, kokie svečiai lankėsi Rusnėje ir kokie čia jų tikslai.

Keista, bet Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktinės atstovė spaudai Asta Šimkuvienė prisipažino, kad „Šilutės naujienos“ daugiau žino apie svečius iš Kaliningrado srities ir jų veiklą Rusnėje, nei ji. Jos nuomone, jeigu tie asmenys buvo kariškiai ir jeigu jie darė kažkokius matavimus, kartu su jais tikrai privalėjo būti ir mūsų šalies atstovas.

A.Šimkuvienė pažadėjo susirinkti informaciją ir ją pateikti „Šilutės naujienoms“.

Vadas dėkoja už pilietiškumą

Pagėgių rinktinės vadas pulkininkas Rimantas Timinskis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad yra dėkingas moterims, kurios taip pilietiškai pasielgė ir, kilus abejonėms, drąsiai aiškinosi bei suteikė informaciją apie nepažįstamus žmones, esančius pasienio teritorijoje. Vadas prašė paskelbti rinktinės būstinės telefono numerį (8 441 57955) ir netgi jo tarnybinio mobiliojo telefono numerį (8 687 13355), kad kilus panašioms situacijoms gyventojai galėtų paskambinti tiesiogiai ir tuomet bus paaiškinta, kas vyksta, o gal net ir pasiųsta komanda atlikti tyrimą.

Pagėgių rinktinės vadas R.Timinskas „Šilutės naujienas“ informavo, kad Rusnėje pastebėti Rusijos piliečiai pagal Lietuvos ir Rusijos pasienio demarkacijos sutartį atliko geodezinius darbus, tikslino pasienio ženklų koordinates. Tokius pat darbus atlieka ir Lietuvos pareigūnai Rusijos pasienio teritorijoje.

R.Timinskas pripažįsta, kad Rusnės gyventojai turėjo būti iš anksto įspėti apie darbus, kuriuos ruošiamasi vykdyti, ir apie tai, jog jų miestelyje dirbs Rusijos piliečiai – geodezininkai.

Be to, vadas nurodė, kad Vileikių užkarda skirtų geodezininkus lydintį Lietuvos pasienio pareigūną, kuris galėtų paaiškinti žmonėms, kas vyksta, išsklaidyti visus įtarimus ir abejones.