Šeštadienį kadaise buvusioje Rusnės savaitinio turgaus aikštėje, kur šurmulys netilo daugiau nei 600 metų – nuo 1596-ųjų, užvirė džiaugsmingas gyvenimas, nes kvietė šventė „Pagauk Rusnės vėją“. Kraštiečiai buvo kviečiami malda ir susikaupimu evangelikų liuteronų bažnyčioje pagerbti salos buvusius ir esamus gyventojus, savi ir atvykusieji galėjo pasigrožėti paroda apie Vokietijos dainininkę Aleksandrą, kilusią iš Šilutės, bei pasiklausyti viešnios Dorothee Lotch (Dorotėja Loč, Vokietija) atliekamų dainų.
Po šv. Mišių, kurias aukojo kunigas Valdas Miliauskas, sakralinėje bažnyčios aplinkoje koncertą dovanojo Kauno valstybinio muzikinio teatro solistė Kristina Siurbytė (sopranas), Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistas Mindaugas Jankauskas (tenoras), jiems akompanuojanti Kauno valstybinio choro koncertmeisterė Beata Vingraitė bei aktorius Egidijus Stancikas.
Kvietė į Žuvų turgų
Šventėje, kuri šiemet surengta kitoje vietoje nei daugeliui įprasta matyti salos šventes, kvepėjo ne tik žuvimi, bet ir žolelėmis bei kitomis gamtos gėrybėmis. Šalimais kudakavo ir kitokius garsus leido bei savo ištaigingu grožiu puikavosi dekoratyviniai paukščiai paroda.
Linksmoji šventės dalis prasidėjo, kai atsivėrė turgaus aikštės vartai, o pro jas įžengė šventės vedėjas – salos gyventoją simbolizuojantis žmogus – daržininkas, laukininkas, pievininkas, žolininkas ir žvejas – marių ir upių žinovas, vandenų valdovas. Teatralizuotu pasirodymu kreipdamasis į visus atvykusiuosius Sergėjus Nikanovas šišioniškių tarme perskaitė kvietimą į Žuvų turgelį.
„Nuo ilgų amžių ir nesuskaitomų kartų Rusnėje gyveno žvejai. Vakare, saulei leidžiantis, žvejai valtimis irkluodavo į mareles ir išmesdavo tinklus, rytui atėjus juos ištraukdavo. Tas darbas buvo labai pavojingas“, – sakė vedėjas, primindamas, jog kažkada šioje vietoje, kur buvo surengta šventė, vyko prekyba, klestėjo amatai, buvo itin gerbiamos vietos žolelės, turėjusios stebuklingų gydančiųjų galių.
Ta proga šventėje prisimintas senasis vaistininkas, plačiai apylinkėse garsėjęs Augustas Dėvilaitis ir pristatyti šių dienų garbingi salos žolininkai: Valentina Baužienė, Virgilijus Skirkevičius.
Įsilieti į šventės šurmulį kvietė ne tik paraginimas praverti pinigines ir negailėti kelių monetų rūkytai žuviai ar kitam gardumynui, bet ir rajono mero Vytauto Laurinaičio, salos grožio ir švenčių kūrėjos seniūnės Dalios Drobnienės pasveikinimai.
Obuolio žievelės lupimo konkursas
Jau trečius metus tęsiama tradicija, kurios autorė – buvusi ilgametė Rusnės specialiosios mokyklos direktorė Galina Deniušienė. Ši rusniškė šiemet vėl subūrė gausų būrį dalyvių ir kvietė savo rankas pamiklinti ir išsiaiškinti, kuris sugebės nulupti ilgiausią obuolio žievelę.
Susirungti ir dalyvauti konkurse ryžosi net 34 kandidatai iš įvairių Lietuvos miestų ir net užsienio.
Išmatavus nuluptų žievelių ilgius ir susumavus rezultatus, paaiškėjo, jog vienas iš trijų ilgiausios žievelės šeimininkų – šilutiškis Mindaugas, nulupęs net 154 cm žievelę, antrasis – kaunietis Artūras, kurio žievelės ilgis siekė 158 cm, o pirmąją vietą iškovojo šilutiškė Marta, nulupusi net 165 cm obuolio žievelę.
Vėliau iš žievelių moterys išvirė skanią arbatą ir ja vaišino visus dalyvius, kvietė atsigaivinti.
Vėjas ir malūnai – vieni svarbiausių salos simbolių. Kaip sakė renginio vedėjas, dar 1856 m. salos gyventojas Šlimas atidarė pirmąją garinę lentpjūvę, 19 a. pab. – 20 a. pr. Rusnėje jau buvo 6 vėjo malūnai.
„Rusnės žmogus išmaniai pakinkė vėją, pjovė lentas, statė medinius namus, laivus, tvėrė tvoras ir gal būt anuomet gamino vėjo malūnėlius…“ – sakė vedėjas.
Tad ta proga rusniškiai, kaitrią ir saulėtą dieną gaudantys salos vėją, buvo pakviesti į vėjo malūnėlių kūrimo dirbtuves. Aktyviai prie šios akcijos prisijungė jauniausieji, jėgas išbandyti ryžosi ir ne vienas suaugusysis. Jau po valandėlės šalia šventės aikštės esančią medžių paunksmę papuošė spalvingų vėjo malūnėlių alėja, o visi jaunieji dailininkai apdovanoti simbolinėmis dovanomis.
Artėjant vakarui linksmybių sūkuryje sukosi Šilutės sportinių šokių klubo „Lūgnė“ ir tautinių šokių kolektyvo „Rusnietis“ šokėjai, linksmybes tęsė muzikantas Mindaugas Nogaitis bei iš Pasvalio atvykę „Šėltinio“ šokėjai. Artėjant vakarui scenoje pasirodė klaipėdiečių dainininkų Deivio ir Renatos Norvilų pora, dainų popuri atliko Andžikas.
Visą dieną buvo pinami žolelių vainikai, jų artėjant vakarui susikaupė net kelios dešimtys. Kas pynė ant specialių lankelių, kas susuko vainikėlį tiesiog iš pačių žolelių. Vėliau, uždegus po žvakelę, šie vainikai buvo plukdomi šalia bažnyčios esančiame tvenkinyje.
Tradiciškai šventę „Pagauk Rusnės vėją“ vainikavo fejerverkai, kuriuos salai dovanojo iš Rusnės kilę verslininkai Adas ir Gražina Stankai.
Rašyti atsakymą