Artėjant Vėlinėms Rusnės saloje surengta netradicinė edukacinė pamoka, kurios metu salos gyventoja, tautinio paveldo puoselėtoja Aurelija Jakštaitė supažindino su senuoju žvakių liejimo būdu bei ryžosi iš natūralaus bičių vaško nulieti rekordinio dydžio žvakę.
Rezultatas: žvakės svoris siekia 7 kg 100 g, ilgis – 2 m 29 cm, viršutinės dalies skersmens apimtis – 5 cm, apatinės – 26 cm 2 mm.
Šio neeilinio įvykio liudininkais buvę jaunieji rusniškiai, Neformaliojo vaikų švietimo programos „Salos vaikščiotojai“ (vad. Dalia Kubilienė) dalyviai turėjo puikios progos ne tik gyvai užfiksuoti rekordą, bet ir pasimokyti, kaip liejama žvakė, susipažinti su visomis proceso subtilybėmis.
Paklausta apie idėją nulieti rekordinio dydžio žvakę, A.Jakštaitė sakė, kad sumanymas gimė dar pernai, kai artėjant šv. Kalėdoms Šilutėje, prie H.Šojaus dvaro, ji pamatė „išaugintas“ Žibintų ir eglių alėjas.
Žvakių liejimo meistrė prisipažino, kad jau tąkart pajuto norą nulieti įspūdingo dydžio žvakę.
Šiemet idėjai įgyvendinti pasirinktas laikas prieš Visų šventųjų dieną. Vėliau nukelti žvakės liejimo proceso nenorėjo, nes užgriūnantis prieškalėdinis laikotarpis daugeliui yra pilnas įvairių rūpesčių bei skubos. Tad, norėdama nulieti žvakę ramybėje, autorė pasirinko ramų Vėlinių laukimo laiką.
A.Jakštaitė norėtų, kad žvakę – rekordininkę pamatytų kuo daugiau žmonių. Galbūt prieš šv. Kalėdas įspūdingam vaško dirbiniui atsiras ir įspūdingo dydžio žibintas, papuošiantis miesto Kalėdų eglę?
Tautinio žvakių liejimo sertifikato pažymėjimą turinti kūrėja dvimetrinę žvakę liejo ant natūralaus linų siūlo (dagties), varvindama ant jo natūralų bičių vašką. Jo turėjo apie 10 kilogramų. Kaip sakė pati paveldo puoselėtoja, didžiąją dalį vaško buvo sukaupusi jos mama, auginusi bites, o trūkstamą kiekį Aurelija pirko. Beje, vaško kilogramas kainuoja apie 10 eurų.
A.Jakštaitė sakė, kad prieš kelerius metus ji ryžosi atgaivinti Mažojoje Lietuvoje užmirštas žvakių liejimo tradicijas. „Kaip žinia, Mažojoje Lietuvoje, kur buvo gerai išvystyta pramonė ir prekyba, greičiau ir paprasčiau buvo įsigyti pramoniniu būdu pagamintų žvakių. Tad senosios žvakių liejimo tradicijos užsimiršo greičiau, ne taip kaip didžiojoje Lietuvoje“, – sakė tautinio paveldo puoselėtoja.
Pasak jos sunkiausia žvakės gaminimo procese buvo ne ją išlieti (procesas truko apie 3 valandas), bet ją išlaikyti, kad vaškas nenuslinktų nuo dagties, kad žvakė nesutrupėtų, kai rekordininkė buvo nurišta nuo specialaus lanko.
Šiuo metu A.Jakštaitė laukia, ar Lietuvos rekordų registravimo agentūra „Factum“ patvirtins ilgiausios ir didžiausios žvakės rekordą.
Rašyti atsakymą