Rusniškiai pasikinkė šaltį – atidarė ledo kelią

ledo keliasSpustelėjus šalčiams Rusnės bendruomenė dar kartą įrodė, kad kartu jie yra jėga. Trečiadienio ir ketvirtadienio popietėmis per užšąlusias pievas salos gyventojai ruošė ledo kelią, kurį atidarė penktadienį, po itin šaltos nakties. Nuo šiol, bent laikantis žiemiškiems orams, jie galės greičiau ir patogiau susisiekti su didžiąja žeme.

„Mums reikia gyventi. Tikimės, kad tai bus mūsų išsigelbėjimas“, – „Šilutės naujienoms“ sakė aktyvus Rusnės bendruomenės narys Raimondas Plikšnys.

Naudojo senovinę praktiką

Sumanymas trumpinti savo kelią į namus ir į Šilutę – rusniškiams jokia naujiena, daugelis jų ir užaugo kartu su tėvais namus pasiekdami ledo keliu. Jis kasmet driekiasi potvynio apsemtomis ir užšalusiomis pievomis nuo perkėlos per apsemtą kelią į Rusnę iki tilto per Atmatos upę prieigų.

Primename, kad rusniškius potvynis kankina nuo ankstyvo rudens, tai atslūgdamas, tai vėl pakildamas. Būna ir taip, kad ryte į darbus didžiojoje žemėje jie išvažiuoja automobiliais, o vakare nebeturi kaip persikelti, nes vanduo ant kelio būna pakilęs ir traktoriai transporto nebekelia. Tuomet tenka palikti savo automobilius šalikelėje ir salą pasiekti įsiropštus į kariškių amfibiją.
R.Plikšnys sako neprisimenantis, kad potvynis būtų toks ilgas, gilus ir be prošvaisčių. Štai ir dabar jis girdėjo, kad Nemunu nuo Kauno pareina nauja potvynio banga, kuri savaitės viduryje buvo ties Smalininkais. Netruks praeiti kelios dienos ir vanduo vėl plūstelės į Pamario kraštą.

Ketvirtadienio rytą vandens lygis ant kelio Šilutė-Rusnė buvo 62 cm.

Privalu laikytis taisykliųledo kelias2

Trečiadienį ir ketvirtadienį apie 80 Rusnės bendruomenės narių ant užšalusių pievų kibo į ledo kelio ruošimo darbus: valė sniegą, pylė vandenį, gairiavo būsimo kelio kraštus.

Rusniškiai naudojo seną, iš tėvų ir senelių perimtą ledo kelio formavimo techniką – iš ekečių siurbliais pompavo vandenį ir pylė jį ant maždaug kilometro ledo atkarpos, taip jį tvirtindami. R.Plikšnys pasakojo, kad anksčiau tokiu būdu rusniškiai storindavo Nemuno ledą, kai dar nebuvo tilto ir neveikė keltas. Tokiu ledo keliu važiuodavo net sunkvežimiai.

Rusniškiai šį kelią darėsi sau, nes supranta, kad potvynis nežada trauktis, o žiemos metu važiuoti apsemtu keliu mašinoms yra „tikras peilis“.

„Nuostabus dalykas yra bendruomenė, o Rusnės ir visų aplinkinių kaimų bendruomenė – kažkas nerealaus. Kelintą mėnesį skęsdami, nusprendėme pasikinkyti ateinančius šalčius. Daugybė salos gyventojų ir bičiulių šiandien popietę leido ant užlietų pievų, ruošdami ledo kelią. Per tas kelias valandas ant apsemto kelio vandens sumažėjo nuo 65 iki 60 cm., kas paneigs, kad ne talkininkai nupompavo… Laisvę Rusnei!“, – savo feisbuke rašė R.Plikšnys.

Ledo kelią rusniškiai tikisi atidaryti šiandien. Ledo storis ant būsimo kelio trečiadienį buvo apie 15 cm, o ketvirtadienį apie 20 cm.

R.Plikšnys įspėja, kad tie, kurie važiuos ledo keliu, privalės laikytis tam tikrų taisyklių: nenuvažiuoti nuo kelio į šoną, laikytis saugaus atstumo, nelenkti, nesustoti. Šios taisyklės dar bus paskelbtos Rusnės bendruomenės feisbuke.