Rusniškiai seimūnų prašė sujungti jų salą su Lietuva…

PIKETAS 2_3Vakar, kovo 9-ąją, kelias valandas Vilniuje, prie Seimo rūmų, piketavo apie pusšimtį Rusnės gyventojų. Prie jų prisidėjo ir vilniečiai bei kituose rajonuose gyvenantys kraštiečiai.

Į sostinę susiruošusių pamariškių nesustabdė net tokia neįtikėtina likimo ironija – išvakarėse sugedo vienintelis juos į didžiąją žemę keliantis „potvynių autobusu“ vadinamas karinis sunkvežimis MAN.

Piketuotojų idėjinis vadas Raimondas Plikšnys į sostinę išskubėjo dar išvakarėse, mat kovo 8-osios vakare dalyvavo tiesioginėje LRT televizijos laidoje. Jos metu jis dar kartą visai šaliai priminė po kelis mėnesius per metus trunkančius potvynių apsemtų rusniškių vargus.

Piketuotojai Vyriausybei pareiškė nebegalintys daugiau kentėti ir pateikė labai konkrečius klausimus: kada bus pastatyta užliejamo kelio ruožo Šilutė – Rusnė estakada?, kada bus tam skirtos lėšos?, kada bus nutrauktas rusniškių – Lietuvos Respublikos piliečių, mokesčių mokėtojų – diskriminavimas ir ignoravimas?

Premjeras Saulius Skvernelis, nors buvo žadėjęs, rusniškių tądien nepriėmė, tad kada jis pateiks jiems pažadėtą „konkretų atsakymą būti ar nebūti tai estakadai“, jie nežino.

„Potvynių autobusą“ remontuos

Vadinamasis „potvynių autobusas“ paskutinį garą išleido antradienį popiet, beje, kaip tik grįždamas iš Rusnės.

Tuo nesistebėjo, ko gero, nė vienas iš jo nuolatinių keleivių, mat sunkvežimis – jau kone 40 metų senumo.

„Net jei per vandenį teks bristi basomis, bet į Vilnių piketuoti vis tiek važiuosime“, – sakė tuomet rusniškiai.

„Šilutės autobusų parko“ direktorius Artūras Stonkus „Šilutės naujienoms“ sakė, jog įmonės meistrai išsiaiškino, kad sugedo „potvynių autobuso“ pavarų dėžė. Dar neaišku, kiek užtruks ir kiek kainuos šios karinės mašinos remontas. Tačiau remontas nebus pigus: visų pirma todėl, kad mašina sena, o be to, karinio automobilio detalės ir remontai visada būna kelis kartus brangesni už kitų transporto rūšių remontus.PIKETAS 1_2

Direktorius ramino rusniškius, kad nė vienas jų nebus paliktas didžiojoje žemėje ir tikrai bus perkeltas į Rusnę. Jis sakė, jog kaip tik tas specialiojo sunkvežimio reisas buvo paskutinis, nes vandens lygis apsemtame kelyje į salą tądien jau nukrito žemiau 30 cm žymos. Todėl vietoj MAN’o į Rusnę vėl įprastu grafiku važiuoja keleiviniai autobusai, kurie įveikia net iki 40 cm gylio vandenį.

Tačiau A.Stonkus neabejoja, kad rudenį senuko MAN’o vėl prireiks. „Juk estakados iki to laiko tikrai niekas nepastatys“, – šmaikštavo jis.

Kad šiemet per apsemtą ruožą kilnoti automobilių jau nebereikės, mano ir Šilutės r. savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus specialistas Arvydas Gorodeckas. Jis sakė, jog vanduo ant kelio į Rusnę nebekyla aukščiau 30 cm, o kitose krašto upėse pastebimas ir jo kritimas po 2-5 cm kasdien. Net jei ir plūsteltų dar kokia banga, tragedijos nebūtų – sugedusį specialųjį autobusą pakeistų amfibija.

Direkcija estakadą žada 2020-aisiais

Bendruomenės „Rusnės sala“ pirmininkas R.Plikšnys antradienį LRT televizijos aktualių pokalbių laidoje „Dėmesio centre“ dalyvavo kartu su Seimo nariu Alfredu Stasiu Nausėda ir Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovu Egidijumi Skrodeniu.

R.Plikšnys laidos metu sakė, kad kai kas vis dar galvoja, jog Rusnės apsėmimas yra egzotika, o Seimo nariai ir valdininkai kartais sako: „Prapuls Jūsų žavesys, jūsų egzotika prapuls, jei atsiras estakada“.

Rusniškiams ne vienas siūlo, anot R.Plikšnio, keistą sprendimą – išsikraustyti. „Bet juk tai – mūsų gimtinė, mes norime gyventi čia, kurti ateitį čia, norime būti saugūs, kurti verslą. Norisi paklausti, kokį verslą Rusnėje galime daryti, jeigu 3 mėnesius į salą negali atvažiuoti joks žmogus – keliami tik rusniškiai. Jeigu atvažiuoja svetimas, jis turi laukti eilėje prie vandens, kol nuvažiuos visi rusniškiai“, – sakė R.Plikšnys.

Automobilių kelių direkcija, anot R.Plikšnio, skaičiuoja tik perkėlimus, bet neskaičiuoja, kiek padaroma žalos gamtai, kiek tuščiai važiuoja traktoriai, kas nutinka, kai vanduo pakyla 80 cm ir iš viso niekas rusniškių nekelia.

„Mes gyvename kaip zoologijos sode, ir visi stebisi, kad iš viso išgyvename. Niekas neskaičiuoja mūsų nuostolių, neskaičiuoja, kad niekas neveža mūsų šiukšlių, kad  mūsų kelių žiemą niekas nevalo… Aš matau tik vieną priežastį – kažkas nori padaryti, kad Rusnė taptų kurortiniu miesteliu, kad vasarą būtų galima pasistatyti namus, atvažiuoti ir pailsėti. O kad ten vyksta kasdienis gyvenimas – niekam nerūpi“, – kalbėjo R.Plikšnys.

„Šilutės naujienoms“ po laidos jis sakė jautęs geranorišką šalies Automobilių kelių direkcijos vadovo požiūrį į problemą, tačiau nieko konkretaus taip ir neišgirdęs.

PIKETAS 1_3E.Skrodenis anksčiau yra sakęs, jog estakados rusniškiai gali tikėtis 2020 metais, ir kad jos statyba atsieitų apie 7 milijonus eurų. Laidos metu jis jau prabilo apie 10 milijonų eurų sumą.

Per metus vien žmonių kilnojimui, pasak E.Skrodenio, išleidžiama apie 51 tūkstantį eurų, o per 10 metų išleista 455 tūkst. eurų.

Direkcijos vadovas sakė sutinkantis, jog susisiekimas Lietuvoje turėtų būti užtikrinamas visur ir visą parą.

„Aš puikiai suprantu, kad gyvenimas keičiasi ir gyvenimo kokybė gerėja visose srityse. Taigi tokia situacija, kai negali normaliai pasiekti namų arba turi kaip didmiesty kamščiuose laukti po valandą, kol tave perkels, tikrai nėra normali“, – sakė jis.

Seniūnė: „Rusniškiai nebesitrauks“

Laidos rengėjų telefonu pakalbinta Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė sakė, kad nors rusniškiai ir labai kantrūs, bet po 26 metų atėjo laikas, kai daugiau kentėti nebegali.

„Šiandien jau yra 43 diena, kaip mus kankina potvynis. Piketu mes norime pasakyti, kad atgal nebesitrauksime. Nelabai suvokiame, iš kur atsiranda tie 10 milijonų? Mums nereikia antro K.Griniaus tilto, mes suprantame, kad trūksta lėšų, kad valstybei sunku. Mums tereikia elementaraus kelio pakėlimo. Rusniškiai tokio žodžio kaip estakada iš viso stengiasi nebevartoti. Mums tereikia kelio pakėlimo. 400 metrų. Parodykite projektus, kokie jie, ką norima padaryti. Mums reikia, kad pakeltų kelią iki 2 metrų, mes būsime laimingi“, – sakė seniūnė.

Pasipuošė „tautiniais“ rusniškių kostiumais…

Ruošdamiesi į piketą prie LR Seimo, rusniškiai iš anksto prašė draugus ir buvusius rusniškius – dabartinius sostinės gyventojus, ateiti ir palaikyti juos piketo valandomis.

„Būkime kaip vienas kumštis! Jau trečias dešimtmetis Rusnės ir Šilutės bendruomenės laukia, kada valstybė išspręs salos ir aplinkinių kaimų problemą – susisiekimą keliu Šilutė – Rusnė. Daugkartiniai pavasariniai ir žiemos potvyniai reikalauja konkrečių ir skubių sprendimų, t.y. estakados užsemiamame 400 metrų ruože“, – rašė jie.

Vakar prie Seimo rūmų buvo galima pamatyti vieną už kitą išradingesnius plakatus. „Atšaukite komendanto valandą“, „Susisiekimo ministeriją – į Rusnę“, „Pažadais ant vandens nebetikime“, „Sujunkite Rusnę su Lietuva“, „112 Negaliu pasiekti namų“, – rankose laikydami šūkius čia būriavosi rusniškiai.

Beje, vilniečių akį traukė ir ne mažiau įspūdinga piketuotojų iš pamario apranga. „Pasipuošę“ žvejų ilgaauliais guminiais ir žvejybiniais kombinezonais jie ir čia patvirtino pastaruoju metu viešai deklaruojamą frazę, jog rusniškių „tautinis kostiumas“ yra būtent šie atributai…  

Pasibaigus piketui rusniškiai buvo pakviesti pokalbio į Susisiekimo ministeriją. Apie rezultatus informuosime kituose „Šilutės naujienų“ numeriuose.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.