Rusniškiai vėl plaukioja, o ministerija estakadą žada po metų

POTVYNIS 18Žadėto smarkaus – iki 25 m/s siekiančio vėjo antradienio vakare Šilutėje nesulaukėme, jis buvo kur kas silpnesnis. Užtat ir vėl smarkiai pakilo vanduo ant kelio į Rusnę ir rusniškiai vėl vargsta rytais ir vakarais, nes priversti su mašinomis ir pėstute ropštis į juos kilnojančią techniką.

Bet yra ir viena juos džiuginanti žinia –  LR Susisiekimo ministerija trečiadienį išplatino pranešimą, kad tądien pasirašyta sutartis dėl ilgai laukto projekto – estakados statybos – įgyvendinimo.

Rusniškiai vėl nebeišvažiuoja

„Vakarų Lietuvoje laukiama stipraus vėjo. Gruodžio 13-osios naktį vakarų, pietvakarių vėjas vakariniuose rajonuose sieks 23-25 m/s. Ugniagesiai gelbėtojai įspėja, kad stipraus vėjo metu pavojinga stovėti po aukštais medžiais ir prie elektros linijų. Taip pat nereikėtų statyti automobilių po medžiais. Būtina sandariai uždaryti pastatų langus, duris ir stoglangius. Balkonuose neturėtų būti daiktų, kuriuos gali pakelti vėjas. Jeigu jų yra, jie turi būti gerai pritvirtinti“, – tokie pranešimai viešojoje erdvėje buvo išplatinti antradienio pavakarę.

Tą patį vakarą vėjas išties smarkiai sustiprėjo, tačiau jo maksimumas Šilutėje nuo 20 iki 23 valandos siekė 20 m/s, – apie tai informavo Šilutės hidrometeorologijos stoties vyresnioji stebėtoja Ona Bubulienė.

Pasak ilgametės orų stebėtojos, šie metai dribtelėjo pakankamai daug ekstremalių situacijų, tad artėjančių švenčių proga meteorologai prašo jiems palinkėti ramesnių kitų metų.

Toks vėjas nepadarė jokios žalos šilutiškiams, ugniagesiai gelbėtojai negavo nė vieno iškvietimo. PGT atstovas Arūnas Ališauskas irgi pajuokavo, jog visus sausuolius ir jų šakas jau išlaužė anksčiau siautėję vėjai.

Ekstremalumo šiemet su kaupu dribtelėta ir rusniškiams – kelias į salą apsemtas jau nuo rugsėjo mėnesio, o kelininkų komandos kilnoti mašinas suburiamos jau ketvirtą kartą. Ir prieš porą savaičių atsitraukęs potvynis vos po kelių dienų vėl sugrįžo. Keletą dienų siekęs kritinę – 14 cm gylio ribą, jau trečiadienio naktį vanduo vėl pakilo iki 18 cm. Tad jau trečiadienio rytą į darbą susiruošę rusniškiai ir vėl buvo „pastatyti prieš faktą“ – turėjo sustoti eilėje prie perkėlos ir laukti apie valandą, kol juos per apsemtą 400 metrų ruožą, su visais automobiliais perkėlė traktoriai.
Ketvirtadienio rytą vandens ant kelio jau buvo 23 cm.

Savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus specialistas Arvydas Gorodeckas sakė, kad dar pirmadienį Nemuno ties Rusne vandens lygis siekė 290 cm, kai stichinė šios upės riba čia yra 288 cm. Vėliau vanduo tik kilo.  

Aiškūs ir statytojai, ir suma

„Iki 2018 m. pabaigos kelyje Šilutė-Rusnė bus pastatyta estakada, padėsianti šio krašto gyventojams išvengti kasmet kelią užliejančių potvynių keliamų nepatogumų“, – sakoma trečiadienį išplatintame ministerijos pranešime.   „Potvynių užliejamas kelias – skaudi problema Rusnės ir šio krašto gyventojams. Apmaudu, kad tiek metų, iš tiesų jau ne vieną dešimtmetį, tęsėsi svarstymai ir pasirengimai, kurie vis nesibaigdavo konkrečiais sprendimais ir darbais. Šiandien pasirašyta sutartis užtikrina, kad jau po metų potvyniai susisiekimo su Rusne netrikdys“, – sakė susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Pranešama, kad ateinančiais žiemos mėnesiais bus parengti numatyti techniniai darbų projektai, o pavasarį prasidės kelio Šilutė-Rusnė ruožo nuo 2,40 km iki 7,36 km rekonstravimas, po to – ir estakados statybos darbai.

Rekonstruojamame kelio ruože bus įrengta nauja kelio dangos konstrukcija, apie 1,8 km ilgio kelio atkarpa prie estakados bus paaukštinta. Atsižvelgiant į Šilutės rajono turizmo ir rekreacijos poreikius, ties rekonstruojamu keliu ir per estakadą bus nutiestas 4,5 km ilgio pėsčiųjų ir dviračių takas. Pačiame žemiausiame, kasmet užliejamame kelio ruože bus pastatyta gelžbetoninė sijinė 750 m ilgio dviejų eismo juostų estakada.

Minėti darbai, kurių bendra kaina – 9,46 mln. Eur, bus finansuojami Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšomis. Darbus atliks Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos skelbtą konkursą laimėjusi ūkio subjektų grupė, kurią sudaro AB „Kauno tiltai“ ir UAB „Tiltų ekspertų centras“.

Ministerija informuoja, jog transporto priemonių perkėlimas užliejamame ruože kasmet pareikalauja solidžios valstybės biudžeto lėšų sumos. Pavyzdžiui, vien 2017 m. gyventojų ir jų lengvųjų automobilių neatlygintino perkėlimo užlietu krašto kelio Šilutė-Rusnė ruožu sąnaudoms kompensuoti Kelių priežiūros ir plėtros programos sąmatoje buvo numatyta 250 tūkst. Eur.