Rusniškiai vėl važiuoja ledo keliu

 ledo kelias_gaires„Rusnės bendruomenė „Rusnės sala“ atidarė ledo kelią! Mes – laisvi!“, – tokie džiaugsmo šūkiai trečiadienio (sausio 11 d.) pavakary pasirodė „Facebook“.

Rusniškiai informavo, jog jie per užšalusias pievas nusigairiavo kelią ir dabar turi daug patogesnį ir greitesnį susisiekimą su didžiąja žeme.

Susitarė su pievų savininku

Sumanymas trumpinti savo kelią į namus ir į Šilutę – rusniškiams jokia naujiena, daugelis jų ir užaugo kartu su tėvais namus pasiekdami ledoeliu. Jis kasmet driekiasi potvynio apsemtomis ir užšalusiomis pievomis nuo perkėlos per apsemtą kelią į Rusnę iki tilto per Atmatos upę prieigų.

„Po ilgų žiemos potvynio dienų pagaliau galime lengviau atsikvėpti – ledas ant pievų – jau 20 cm storio, salos vyrai nugairiavo kelią ir dabar mes galime žymiai greičiau ir saugiau susisiekti su didžiąja žeme… Labai prašome laikytis saugaus greičio (ne daugiau 40 km/val.) ir nenukrypti nuo nužymėtos trasos“, – internete trečiadienį paskelbė rusniškiai.

„Neturėjome kito pasirinkimo ir džiaugiamės, kad bent gamta mums padėjo“, – „Šilutės naujienoms“ sakė ledo kelio nugairiavimą ir šiemet inicijavusios bendruomenės „Rusnės sala“ pirmininkas Raimondas Plikšnys.

Jis neslėpė iki ketvirtadienio savo vaikų į mokyklą Šilutėje neleidęs, nes baiminosi dėl jų saugumo lipant į apledėjusį autobusą. Be to, jau girdėjęs, jog yra ieškomas dėl neva aplinkosaugos reikalavimų pažeidimo Nemuno deltos regioninio parko teritorijoje.

Pasak R.Plikšnio, rusniškiai turi žodinį pievų savininko leidimą važiuoti jo pievas padengusiu ledu, jei reikės, gaus ir raštišką. Jis tikino nebijantis jokių nuobaudų, eisiantis „ir į teismus, ir bet kur kitur“, kad tik kuo daugiau valdžios išgirstų apie tai, kaip rusniškiai gyvena.

Aplinkosaugininkai nesikabinėsledo kelias_gairiuoja

Savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus specialistai – gamtosaugininkas Pranas Sirtautas ir už civilinę saugą atsakingas Arvydas Gorodeckas ketvirtadienį jokių diskusijų Savivaldybėje dėl ledo kelio teisėtumo nebuvo girdėję. P.Sirtauto nuomone, šis klausimas apskritai nėra iki galo išspręstas.

Su pastarąja mintimi sutinka ir Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Andrius Kairys. Jis irgi pasvarstė, kad apsemtu keliu važiuojantys techniškai netvarkingi automobiliai gamtą teršia daug labiau nei tie, kurie rieda sausu ledo keliu. Be to, juk ir vasarą ūkininkai važinėja traktoriais pievomis, tad kodėl tuomet neįžvelgiama gamtos teršimo, nors aplinkosaugine prasme – tai vienas ir tas pats?

Pasak A.Kairio, aplinkosaugininkai prie rusniškių „nelabai kabinėjosi“ anksčiau, neketina to daryti ir šiemet. Problemų gali kilti tik tuomet, jei kokia mašina įlūžtų. Tai būtų vertinama kaip gamtos teršimas.

A.Kairys priminė, kad net Baltijos jūra žiemą įrengiami ledo keliai į kai kurias salas, ir jam pačiam yra tekę ledu važiuoti. Jis palinkėjo rusniškiams, kad jie neužmirštų savo pačių saugumo, nerizikuotų, kai ledas ims plonėti.

Ne naujiena ir ne atrakcija

Rusnės seniūnei Daliai Drobnienei prisiskambinome būtent tada, kai ji pati važiavo ledo keliu.

„Tai – išsigelbėjimas mūsų žmonėms. Kad ir dieną ar kelias dienas laikysis šaltis, tai bus galimybė greičiau ir patogiau tvarkyti reikalus. Nesvarbu, kas ką sakys ar darys, bet žmonės važiuoja“, – kalbėjo seniūnė.

Anot jos, rusniškiai juk ne kvailiai, jie važiuoja nedideliu greičiu, laikosi nugairiuotų kelio ribų. Ketina prie tų gairių pritvirtinti atšvaitus, kad ir tamsoje kelio ribos būtų gerai matomos. Nors vandens gylis ant pievų kai kur yra apie metrą, bet pastaruoju metu, krentant vandeniui, kai kuriose vietose ledas jau pasidėjo ant pievų, todėl tapo dar saugiau.

„Juk ne per Atmatą kelią pasidarėme. Juk čia – bala“, – užšalusias pievas apibūdino seniūnė.

Pasak D.Drobnienės, rusniškių vaikystė praėjo važinėjant su tėvais ledu, tad jiems čia nei atrakcija, nei naujiena – tik galimybė bent kiek greičiau tvarkyti reikalus.

Ledo kelias – atgaiva ir perkėloje dirbantiems traktorininkams, kurie nuo ankstaus ryto iki vėlaus vakaro priversti klausytis kėlimo sparta nepatenkintų vairuotojų pykčių protrūkių.

„Aišku, kad renkuosi ledo kelią: manau, kad ir važiuoti juo saugiau, ir nereikia ilgai šalti eilėje prie perkėlos“, – savo pasirinkimą paaiškino į darbą skubantis rusniškis Sigitas.

Vanduo lėtai slūgsta

Pastarosiomis dienomis vandens lygis ant apsemto kelio į Rusnę kiekvieną parą po truputį krito, trečiadienį jis pasiekė 40 cm žymą, tiek pat buvo ir ketvirtadienį. Automobiliai per apsemtą ruožą keliami nuo 6 val. iki 22 val.

Kad ir lėtai, bet vandens lygis turėtų kristi ir artimiausiomis dienomis, nes jis jau slūgsta aplinkinėse upėse. Pasak A.Gorodecko, per parą ties Šilininkais Nemunas nuslūgo 9 cm, ties Rusne – 8 cm, o pirmoji kelią į Rusnę apsėmusi Leitė ties Kulynais irgi krito 5 cm.