Rusniškiams pristatyta nauja, senoviniais žemėlapiais ir fotografijomis iliustruota knyga

Tie, kas domisi Rusnės salos istorija bei čia gyvenusių žmonių buitimi, dabar tikrai turės ką veikti. Vienas įdomiausių mūsų krašto kolekcionierių, istorikas bei knygų leidėjas Kęstutis Demereckas pristatė naują knygą – albumą „Nemuno delta. Penkių šimtmečių akimirka“.

K. Demereckas knygą „Nemuno delta. Penkių šimtmečių akimirka“ pradėjo rašyti ir dėlioti istorinę informaciją jau prieš 30 metų.

Šiame 512 puslapių didžiulio formato „Libra Memelensis“ leidyklos leidinyje nuosekliai ir išsamiai pasakojama apie Nemuno – pagrindinės Lietuvos upės deltą bei salą – Rusnę.

Knygos pristatymo renginys įvyko rugpjūčio 7 dienos pavakarę Rusnės kultūros namuose. Renginį vedė Rusnės etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Servienė.

Savo knygos pristatymą K. Demereckas pradėjo primindamas, jog jis yra gimęs ir augo Šilutėje, 30 metų gyveno Klaipėdoje, o dabar jau 15 metų gyvena Rusnėje. Todėl jam šio krašto istorija, Nemuno delta ir Rusnės saloje gyvenantys žmonės visuomet buvo svarbūs.

Knygą „Nemuno delta. Penkių šimtmečių akimirka“, pasak autoriaus, jis pradėjo rašyti ir dėlioti istorinę informaciją jau prieš 30 metų.

Bene didžiausias šio leidinio turtas – autoriaus surasti bent didžiosios dalies Nemuno deltos žemėlapiai nuo seniausių laikų. Jų šiame leidinyje pateikiama daugiau nei dvidešimt. Čia yra primityviai nubrėžtų schemų, kaip reikėtų laivybai tiesinti kai kurias deltos upių atšakas. Yra ir artimų mums laikų žemėlapių su gerokai labiau pažįstamais mūsų laikais reljefo kontūrais, upių krantais ar išnykusiomis iki mūsų dienų deltos vagomis.

Todėl dabar gerai žinantiems Rusnės salą žmonėms bus įdomu, kiek upių ir upelių skrodė salos žemę. Didesnė dalis tokių upelių dabar yra „uždarytos“, prapuolusios, jų buvimo vietose dabar galima atrasti tik kanaliukų ar tiesiog šlapių vietų.

Kalbant apie knygoje pateiktus žemėlapius K. Demereckas pasakojo, kad visi žemėlapiai yra rasti, pamatyti ir pačiupinėti pačiose įvairiausiose vietose – nuo Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus Klaipėdoje, ar Vrublevskių bibliotekos Vilniuje iki slaptųjų Prūsijos archyvų Vokietijoje ar Švedijos archyvų.

Autorius pasakojo, kad buvo ir tokių situacijų, jog jam yra tekę pateikti pastabas apie saugyklose rastą medžiagą su klaidomis, neteisingai nurodant miestelių pavadinimus ir t.t.

K. Demereckas yra aplankęs visų informacijų šaltinių vietas ir gavęs sutikimą visa tai publikuoti. Tai labai svarbu šiais laikais. Todėl knygoje yra įrašas, kad be autoriaus – K. Demerecko sutikimo viešai panaudoti leidinyje esančius žemėlapius, nuotraukas ar kitą čia esančią medžiagą yra draudžiama.
Šis leidyklos „Libra Memelensis“ leidinys, išleistas finansiškai parėmus keliems solidiems fondams. Knygą „Nemuno delta. Penkių šimtmečių akimirka“ bus galima įsigyti jos pristatymų metu, dalis tiražo bus platinama ir knygynuose.

Komercijos direktorius, korespondentas