Rusniškių pasėlius ir sodybas niokoja „Boso danieliai“

 danieliai rusneje„Atvažiavau į savo vasarvietę ir nustėrau: medeliai – nudraskyti, gėlynai – ištrypti, o žmonos pasodintos daržovės – nukramtytos. Dabar net nežinau, kaip apie tai papasakoti žmonai. Ją tikrai ištiks infarktas. Tiek dirbo, ir viskas – perniek. Keliems danieliams tai buvo tik geri pusryčiai…“, – taip apie naujų Rusnės salos gyventojų – danielių – padarytus nuostolius pasakojo rusniškis Kęstas B.

Dėl šių žvėrelių daromos žalos skundžiasi ir kiti Rusnės gyventojai ir ketina ieškoti, kas turėtų atlyginti nuostolius.

 Žmonių vengia, bet nebijo

Ūkininkas ir daržininkas Arūnas B. „Šilutės naujienoms“ irgi pasakojo, kad anksčiau yra turėjęs daug rūpesčių dėl šernų šėlionių, o dabar naktimis miegoti negali dėl būrelio danielių. Jie yra tikri daržų vandalai: 6 ar 7 žvėrelių banda ganosi Rusnės salos Pakalnės ir Vorusnės kaimų pievose ir nuėda čia esančius pasėlius.

Sonata P., gyvenanti Pakalnės kaimo vienkiemyje, pasakojo, kad tokių įkyrių svečių anksčiau dar niekada nebuvo sutikusi. Dažną rytą mato juos vaikštinėjančius net po kiemą. Danieliai žmonių vengia – per arti neprisileidžia, bet nėra baikštūs kaip, pavyzdžiui, stirnos. Sonatai ir jos šeimos nariams yra ne kartą tekę varyti danielius iš savo ir kaimynų daržų ir sodų – reikia gerokai šūkaloti ar pagaliais mojuoti, kad neprašyti svečiai pasišalintų.

Pasak Kęsto B., į jo vasarvietę atklydusiems danieliams nebaisus net elektrinis piemuo. Elektrinis piemuo nesutrukdė žvėrims įšokti į jo žmonos puoselėjamus darželius.

Iš kur atklydo?

Jau kelerius metus danielius 6 hektarų aptvare augina Vorusnės kaime gyvenantis LR Seimo narys Remigijus Žemaitaitis. Todėl nenuostabu, kad jis pirmiausia gavo žmonių priekaištų. Buvo manančių, kad gal tai jo danieliai, pabėgę iš aptvarų, dabar ganosi laisvėje.

Bet R.Žemaitaitis tokias kalbas neigia. Jo numylėtinių aptvarai tvirti ir nuolat prižiūrimi. Dar nė karto nė vienas danielius ar elnias iš jų nėra pabėgęs. Seimo narys sakė, kad atsakingai prižiūri savo augintinius, nes gerai supranta, kokią žalą jie galėtų padaryti kaimynams.

Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė „Šilutės naujienoms“ sakė, kad irgi yra gavusi ne vieną pranešimą apie danielių padarytus nuostolius. Ji pirmiausia taip pat pamanė, jog tai – R.Žemaitaičio danieliai, ir skambino Seimo nariui aiškintis situaciją.

Vėliau žmonės pradėjo kaltinti Rusnėje veikiančio medžiotojų klubo „Skirvytėlė“ narius – sako, kad po sodybas ir pasėlius siaučia „Boso danieliai“. Rusniškiai to medžiotojų klubo kitaip ir nevadina, kaip tik garsaus Klaipėdos verslininko Antano Boso pavarde.

Seniūnė D.Drobnienė sužinojo, kad medžiotojų klubas „Skirvytėlė“, kurio nariai yra ir ne vienas klaipėdietis verslininkas, praėjusių metų pavasarį salos rezervato žemėse yra paleidę dešimtį danielių. Praėjusiais metais apie juos rusniškiai mažai girdėjo, bet pavasarį, medžioklės specialistų teigimu, danieliai ima ieškoti spygliuočių, kurių neranda Pakalnės upės žemupio pievuose ir krūmynuose. Todėl žvėrys patraukia į sodybas. Ne vienas rusniškis seniūnei guodėsi, kad labiausiai apkramtytos jų sodybas puošiančios eglaitės ir dekoratyvinės pušelės.

D.Drobnienė pataria žmonėms nedelsti prašyti pagalbos Šilutės r. savivaldybės Kaimo reikalų skyriuje. Tik šio skyriaus sudaryta komisija gali apskaičiuoti padarytos žalos apimtis. Gali būti, kad visam būriui rusniškių teks reikalauti iš „Skirvytėlės“ medžiotojų atlyginti nuostolius ir suvaldyti jų įveistus žvėrelius.

Prašo žmonių supratimo

Klubo „Skirvytėlė“ pirmininkas Virginijus Rutkauskas „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad danielius Rusnės saloje jie įveisė tik dėl grožio ir norėdami padidinti saloje gyvenančių žvėrių įvairovę. Pasak V.Rutkausko, medžiotojams tik anksti pavasarį buvo pavykę pamatyti peržiemojusius danielius ir kelis jų palikuonis. Dabar, kai suaugo žolė, jie matomi retai. Jis sakė, kad šiemet negavo nė vieno gyventojo pranešimo apie danielių ar kitų žvėrelių padarytą žalą.

Dėl siaučiančio kiaulių maro stipriai sumažinus šernų skaičių Lietuvoje, visi medžiotojų būreliai ėmėsi iniciatyvos įveisti kitokių žvėrelių. Danielių įveisimas yra suderintas su Aplinkos ministerija ir kitomis institucijomis. Pasak V.Rutkausko, daug žmonių džiaugiasi matydami laisvėje vaikštinėjančius danielius ir kitus laukinius gyvūnus.

V.Rutkauskas nemano, kad nedidelė banda Rusnės saloje išgyvenusių danielių gali padaryti didelę žalą. Jis prašo ūkininkus supratimo.

„Ūkininkai, kurių pasėliai yra salos pakraščiuose – arti rezervato teritorijos, jau seniai galėjo pasirūpinti apsauga nuo laukinių žvėrių. Elektriniai piemenys patikimai saugo ir atbaido gyvūnus“, – sako V.Rutkauskas ir primena, kad daržoves mėgsta ne tik danieliai, bet ir šernai, stirnos.

„Juk dėl ūkininkų gerovės niekas neleis rezervato teritorijoje išnaikinti visus ten gyvenančius ir kartais po salą vaikštinėjančius žvėrelius“, – sako medžiotojų būrelio vadovas.