Rūtos Emigart Čiuželienės karpiniuose – tai, kas artima ir miela

1Grakštūs, ekspresyvūs, o kartais netgi svajingi augalai ir paukščiai, laivai, pastatai ir jų fragmentai tautodailininkės Rūtos Emigart Čiuželienės rankose pavirsta kerinčiais karpiniais, atspindinčiais vis kitą istoriją, pasakojimą, mintį. Taip atsirado paroda „Tai, kas artima ir miela“, kurią autorė pristatė spalio 14 dieną Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje.

Susirinko nemažas būrys susidomėjusių. Nieko keisto, nes Rūta ir jos kūrybos darbai yra gerai žinomi šilutiškiams. Tautodailininkė yra kilusi iš Šilutės rajono, Kukorų kaimo. Mokėsi Saugų vidurinėje mokykloje, kur pirmiausia ir buvo pastebėti jos meniniai sugebėjimai. Baigusi Šiaulių pedagoginį institutą, įgavusi piešimo, braižybos bei darbų mokytojos specialybę, pagal paskyrimą dirbo Klaipėdoje. Nusprendusi persikelti į Šilutę, penkerius metus dirbo Šilutės 1-ojoje vidurinėje mokykloje (dab. Šilutės pirmoji gimnazija) dailės mokytoja. Vėliau daugelį metų darbavosi Šilutės 3-iojoje vidurinėje mokykloje (dab. Šilutės Martyno Jankaus pagrindinė mokykla). Jos mokinių darbai daugybėje konkursų sulaukė įvertinimo – apdovanoti prizais, padėkomis.

3 Rta_Emigart_iuelienPačios Rūtos margame kūrybinės veiklos aruode išsiskiria karpiniai iš popieriaus – jie jai arčiausiai širdies, šioje srityje pasiekti geriausi rezultatai. Nuo 1990 m. R. E. Čiuželienė tapo Tautodailininkų sąjungos nare, surengė daug personalinių ir kolektyvinių tautodailininkų parodų, už ypatingus tautodailės darbus ir Šilutės krašto garsinimą 2005 m. jai skirta „Sidabrinės nendrės“ premija. 2014 m. ji apdovanota II vietos diplomu Respublikiniame tautodailininkų konkurse, pelnė geriausio metų liaudies meistro nominaciją –  „Aukso vainiką“. Tokį pat apdovanojimą pelnė ir 2016 m. balandžio mėnesį. Šiais metais Lietuvos respublikos kultūros ministro įsakymu tautodailininkei suteiktas meno kūrėjo statusas.

Parodos pristatymo metu R. E. Čiuželienė susirinkusiems papasakojo, kad tiek šiuose karpiniuose, tiek pačiame parodos pavadinime „Tai, kas artima ir miela“ atsispindi Šilutės kraštas, su juo susiję vaizdiniai, prisiminimai, jausenos. Darbuose gali lengvai atpažinti Šilutės miesto, Kintų, Juknaičių ir kitų pamario vietovių vaizdinius, tautosakos motyvus. Tiesa, parodoje eksponuojama tik nedidelė dalis kūrinių, autorė prasitarė, kad net nepajėgtų suskaičiuoti, kiek paveikslų iš popieriaus iš viso yra iškarpiusi. Karpiniai jau spėjo pasklisti ne tik po Lietuvą, bet ir po pasaulį, jie puošia parodų sales, viešąsias įstaigas ir privačius šios tautodailės srities mėgėjų būstus.

2 iluts_kratotyros_draugijos_folkloro_ansamblis_RamytApžiūrėję parodą susirinkusieji persikėlė į Konferencijų salę, kur renginį pratęsė buvusi R. E. Čiuželienės kolegė, pedagogė Dalia Šulcienė, pasidalinusi mintimis apie parodos autorės gyvenimo ir kūrybos kelią, to kelio palydovus. O jų būta nemažai – artimieji, draugai, bendražygiai rikiavosi vieni paskui kitus, norėdami pasveikinti Rūtą, pasidžiaugti kartu su ja. Sveikinimo žodį tarė vyras Edmundas, duktė Rūta, Šilutės tautodailininkų draugijos pirmininkė Danutė Narbutienė, Senjorų klubo atstovė Stasė Mockuvienė ir daugelis kitų. Muzikiniais intarpais jaukią, lyrišką popietės atmosferą kūrė Šilutės kraštotyros draugijos folkloro ansamblis „Ramytė“ (vad. Giedrė Pocienė), jaunasis dainininkas Denisas Cima, atlikęs dainą „Vaikiškom akim“ (mokytoja Vida Liudienė) bei muzikos mokyklos auklėtinė Karolina Stonytė, skambinusi pianinu Balio Dvariono „Mažąją rapsodiją“.

R. E. Čiuželienės karpinių paroda „Tai, kas artima ir miela“ bus eksponuojama iki lapkričio 9 d. Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Pastogėlėje (IV a.).