S. Skvernelio vizitas Šilutėje: aplankyta bažnyčia, apžiūrėta estakada, išklausytos problemos

SKVERNELIS _2Rusniškiai pasijuto tikrai išskirtine bendruomene, kai praėjusį ketvirtadienį apžiūrėti estakados statybvietę atvykęs Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis susitiko ir su Rusnės gyventojais. Susitikimo įkarštyje jis jiems pirmiesiems viešai pasakė, kad dalyvaus Lietuvos Prezidento rinkimuose. Iki tol apžiūrėjęs estakados statybvietę svečias su palyda net užkopė ant statinio viršaus.

Pasak S. Skvernelio, jau yra du Prezidentės Dalios Grybauskaitės pasirinkti ir konservatorių remiami kandidatai į Prezidentus – Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė. Jo nuomone Lietuvos žmonės patys išsirinks tokį Prezidentą, kuris jiems tinka labiausiai. 

Pasitiko estakados papėdėje

Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė pirmoji paspaudė ranką S. Skverneliui, kai jis su palyda atvyko į estakados statybvietę. Ministrą Pirmininką čia pasitiko ir Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Sigitas Šeputis bei juodviejų pavaduotojai.

D. Drobnienė premjerą pakvietė užlipti ir ant estakatos važiuojamosios dalies, kad jis pajustų kokiame aukštyje ji pakelta. Nors iki estakados statinio kelias dar nėra pilnai pakeltas, tačiau visi sulipo taku, kuriuo naudojasi statybininkai.

Ant estakados įvyko pokalbis ir apie tai, ar šiemet bus potvynis ir ar naujuoju statiniu galės pasinaudoti rusniškiai? Pasak seniūnės D. Drobnienės, ji neabejojanti, kad rusniškiams klius dar vieno potvynio sunkumai. Ji tik džiaugiasi, kad statybininkai žada leisti pėstiesiems pereiti estakada, kad bent jie išvengtų perkėlimo sunkumų.

Automobilių kelių direkcijos direktorius Vitalijus Andrejevas pasakojo apie estakados statybą. Pasak jo, statybininkams gamtinės sąlygos buvo geros, todėl esminiai šios statybos darbai jau padaryti. Estakada yra 750 m ilgio, be to bus sutvarkytas ir 5 km kelio ruožas iki Prezidento K. Griniaus tilto, šalia kelio bus įrengtas ir dviračių takas.

S. Skvernelis klausė, ar bus vykdomas įsipareigojimas atsodinti iškirstas medžių alėjas šalia kelio? Sužinojęs, kad tokie darbai suplanuoti, jis sakė, kad ir pats atvažiuos pasodinti vieną – kitą medį kartu su rusniškiais.

Pasivaikščioję estakada visi susėdo į automobilius ir nuvyko į Salos etnokultūros centrą, kur visų jau laukė apie 120 susirinkusių salos gyventojų.

Aplankė Šilutės katalikų bažnyčiąSKVERNELIS _5

Nors per susitikimą Rusnėje niekas nė neužsiminė, vėliau buvo sužinota, jog S. Skvernelis Šilutėje kelioms minutėms buvo užsukęs ir į Šilutės Šv. Kryžiaus katalikų bažnyčią, kur jį pasitiko klebonas Remigijus Saunorius.

R. Saunorius „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad S. Skvernelį jis pasikvietė norėdamas parodyti, kaip yra sutvarkyta bažnyčia, kaip veikia grindinis šildymas. Tačiau, pasak klebono, labai norėjosi parodyti ir šalia stovintį, kadaise vaikų sanatorijos “Eglutė” buvusį pastatą. Šis pastatas yra dešimtmečiui perleistas Šilutės savivaldybei, kad ES ar kokio kito paramos fondo lėšomis būtų sutvarkytas. Klebono nuomone, rekonstruotame pastate galėtų veikti Trečiojo amžiaus universitetas, „Caritas“, čia vietos veiklai rastų vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės.

Statiniu džiaugiasi kartu su rusniškiais

S. Skvernelis rusniškiams pasakojo, kad nuo birželio, kai buvo įkasta simbolinė estakados statybos kapsulė, dabartinis estakados vaizdas yra įspūdingai pasikeitęs. Jis sakė, kad užkasant kapsulę dar abejojo, kad darbai taip sklandžiai pajudės. Nes ir jam yra žinomos įvairios teisinės konkurentų kovos, kuriomis dažnai statybos užvilkinamos. Tačiau Rusnės žmonėms pasisekė. Jis gyrė rusniškių susitelkimą, drasą ir kantrybę laukiant statybų pabaigos.

D. Drobnienė sakė, kad statybininkams neturi nė vieno priekaišto, jie dirba be trukdžių. Pasak seniūnės, jai yra žinomi visi statybininkai – kas kur dirbo ir už kuriuos darbus atsako.

„Daug kas sakė, kad tai – ekonomiškai nenaudingas projektas, tačiau mūsų sprendimą lėmė žmonių poreikiai ir jų gyvenimo kokybė. Netrukus iškilsianti Rusnės estakada taps patogesnio, saugesnio, kokybiškesnio gyvenimo simboliu“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Premjeras aptarė svarbius vietos gyventojams klausimus. Jis pabrėžė, kad pastačius estakadą potvynis niekur nedings. Kalbėta apie upių ir polderių sistemos priežiūrą: užneštomis ir daug metų nevalytomis upėmis nenuteka perteklinis vanduo, užleisti kanalai ir polderiai neatlieka savo hidrotechninių funkcijų. Upių nepriežiūra paralyžiuoja vandens turizmą, žvejybą.

S. Skvernelis sakė, kad buvo didžiai nustebintas praėjusių metų gruodį savo mamos pasakojimu. Mama jam pasakojusi, jog sulaukė svečių iš Rusnės, kurie atsivežė vaišių ir žuvies. Tačiau labiausiai ją sujaudino tų žmonių padėkos už sūnaus darbą ir padėkos už tai, kad rusniškiai pagaliau turės estakadą. Jis sakė, kad pabuvus politikoje gali daug ko sulaukti, bet kad gali būti padėkota ir mamai – jis nesitikėjo.

Rusniškiai turi daugiau norų

Įsibėgėjus susirinkimui, rusniškiai sulaukė klausimo, kas jiems dar rūpi. Pirmieji klausimų turėjo kaimo turizmo verslą puoselėjantys vietiniai. Algis Svitkinas ir Gražina Stankienė klausė, ar gali būti kaip nors apribota ar sukonkretinta Nemuno deltos regioninio parko veikla. Jų nuomone, Rusnės saloje kaimo turizmo verslininkams taikomi pernelyg dideli suvaržymai turizmo plėtrai ir paslaugoms. Dėl to paties skundėsi ir pieno ūkio šeimininkas K. Kasnauskas, kuris sakė, kad pievose, karvių ganyklose negali net menko pastatėlio pastatyti, nes to neleidžia regioninio parko prižiūrėtojai.

Apie regioninio parko ir kitokių aplinkosauginių institucijų veiklą kalbėjo ir Šilutėje Seimo nariu išrinktas Alfredas Stasys Nausėda. Jis sakė, kad šiuo metu Šilutės krašte turima apie 5 kartus mažiau karvių, nei senais laikais, o ūkininkai vis tiek supančioti įvairiausiais aplinkosauginiais apribojimais. Jo nuomone, reikia atlaisvinti suvaržymus ir leisti žmonėms laisvai ūkininkauti ir užsidirbti pragyvenimui.

Ministras pirmininkas S. Skvernelis sakė, kad visuomet verta pasitikrinti, kaip dirba aplinkosaugos institucijos ir regioninių parkų administracijos, patikslinti jų veiklos ribas. Tačiau Premjero nuomone, negalime beatodairiškai naikinti regioninių parkų vien tik todėl, kad jie kai kam trukdo. Nes jie sukurti tam, kad išsaugoti tai, kas gražiausia mūsų krašte.

SKVERNELIS _4Susirinkime buvo žmonių, kurie dėkojo S. Skverneliui už tai, jog jis girdi žmonių kalbą ir turi tvirtą žodį. Pasakė, kad estakada bus, o praėjo tik pusmetis ir visi mato, kad jau stovi.

Palydėdamas tokias kalbas Šilutės savivaldybės meras V. Laurinaitis, sakė, jog ne vien tik estakados klausimu galime žinoti, kad S. Skvernelio žodis tvirtas. Meras priminė, kad nuo 2008 metų Šilutės politikai planuoja pastatyti Sporto centrą su baseinu. Pirmąjį projektą pamatęs S. Skvernelis jį pavadino „vasiukų“ projektu. Bet po projekto korekcijos, šiemet jau paskyrė ir pusantro milijono eurų statybų pradžiai. Kitą pusantro milijono skirs pati savivaldybė.

S. Skvernelis dėkodamas už tokias kalbas sakė, kad visuomet galima sutarti. Jis pagyrė Šilutės savivaldybės valdžią, kad ji susimažino sporto komplekso statybos užmojus ir dabar bus pastatyta tikrai tai, ko reikia Šilutės krašto žmonėms.

Mero nuomone, Šilutės baseinas bus naudingas ne tik šilutiškiams. Prastu oru sporto centre su baseinu laisvalaikį galės leisti ir Rusnės, ir kitų gyvenviečių kaimo turizmo sodybų svečiai.

Meras V. Laurinaitis bei seniūnė D. Drobnienė Ministrui Pirmininkui pasakojo, kad Rusnės salos pakraštyje jau suplanuota statyti apžvalgos bokštą. Skirtos ir lėšos statyboms, tačiau jau dvejus metus laukiama Aplinkos apsaugos ministerijos institucijų leidimų.

S. Skvernelis sakė, kad iš pareigų atleistiems ministrams, tarp kurių buvo ir Aplinkos apsaugos ministras, jis turėjo daug priekaištų. Tad dabar, kai pareigas užims kitos asmenybės, jis tikisi, kad daug darbų pajudės.

Žuvininkystės įmonių asociacijos „Lampetra“ atstovas Algis Dirsė klausė, ar ne per giliai iškastas Klaipėdos uosto farvateris? Jis pasakojo, kad jau ne tik Pamario krašto, bet ir Rusijos žvejai savo Kuršių marių pusėje jaučia vandens druskėjimą. Jo nuomone, taip keisis žuvų rūšys, mažės žvejų pelnai.

Pasak S. Skvernelio, Klaipėdos uostas jaučia didelę kitų uostų konkurenciją. Kiekvienas uostas turi paruošti savo farvaterį taip, kad įplauktų dideli krovininiai laivai. Klaipėdos uosto pajamos yra solidus įnašas į Lietuvos iždą, o tų pajamų reikia, mokykloms, darželiams, kitoms iš jo išlaikomoms įstaigoms.

Kaip bus su rinkimais?

Galiausiai seniūnė D. Drobnienė paklausė, ar ateis toks laikas, kai visi rusniškiai galės rinkti Lietuvos Prezidentu S. Skvernelį.

S. Skvernelis tarsi ir nesitikėjo tokio kausimo. Tačiau neilgai delsęs pranešė, kad jis jau apsisrendė dalyvauti Prezidento rinkimuose.

S. Skvernelis tikino iš Premjero posto nesitrauksiantis, o jei reiks, pasinaudos atostogomis. Jis nepasakė, ar bus savarankiškas kandidatas, ar remiamas konkrečios partijos, teigė, kad tai paaiškės ateityje. Jis taip pat paminėjo, kad tam tikros ateities gairės bus nubrėžtos ir netrukus vyksiančiame Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos suvažiavime, bei užsiminė, kad jį galėtų remti ne viena politinė jėga.

Svečias nepanoro atvirauti, ką laiko savo rimčiausiais kandidatais, bet pridūrė, kad kai kurie kandidatai jau jaučiasi laimėję rinkimus. „Galime turėti situaciją, kai visos trys valdžios dirbs ranka rankon, sutelktai, dėl Lietuvos žmonių“, – sakė jis ir patikslino, kad jo ir Vyriausybės veikla prognozuojama, o programa įgyvendinama.