SADM teiks pataisas dėl dirbančių tėvų pirmaisiais vaiko priežiūros metais

 

1153 08c17dd83bb5a4f422a10ec4c1ba3161Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teiks Ligos ir motinystės įstatymo pataisas dėl pirmaisiais vaiko priežiūros metais išmokas gaunančių, bet kartu ir dirbančių tėvų. Pataisų reikia norint pagerinti situaciją tėvams, kurie 2019 metais išeis vaiko priežiūros atostogų ir pirmaisiais mažylio priežiūros metais norės darbuotis.

Kaip žinoma, mamai ar tėčiui esant vaiko priežiūros atostogose ir kartu darbuojantis iki mažyliui sukanka vieneri metai, vaiko priežiūros išmoka mokama ne visa, o skirtumas tarp priklausančios išmokos ir gaunamų darbo pajamų.

Dėl mokesčių sistemos pasikeitimų dirbantys ir vaiką pirmaisiais metais auginantys tėvai, kurių visoje Lietuvoje yra apie du šimtai, sausio mėnesį gavo mažesnes vaiko priežiūros išmokas, bet jau kovo mėnesį „Sodra“ šį skirtumą padengs išmokėdama priemokas už sausį ir vasarį. Toliau priemoka į sąskaitą įkris kartu su išmoka.

Taip daroma, nes įstatyme įtvirtinta imperatyvi pareiga mokėti iki mokesčių pertvarkos paskirtas išmokas.

Tačiau tėvai, kurie vaiko priežiūros atostogų išeis šiais metais, ir norės darbuotis iki mažyliui sukaks vieneri, būtų atsidūrę kitokioje padėtyje, todėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teiks Seimui Ligos ir motinystės socialinio draudimo pataisas.

Ministerija jau yra buvo pateikusi Seimui pataisas, pagal kurias pagal kurias vaiko priežiūros atostogų iki mažyliui sukaks vieneri išėję, bet dirbantys, tėvai turėtų gauti ne mažesnę nei 50 proc. vaiko priežiūros išmoką. Ši pataisa buvo paruošta atsižvelgus į dirbančių tėvų siūlymus sudaryti geresnes sąlygas prižiūrėti vaiką pirmaisiais metais ir kartu darbuotis išsaugant teisę į pusę išmokos.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pasiūlė pataisą patobulinti ir klausimo svarstyme padarė pertrauką. Ministerija patobulintą pasiūlymą planuoja pateikti pavasario sesijoje.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kartu su Finansų ministerijai taip pat pradėjo diskusijas dėl Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatų. Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas reglamentuoja neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD), kuris taikomas ir socialinio draudimo išmokoms. Dėl neapmokestinamojo dydžio pokyčių 282-489 eurus „į rankas“ siekiančios socialinio draudimo išmokos teoriškai šiek tiek sumažėja, bet skirtumą kompensuoja „Sodra“.

Kaip žinia, išmokos, mokamos iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų, yra apmokestinamos 15 proc. gyventojų pajamų mokesčiu ir 6 proc. privalomuoju sveikatos draudimu, tai yra iki 2019 m. sausio 1 d. galiojusiais įmokų tarifais. Tačiau apmokestinant išmokas taikomas naujas 300 eurų neapmokestinamasis pajamų dydis, kuris anksčiau siekė 380 eurų.

„Sodra“ priemokomis kompensuos skirtumą išmokų gavėjams, kuriems jos paskirtos 2018 metais, bet teisės aktus gali tekti keisti norint užtikrinti lygiavertes sąlygas Lietuvos piliečiams, kuriems išmokos paskiriamos po mokesčių pertvarkos.