Šalies gyventojai mirusiųjų pagerbimo dienoms pradėjo ruoštis anksčiau nei pernai

 

candles-141892 960_720Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvėse rugsėjo–lapkričio mėnesiais, kuomet prekiaujama Vėlinėms skirtomis prekėmis, kasmet nuperkama po beveik 5 milijonus kapų žvakių. Skaičiuojama, kad kiekvienas žvakių perkantis pirkėjas jų įsigyja po 10–11 vienetų ir vidutiniškai išleidžia apie 6 eurus. O šiemet kapų žvakių ir kitų aktualių prekių pirkėjai suskubo ieškoti net pora savaičių anksčiau nei pernai.

„Minėti skaičiai išlieka gana stabilūs jau kelerius metus, panašias tendencijas fiksuojame ir šiemet. Tiesa, pastarąsias dvi savaites Vėlinėms skirtų prekių, ypač gėlių sodinukų, vazų, pirkta daugiau ir aktyviau. Tad šiemet nemažai tautiečių ruoštis artėjančioms dienoms, kada pagerbiame mirusiuosius, pradėjo anksčiau nei pernai – tvarkomi kapai, lankomi atokiau palaidoti artimieji“, – sako Jaunius Špakauskas, „Maximos“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorius.

Prekybos tinklo duomenimis, vien pirmąją spalio savaitę Vėlinėms skirtų prekių parduota beveik trečdaliu (29 proc.) daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai.

O analizuojant laikotarpį nuo rugsėjo pradžios iki dabar, stebimas beveik visų kapams prižiūrėti skirtų prekių paklausos augimas. Kapinių žvakių nuo rudens pradžios jau nupirkta 12 proc. daugiau, o daugelio rūšių įdėklų žvakėms šiemet įsigyta nuo penktadalio iki pusantro karto daugiau. Kapų gėlėms pamerkti skirtų vazų bei vazonėlių jau nupirkta kone trigubai daugiau nei tuo pat metu pernai. Akivaizdžiai išaugo ir natūralių bei dirbtinių gėlių paklausa.

Pigiausia žvakė – 13 euro centų

Pirkėjai „Maximoje“ šiuo metu gali rinktis iš daugiau nei 60 skirtingų rūšių, įvairių spalvų ir dydžių žvakių. Tačiau jau ne vienerius metus dažniausias pirkėjų pasirinkimas – nedidelės baltos, iki 38 val. degančios ir apie 1 eurą kainuojančios, kapų žvakės. Šių Lietuvoje pagamintų kapų žvakių šiemet vien rugsėjį pirkėjai jau įsigijo pusantro karto daugiau nei tuo pačiu metu pernai.

Dešimtimis kartų šiemet šoktelėjo ir dalies LED žibintų bei elektroninių kapinių žvakių paklausa. Pastarosiomis „Maximose“ pradėta prekiauti vos prieš porą metų, tačiau dėl patogumo ir tinkamumo lietuviškiems orams kasmet jos tampa vis populiaresnės.

Kapinių žvakių kainos „Maximos“ parduotuvėse prasideda nuo 19 euro centų. Tačiau šią savaitę kapų žvakėms taikoma 30 proc. nuolaida, tad minėta žvakė kainuos vos 13 euro centų. Įvairios kitos akcijos žvakėms kapams ir kitoms kapų tvarkymui skirtoms prekėms bus taikomos iki pat lapkričio ir jam prasidėjus.

„Už mažą kainą stengiamės pasiūlyti žvakių ir kitų prekių kapams jau nuo rugsėjo. Tačiau tuomet, kai žmonės labiausiai perka – nuo šios savaitės iki lapkričio vidurio – vykdysime ir daugiau akcijų, kurių metu žvakių ir kitų kapams skirtų prekių siūlysime mažomis kainomis. Norime, kad atėjus laikui pirkėjai visą savo dėmesį galėtų skirti tam, kas svarbiausia – susikaupimui ir mirusiųjų atminimui“, – pažymi J. Špakauskas.

Kasmet vis populiaresni viržiai

Kalbant apie kapų apželdinimą, pastebima tendencija – pastaruosius kelerius metus vis dažniau sodinami viržiai. 2015 metais populiarumu pranokę chrizantemas, šiemet artėjant Vėlinėms jie ir toliau populiarėja. Nuo rugsėjo pradžios iki dabar viržių įsigyta beveik ketvirtadaliu, 23 proc., daugiau nei tuo pačiu metu pernai.
Chrizantemų šiemet taip pat jau nupirkta beveik perpus daugiau nei pernai. Pirkėjai pirmenybę teikia žiedams vazonėliuose: chrizantemų sodinukų paklausa „Maximos“ parduotuvėse augo kiek daugiau negu perpus.

Pirkėjai mėgsta gyvus augalus, tačiau nemaža dalis renkasi ir dirbtines dekoratyvines gėles. Jų paklausa šį rudenį, lyginant su pernai, maždaug 10 proc. didesnė.

Pirmenybė lietuviškoms prekėms

Prekybininkai pastebi, kad pirkėjai vis dažniau renkasi Lietuvos gamintojų prekes, skirtas kapams: –augalus, kapų žvakes. Palyginus šių ir praėjusių metų rudens pradžios pardavimų duomenis, šiemet „Maximos“ parduotuvėse būtent lietuviškų žvakių įsigyta 7 proc. daugiau nei pernai. O ir daugiau nei pusė „Maximai“ žvakes tiekiančių įmonių taip pat lietuviškos.

Kalbant apie gėles, šalyje užaugintų chrizantemų šį rugsėjį ir pirmąją spalio savaitę parduota net 80 proc. daugiau nei pernai tuo pat metu, kai Lietuvos augintojai sudaro bemaž du trečdalius „Maximos“ chrizantemų tiekėjų.