Šaltajam sezonui artėjant: kaip apsaugoti gyvūnus?

Dauguma lauke gyvenančių ūkinių gyvūnų ir augintinių yra neblogai prisitaikę prie metų laikų pokyčių, tačiau žiemą savininkas turi juos apsaugoti nuo šalčio, sniego, lietaus, vėjo ar šlapdribos ir tinkamai paruošti patalpas bei guolius. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai pataria, į ką svarbu atkreipti dėmesį.

„Kai prasideda žiema, guolis ir mityba tampa reikšmingiausiais poreikiais. Ypač šalčiui jautresniems gyvūnams būtina sudaryti kuo palankesnes sąlygas. Svarbu, kad gyvūnai turėtų galimybę pasislėpti nuo nepalankių oro sąlygų. Kai kurių veislių mėsiniai galvijai yra atsparūs žiemos klimatui ir žiemoja lauke, tačiau ir jiems turi būti prieinamos pašiūrės, užuovėjos, pakakti pašaro, jis turi būti maistingesnis ir kaloringesnis“, – vardija VMVT vyr. vet. gydytoja Justina Morkūnaitė.

Žiemos šėrimo racionas turėtų būti sudarytas iš kuo įvairesnių, kaloringesnių pašarų, nes su pašaru gaunama energija naudojama kūno temperatūrai palaikyti. Todėl svarbu šerti pakankamu kiekiu, didesnės energinės vertės pašarais, nepamiršti ir pakankamo kiekio vandens. Geriausia įrengti specialias neužšąlančias girdyklas, o augintiniams – vietoje metalinių dubenėlių naudoti plastikinius.

Tačiau svarbiausia – šilumą saugoti patalpose, kuriose laikomi gyvūnai. Tvartuose svarbu užtikrinti gerą oro apykaitą ir palankią temperatūrą, patikrinti, ar tinkamai užsandarinti langai ir durys, ar nėra plyšių sienose. Ventiliacija tvartuose turi būti tokia, kad nesusidarytų vandens garų kondensatas ir kenksmingos dujos. Tvartui nesivėdinant prastėja mikroklimatas.

Didelė drėgmė ir žema temperatūra neigiamai veikia gyvūnų sveikatą, jie tampa mažiau produktyvūs, dažniau serga. Taip pat svarbu pasirūpinti, kad gyvūnų laikymo vietos būtų tinkamai pakreiktos.

Kai kurie augintiniai, pavyzdžiui šunys laikomi lauke visus metus yra prisitaikę gyventi žiemos sąlygomis. Būdos turi būti sandarios, be plyšių, stogas turi užtikrinti, kad į vidų nepatektų kritulių, angą reikėtų uždengti drėgmei nepralaidžia medžiaga. Būdos grindys turi būti pakeltos nuo žemės ir padengtos drėgmę sugeriančia medžiaga.