SAM: už cezario pjūvį moters prašymu, atsakomybę turi prisiimti ir pacientė

Seimo narei Morganai Danielei sukritikavus cezario pjūvio operacijos pacientės pageidavimu tvarką, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pabrėžia, kad tokios procedūros metu visa atsakomybė negali būti paliekama tik gydytojui ir dalį jos turi prisiimti pacientė, kurios iniciatyva yra atliekama operacija. Ministerijos teigimu, jei gydytojas nepriima sprendimo, kad pacientei reikalinga cezario pjūvio operacija, bet jos reikalauja pati gimdyvė, tokiu atveju operacija nėra apmokama PSDF biudžeto lėšomis.

„Pagal galiojančius teisės aktus, sveikatos priežiūros paslaugos apmokamos iš PSDF tuo atveju, kai gydytojas diagnozuoja sveikatos sutrikimą ir atitinkamų sveikatos priežiūros paslaugų poreikį – kitaip tariant, kai įvyksta Privalomojo sveikatos draudimo draudiminis įvykis“, – teigiama Eltai perduotame ministerijos komentare.

„Jeigu gydytojas akušeris ginekologas nepriima sprendimo, kad pacientės sveikatos būklė reikalauja cezario pjūvio operacijos, bet šios procedūros pageidauja pati pacientė, tai nėra laikoma Privalomojo sveikatos draudimo draudiminiu įvykiu, ir tokia paslauga negali būti apmokama PSDF biudžeto lėšomis“, – rašo SAM.

Ministerijos teigimu, rengiant cezario pjūvio operacijos pacientės pageidavimu tvarką, buvo prieita išvados, kad atliekant šią procedūrą, visa atsakomybė negali būti paliekama tik gydytojui – dalį jos turi prisiimti ir pacientė.

„Rengiant šią tvarką buvo diskutuojama su pacientų ir gydytojų atstovais, ir buvo prieita prie išvados, kad atliekant cezario pjūvio operaciją gimdyvės pageidavimu, visa atsakomybė negali būti paliekama vien gydytojui, jos dalį turėtų prisiimti ir pacientė, kurios iniciatyva yra atliekama chirurginė operacija, kuri nėra būtina ir kuri visais atvejais turi didesnę ar mažesnę komplikacijų riziką“, – akcentavo SAM.

Tačiau, kaip pažymima SAM komentare, atsižvelgdama į Seimo narių siūlymą, ministerija yra pasirengusi svarstyti komplikacijų gydymo apmokėjimo PSDF biudžeto lėšomis klausimą.

„Atsižvelgdama į Seimo narių siūlymą, Sveikatos apsaugos ministerija yra pasirengusi svarstyti komplikacijų gydymo apmokėjimo PSDF biudžeto lėšomis klausimą, atidžiai įvertinant galiojantį teisinį reglamentavimą ir visų suinteresuotų pusių argumentus“, – teigia SAM.

ELTA primena, kad SAM nuo 2023 m. sausio 1 d. sudarė galimybę vietoje gimdymo natūraliu būdu pasirinkti cezario pjūvio operaciją esant tam tikriems rizikos faktoriams, kai išpildomos dvi sąlygos – yra santykinė medicininė indikacija atlikti cezario pjūvio operaciją (pavyzdžiui, jeigu pacientė turi arba turėjo reprodukcinės funkcijos ar gimdymo sutrikimų, gimdo pirmą kartą, būdama vyresnio amžiaus, turi socialinių rizikos faktorių arba kitų padidintos rizikos faktorių) arba tai yra gydytojų specialistų komandos kartu su informuota paciente priimtas sprendimas, kad paminėtos sąlygos yra įgyvendintos ir pacientei galima atlikti cezario pjūvio operaciją jos pageidavimu.

Tačiau tokiu atveju, kai paslauga teikiama ne dėl medicininių indikacijų, o pacientės pageidavimu ir esant santykinėms medicininėms indikacijoms, keičiasi paslaugos apmokėjimo tvarka – tiek už konsultavimą, tiek už operaciją bei pooperacinę priežiūrą pacientė turi susimokėti pati.

„Laisvietė“ M. Danielė pažėrė kritikos parengtai tvarkai, teigdama, kad tai praktikoje bus sunku pritaikyti ir pasinaudoti cezario pjūvio galimybe savo noru bus neįmanoma.

„Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos parengta ir patvirtinta cezario pjūvio operacijos pacientės pageidavimu tvarka yra praktikoje nepritaikoma. Kodėl? Nes už pasinaudojimą savo teise, ji numato BAUSMĘ. Kitaip tariant, medicina neprognozuojama, tačiau jei tau kas po operacijos nutiks, gausi susimokėti už visą gydymą“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė M. Danielė.

Irtautė Gutauskaitė, Elta