Tokia padėtis klostosi vakarinėje Šilutės miesto dalyje, 2 hektarus užimančioje vadinamųjų „Šanchajaus“ garažų teritorijoje.
Prieš 30 metų, tuometės valdžios nurodymu iškeldinti iš kito miesto pakraščio, kuriame prasidėjo naujos statybos, šių garažų savininkai patikėjo valdžios žodžiu, kad palei Pievų gatvę galės įsikurti 90-čiai metų. Bet nors liko dar du trečdaliai nurodyto laiko, žmonės verčiami palikti teritoriją gražiuoju. Antraip dabartinė valdžia grasina sankcijomis.
Antradienį tų garažų ir namelių šeimininkus sukvietė Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Šilutės skyriaus ir Savivaldybės atstovai. Jų reikalavimas – per pusę metų išsikelti geruoju arba atrasti žemės naudotojų dokumentus, kurių, kaip pripažino patys susirinkimo organizatoriai, neturi net Savivaldybė…
Gavę valdžios pažadą kūrėsi ilgam
Gal pusšimčio susirinkusių vyrų veiduose – pyktis ir nežinia. Vienas per kitą jie pasakoja, kad apie 1985-uosius tuometė valdžia, keldama jų garažus iš Kęstučio gatvės, davė ir techniką, ir pažadą, jog žemė Pievų ir Inkaro gatvėse jiems išnuomojama 90-iai metų.
Tad ir kūrėsi čia ilgam ir automobilininkai, ir tie, kas norėjo kokį gyvulį ar vištaitę atokiau nuo miesto šurmulio laikyti, ir tie, kas tiesiog prarado namus. Vieni tik automobilį pasiremontuoti atvažiuodavo, kiti tvoromis teritorijas atsitvėrę daržus sėjo, ožkas ar triušius jose paleido, treti ir versliuką šiokį tokį susigalvojo, pavyzdžiui, mašinas remontuoti ėmėsi.
Kad galėtų bent minimaliai įsikurti, jiems dar teko po 25 tuometinius rublius (o tai buvo nemenki pinigai) už vietą susimokėti, patiems ir kelius žvyruoti, ir net elektrą vesti, elektros laidų atramas pirkti ir statyti. Nors, kaip paaiškėjo antradienį, dabar tie keliai jau yra „ne jų, o savivaldybės“, – taip vyrams pranešta susirinkime.
Vyrai sako prieš kelerius metus kalbėję su seniūnijos vadovais dėl tvarkos šioje teritorijoje ir išsiderėję, kad seniūnija net pušelių sodinukų parūpins, kad jie galėtų garažų plotą jomis atitverti nuo Pievų gatvės.
Bet pažadai pažadais ir liko, ir pušelės, ir žadėtos priekabos šiukšlėms išvežti nuplaukė nežinia kur. Na, išskyrus tik vieną priekabą, kurią, sako, seniūnija visgi atsiuntė. Tad atliekų kalnai čia augo toliau, o anot vyrų, juos gerokai papildo dar ir miesto gyventojai.
Todėl galima įsivaizduoti, koks nerimas „Šanchajuje“ kilo, kai neseniai NŽT Šilutės skyriaus specialistai čia iškabino pranešimus, jog jie „siekia patikrinti informaciją dėl galimo žemės naudojimo tvarkos PAŽEIDIMO“. Garažų savininkams nurodyta „dalyvauti patikrinime ir turėti su savimi asmens tapatybės bei su žemės naudojimu susijusius dokumentus“.
Viena valdžia davė, kita atima
Su policijos palyda atvykę būrys Savivaldybės bei seniūnijos atstovų ir NŽT Šilutės skyriaus specialistai Indrė Černiauskaitė bei Žydrūnas Šiaudvytis sakė, kad šioje teritorijoje, neoficialiais duomenimis, priskaičiuojami 194 garažai. Susirinkusių vyrų tikinimu, bent 15 šeimų juose gyvena nuolat, ne viena – po 10 ir daugiau metų.
Pasak NŽT specialistų, tie 200 garažų savininkų dabar yra įstatymų pažeidėjai, nes neturi žemės nuosavybės dokumentų, ir tai traktuojama kaip savavališkas valstybinės žemės užgrobimas.
Tiems, kurie domėjosi, kas bus, jei jie nesutiks „gražiuoju išsikelti“, buvo atsakyta, jog atvažiuos Savivaldybės transportas ir visą jų turtą išveš į saugojimo aikštelę. O tada teks susimokėti ir už to transporto, ir už saugojimo paslaugas. O NŽT atstovai dar pažadėjo rašyti protokolus ir bausti…
Kur jie turėtų keltis? „Į savo žemę“, – atsakė I.Černiauskaitė.
„O jei aš tik balkoną turiu?“, – klausė dar vienas. Atsakymo nebuvo.
Niekas neatsakė ir tiems, kurie išreiškė nuomonę, kad jiems turėtų būti kompensuota žala.
„Juk valdžia tą teritoriją mums davė, ne mes patys čia susigalvojom keltis. Juk turi būti kažkur tie dokumentai, tik į rankas mums niekas nieko nedavė. Tai kas kitas, jei ne savivaldybė turėtų juos turėti?..“ – regis, akivaizdžius faktus vardijo vyrai.
„Mes pasitikėjom ta valdžia“, – liūdnai rypavo prie žemėtvarkininkų priėjęs 80-metis Petras, kuris tikino čia gyvenantis kelis dešimtmečius ir prašė „gražiuoju susitarti“.
Bet išgirdo, kad nei NŽT skyrius, nei Savivaldybės archyvai jokių šios teritorijos išnuomojimo faktą patvirtinančių popierių neturi.
„Dabar – nebe sovietai, dabar – laisva Lietuva, Europos Sąjunga. Bet paprastą žmogų taip lengva sutrypti“, – sarkastiškai šaipėsi vyrai.
80-mečiui teks važiuoti į Ameriką?..
Vyrai tikino prisimenantys, kad prieš 10 metų, kai irgi buvo kilęs tų garažų nukėlimo vajus, kažkas iš jų ėję pas tuometę savivaldybės valdžią ir kalbėjęsi dėl perspektyvos. Tuomet sužinoję, kad reikalingi dokumentai yra, ir reikalas nurimo. Bet kur tie dokumentai yra šiandien, niekas pasakyti negali. Anot kai kurių vyrų, gal pati valdžia juos ir sunaikino.
Garažų savininkai domėjosi, ką ketinama daryti tame išvalytame plote, bet atsako negavo. Anot Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo Viktoro Bičkausko, „ne apie tai dabar kalba“. Tiesiog negali va taip bet kas ir kur sumanę naudoti valstybės žemę.
Vyrai prašė skirti jiems kokį kitą, anot jų, kampą, kur jie galėtų toliau kurtis. Bet į tai V.Bičkauskas atsakė, jog nėra tokios galimybės.
Tiesa, jis pasiūlė vyrams dar vieną galimybę – kreiptis į prokuratūrą ir teismą. Esą, jei visi jie įrodinės, kad žemę jiems skyrė tuometė valdžia, ką gali žinoti – gal teismas ir pripažins jiems tos žemės nuosavybę.
Vyrai diskutavo ir apie tai, kad galbūt „tų plotų užsimanė valdžios ponai“. „Teritorija turi būti išvalyta“, – į diskusijas nesileido Savivaldybės Ūkio skyriaus atstovas Eugenijus Bistrickas.
„Petrai, važiuojam verčiau ir mes į Ameriką“, – galiausiai nuskambėjo sarkastiškas vieno vyrų kvietimas tam pačiam 80-mečiam Petrui. Visi tik liūdnai šyptelėjo…
Vyrai ieškos dokumentų
Garažų savininkai stebėjosi, kad kiek arčiau miesto esančių mūrinių garažų griauti nesiruošiama. Bet jiems buvo paaiškinta, kad jų savininkai turi nuosavybės dokumentus.
NŽT specialistai „Šilutės naujienoms“ sakė ketinantys duoti garažų savininkams „protingą“ terminą, per kurį jie turi nukelti savo statinius – per 1 mėnesį. Bet toks terminas ne juokais supykdė vyrus – jie pareikalavo bent metų. Galiausiai išsiderėtas pusmetis.
Dar tądien jie sužinojo, kad elektros tiekėjai nieko nelaukdami pradės atjunginėti elektrą, tą patvirtino ir dalyvavęs ESO atstovas.
Į vyrų priekaištus dėl nuplaukusių pažadų duoti transportą iš teritorijos išvežti šiuksles, seniūnas Raimondas Steponkus pažadėjo, kad jau gegužę, kai tik bus baigti kuopti miesto šiukšlynai, technika bus atsiųsta į „Šanchajų“.
Savivaldybės gamtosaugininkas Pranas Sirtautas prašė tuoj pat skambinti jam, kai tik kas nors pamatys čia atliekas atvežančius prašalaičius. Vyrai tikino jau skambinę, bet reakcijos nesulaukę…
„Šanchajaus“ bendruomenė nutarė nenurimti – jie žada kreiptis į archyvus ir ieškoti reikalingų žemės išnuomojimo dokumentų.
Rašyti atsakymą