Saugiai elkitės prie vandens ir vandenyje

709218-beach-kidsVasara – pats smagiausias metų laikas, kuomet laukia atostogos, draugai, gamta ir pramogos. Kad atostogauti būtų smagu ir, svarbiausia, saugu, Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras pataria, kaip elgtis prie vandens ir vandenyje, bei ką daryti, jei žmogus skęsta.

Suaugusiųjų elgesys

* Niekada neikite į vandenį apsvaigę nuo alkoholio ar kitų psichoaktyvių medžiagų.  Apsvaigęs žmogus neadekvačiai reaguoja į aplinką, pervertina savo galimybes.

* Neplaukiokite vieni. Jei pradėtumėte skęsti, kartu plaukiantis žmogus galėtų jums padėti.

* Plaukiokite tik gelbėtojų prižiūrimose vietose.

* Nerekomenduojama maudytis po valgio.

* Į seklų ar nepažįstą vandens telkinį iš pradžių visada reikia bristi, o ne nerti ar šokti. Nėrimas į vandenį galva į priekį yra viena dažniausių galvos ar kaklo traumų priežasčių.

Vaikų priežiūra

* Kuo anksčiau išmokykite vaikus plaukioti. Mažamečius vaikus būtina prižiūrėti prie vandens, nesvarbu, kokie jų plaukimo įgūdžiai.

* Nepalikite vaikų saugoti vyresniems vaikams, nes jie nėra tokie atidūs ir atsakingi kaip suaugusieji.

* Visada nepertraukiamai ir iš arti stebėkite prižiūrimą vaiką, esantį vandenyje ar šalia vandens. Vaikai iki 5 metų amžiaus skęsta tyliai, nes panėrę į vandenį jie nesuvokia, kas vyksta. Jiems nuskęsti užtenka kelių sekundžių, todėl mažamečių skendimų rizika yra itin didelė.

* Negalima vartoti alkoholio, kai prižiūrite besimaudančius ar prie vandens žaidžiančius vaikus.

* Aptverkite prie namų esančius atvirus vandens telkinius ir baseinus iš visų pusių ne mažesne nei 120 cm tvora su rakinamais ar kitaip tvirtai uždaromais ir vaikams neatidaromais varteliais.
Jei žmogus skęsta

* Jei kitas žmogus skęsta, pirmiausia šaukitės pagalbos, atkreipkite kitų žmonių dėmesį, kvieskite gelbėjimo tarnybas numeriu 112.

* Jei įmanoma, paduokite skęstančiajam virvę, storą lazdą ar kitą priemonę, kad galėtumėte jį ištraukti į krantą.

* Jei skęstantis žmogus jus sugriebė, išsilaisvinkite nuo jo. Tai galite padaryti stumdami jo smakrą nuo savęs, atsispirdami kojomis ar atsistumdami rankomis nuo jo krūtinės, lauždami rankas ar kitais būdais.

2013 metais Lietuvoje nuskendo 198 žmonės. Iš jų 162 vyrai ir 36 moterys. Daugiausiai atsitiktinių skendimų įvyko miestuose – 104, o kaimuose – 94. Daugiausiai skendusių žmonių buvo 30-45 m. amžiaus. Šilutės rajone 2013 metais nuskendo 5 žmonės.