Saugiškiams rūpi keliai, griūvantys pastatai, kapinės ir galimybės sportuoti

Saugose valdzia_1Sulaukę rajono savivaldybės vadovų Saugų seniūnijos gyventojai ir įmonių bei įstaigų vadovai irgi turėjo ką paklausti.

Saugiškiai domėjosi, kaip seniūnijoje bus sprendžiama laidojimo problema, mat čia tėra vienintelės dar veikiančios Mantvydų kaimo kapinės. Jiems taip pat rūpi buvusio vaikų darželio pastato bei Vaikų globos namų perspektyvos, rūpi, kad pagaliau būtų įrengtas įvažiavimas į pagrindinės mokyklos teritoriją, piktina skęstančios gatvės, jie domisi galimybe turėti lauko treniruoklius, išgyvena dėl klajojančių bešeimininkių gyvulių ir kitų seniūnijos problemų.  
 

Atvyko dvigubai daugiau, nei išvyko

Susitikti su saugiškiais atvyko meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Sigitas Šeputis ir jo pavaduotojas Virgilijus Pozingis, Šilutės r. policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas,  UAB „Šilutės vandenys“ direktorius Alfredas Markvaldas bei F.Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorė Laima Dumšienė.

Su šiandienine seniūnijos situacija bei problemomis supažindino seniūnė Dalia Rudienė. Ji sakė, kad 172 kvadratinių kilometrų teritoriją užimančioje seniūnijoje yra 33 kaimai, kuriuose pernai sausį gyveno 3 535 gyventojai. Trečdalis teritorijos potvynių metu užliejama.

Pernai atvykimą į seniūniją deklaravo 195, išvykimą – 78 žmonės.

Seniūnijoje yra net 40 kapinaičių, 25 iš jų prižiūrimos. Šienaujama daugiau kaip 45 ha parkų vejų ir žaliųjų plotų, dar 90 km pakelių, nuvaloma 22 km šaligatvių ir takų. Siekiant išsaugoti kultūros paveldą, dirbantieji viešuosius ir visuomenei naudingus darbus žmonės nukreipti tvarkyti senąsias evangelikų liuteronų kapines. Ypatingas dėmesys skirtas Saugų senosioms kapinėms sutvarkyti. Šiose kapinėse palaidotas misionierius, publicistas, vertėjas, kunigas Benjaminas Martynas Laužemis, paskutinius gyvenimo metus praleidęs Saugose. 2017 m. saugiškiai susipažino ir užmezgė bendravimą su jo vaikaite, kunige misioniere Reinhild Koob iš Vokietijos.

Seniūnijoje yra 221 km vietinių kelių, iš jų asfaltuotų – tik 16 km. 2017 m. kelių priežiūros ir remonto darbams buvo gauta 113 533 Eur:

Sena problema – įvažiavimas į mokyklos teritoriją

Šilutės rajono PK viršininkas A.Mikalauskas pasakojo, kad per 2017 m. Saugų seniūnijoje įvykdytos 76 nusikalstamos veikos. Ir čia vyrauja vagystės, antroje vietoje yra už vairo girti sėdantys vairuotojai, daug ir smurto artimoje aplinkoje atvejų. Per metus Saugų seniūnijoje užfiksuotas tik 1 naminės degtinės gamybos atvejis. Policijos vadovas atkreipė saugiškių dėmesį į tai, kad ir jie nesaugo savo turto, jis yra nesunkiai prieinamas vagims.

Buvęs Saugų J.Mikšo pagrindinės mokyklos direktorius Gedeminas Pečiulis pasidžiaugė nuolat gražėjančia gyvenvietės aplinka, naujais gėlynais, meniniais akcentais.

Visgi, anot jo, gyvenvietės nepuošia dabar jau visai avarinės būklės pastatas – buvę kultūros namai prie šv. Kazimiero bažnyčios, tad jis domėjosi, ar yra numatyta ką su juo daryti? G.Pečiulį domina ir kam bus panaudojamos vaikų darželio pastato patalpos,  visas vaikų darželio grupes iškėlus į mokyklos pastatą? Kokios yra vaikų globos namų perspektyvos? Kada ir kaip bus išspręsta privažiavimo, įvažiavimo ir stovėjimo aikštelės problema prie Jurgio Mikšo pagrindinės mokyklos?

Pastaroji problema saugiškiams aktuali jau seniai. Į J.Mikšo pagrindinės mokyklos teritoriją ne tik nėra normalaus įvažiavimo, bet nėra ir aikštelės, kur galėtų stovėti bent keli automobiliai. Taip saugiškiai ir aplinkinių kaimų gyventojai vargsta jau daug metų, o į mokyklą vaikus atvežusieji priversti sustoti tiesiog važiuojamojoje kelio į Klaipėdą dalyje.

Rajono vadovai mano, kad sprendžiant problemą, galėtų finansiškai prisidėti ir bendruomenė, gaunanti lėšų iš vėjo jėgainių.
Meras V.Laurinaitis priminė, kad avarinės būklės buvusieji Saugų kultūros namai yra vietos evangelikų liuteronų parapijos nuosavybė. O savivaldybė į privačią nuosavybę teisių neturi. Tai, anot mero, sudėtingas ir keblus klausimas. Dėl vaikų darželio pastato panaudojimo bus tariamasi su bendruomene, viena iš vizijų – kad čia bus įkurtas Šilutės senelių namų filialas. Manoma, kad čia būtų galima apgyvendinti apie 30 senelių, kartu įkuriant 16 naujų darbo vietų.

Gaus ir ugniagesių cisterną

Kukorų kaimo seniūnaitis Virginijus Kasiliauskas domėjosi kada pagaliau bus pradėti darbai įgyvendinant dar 2016 m. bendruomenės pateiktą projektą ES fondų lėšoms gauti. Jomis tikimasi atnaujinti sporto aikštyną, įrengti daugiafunkcę aikštelę, pastatyti treniruoklius ir kt. Paaiškėjo, kad šį reikalą stabdo Nacionalinė mokėjimų agentūra, tačiau pranešta, kad artimiausiu metu planuojama pradėti vykdyti darbus.

Sena saugiškių problema – kelio per Petrelių kaimą būklė, tad valdžia sulaukė klausimo ir apie galimybę jį rekonstruoti. V.Pozingis pastebėjo, jog šis kelias dar yra pakankamai geros būklės, yra prastesnių kelių, jokių investicijų šio kelio tvarkymui nenumatyta.

Saugų ugniagesių komandos skyrininkas Gedas Barškietis domėjosi, kada bus atnaujintas ugniagesių automobilių parkas ir kada bus tvarkoma duobėta kelio atkarpa į Saugų gaisrinę. Seniūnija kiek išgali tą kelio galą greideriuoja, bet tai menkai gelbsti. Meras patikino, jog šiais metais saugiškiai ugniagesiai tikrai lengviau atsikvėps: minėtasis kelio ruožas pernai dėl nepalankių oro sąlygų nebuvo tinkamai sutvarkytas, užtat šiemet tai bus padaryta: projektas jau patvirtintas, finansavimas gautas, tad artimiausiu metu darbai prasidės.

Be to, šiemet Šilutės rajoną turėtų pasiekti du nauji ugniagesių automobiliai, ir vienas jų tikrai atiteks saugiškiams.

Kapinės – nebe problema

Rajono tarybos narys, saugiškis Saulius Vytuvis priminė, kad skęsta Manto gatvė ir klausė ką planuojama daryti? V.Pozingis patikino, kad „situacija kontroliuojama“: žinoma, kokiame privatininko sklype yra užverstas melioracijos vandens rinktuvas. Darbai bus tęsiami, problema sprendžiama.

Kitas rajono tarybos narys, saugiškis Zigmantas Jaunius priminė laidojimo vietų problemą. Seniūnijoje yra vienintelės veikiančios kapinės Mantvydų kaime, tad akivaizdu, kad greit saugiškiai nebeturės kur laidoti savo artimųjų.

Seniūnė D.Rudienė sakė, jog jau yra sutarta su dviem seniūnijos gyventojais, kurie pažadėjo dovanoti dalį nuosavos žemės bendruomenės poreikiams – kapinėms praplėsti. Šiuo metu tvarkomi dokumentai, tad problema bus išspręsta.