Saugiškių ir norvegų bendras projektas pavyko

norvegai saugu darzelyjeSaugų vaikų darželis ir Jurgio Mikšo pagrindinė mokykla bei partneriai iš Norvegijos Frosta ir Ytteroy įgyvendino tarptautinio bendradarbiavimo projektą „Norvegija – Lietuva: edukacinis, kultūrinis bendradarbiavimas“, kurį finansavo Šiaurės ministrų tarybos programa „Nordplus Junior“, skirta Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimui švietimo srityje.

Projekto metu vyko 4 susitikimai Lietuvoje ir Norvegijoje, Saugose iš viso apsilankė apie 20 pedagogų iš norvegų partnerių įstaigų.
Projekto iniciatoriai – Norvegijos švietimo įstaigų, kurias lanko nemažas būrys vaikų iš Lietuvos (darželyje apie 30 procentų vaikų – lietuviai), pedagogai. Todėl beveik visose aplankytose įstaigose dirba lietuvės asistentės, kurios padeda integruotis lietuvių emigrantų vaikams.

Pedagogai lankėsi mokyklose, darželiuose, stebėjo vieni kitų veiklas, pamokas, dalyvavo bendruomenės renginiuose, lankė kultūrinius, istorinius  objektus. Saugų darželio pedagogės vedė meninės veiklos užsiėmimą norvegų darželio vaikams, kurių dauguma – lietuviai. Susitikimų metu aptarti abiejų šalių švietimo sistemų skirtumai ir panašumai.

Buvo kalbėta ir aktualia Norvegijoje vaikų šeimose tema.

Projekto metu pedagogai iš Lietuvos pastebėjo ramų vaikų ir suaugusiųjų bendravimą Norvegijos darželiuose, mokyklose: visa veikla, pamokos, diskusijos vyksta ramiai, be streso, įtampos. Tai nebūdinga mūsų švietimo įstaigoms.

Teko matyti Norvegijos vaikus, visą dieną būnančius lauke bet kokiu oru, nors tai – ne „lauko darželiai“. Norvegijoje vyraujanti nuostata, kad vaikas turi kuo daugiau būti lauke ir grūdintis, manome, yra teisinga, nes Ytteroy saloje gyvenančių lietuvių mamų vertinimas buvo trumpas: vaikai nebeserga. Vadinasi, tai, jog nėra blogo oro, yra blogas apsirengimas, – tikrai teisinga.

Lietuviams lankantis Norvegijoje birželio mėnesį buvo šalta kaip ankstyvą pavasarį Lietuvoje ir lynojo, o vaikai su tinkama tokiam orui apranga dalyvavo dviračių šventėje, vaikščiojo po miesto istorinius objektus, smagiai taškydamiesi su neperšlampamu apavu ėjo per balas. Deja, pas mus lietingu oru vaikai neleidžiami į lauką.

Įdomu ir tai, kad vaikų figūrinio važiavimo dviračiais šventė buvo surengta bažnyčios kieme, nes ten – geriausia asfalto danga.
Salos bendruomenės šventės vyksta mokykloje, kurios sėkminga veikla suinteresuoti visi salos gyventojai.

Kasmet Ytteroy salos baigiamosios klasės mokiniai vyksta pakeliauti į kokią nors užsienio šalį. Džiugu, kad jau treji metai iš eilės ta šalimi yra tapusi Lietuva.

Viešėdami Lietuvoje norvegų pedagogai žavėjosi pajūriu, Palangos turizmo objektų, paslaugų  įvairove.

Aptariant projekto rezultatus ir bendrą dalyvių patirtį, sudėlioti nauji tolimesnio bendradarbiavimo štrichai, galimybė dalintis pedagogine patirtimi per pedagogų stažuotes. Abiejų šalių pedagogams šis projektas, be abejonės, buvo naudingas, skatinęs pažinti vieni kitus per edukacines, kultūrines veiklas.