Saugos bendrovės gali padėti išvengti pražūtingo gaisro

Rolando Žalgevičiaus nuotr.Šąlant orams vis intensyviau šildomos patalpos, kūrenamos krosnys, plieskia elektriniai šildytuvai. Bet ar dažnai susimąstoma, kad būtent šis laikotarpis kelia didžiausią grėsmę turto saugumui, o gaisrininkams papildomų rūpesčių? Kuri blogybė mažesnė – vagis ar gaisras? Sakoma, kad į namus įsilaužęs vagišius palieka nors sienas, o ugnis gali sunaikinti ir jas.

Didžiausia šalyje saugos bendrovė „G4S Lietuva“ atkreipia dėmesį, kad ir saugos paslaugas teikianti įmonė gali padėti išvengti gaisro gyvenamajame būste arba darbovietėje.

„Siūlomas sprendimas – kompleksinės saugos bendrovės paslaugos – priešgaisrinė ir apsaugos signalizacijos. Sumontavę tokias sistemas mes galėsime įspėti klientus apie kylantį gaisro pavojų. Specialūs jutikliai arba signalizatoriai atpažįsta ir įspėja, ar patalpose temperatūros šuoliai, ar atsirado dūmų. Diegiant priešgaisrinę ir apsaugos signalizacijos sistemą kruopščiai analizuojamos patalpos: įvertinama jų paskirtis, kokių būdu jos šildomos, kiek yra išėjimų į lauką, ar yra garažas“, – kalbėjo „G4S Lietuva“ atstovas Vidas Kšanas.

Būtent nuo patalpų paskirties priklauso montuojami jutikliai. Pavyzdžiui, garaže arba individualaus namo katilinėje patartina montuoti ne dūmų jutiklius, o prietaisus, reaguojančius į temperatūros  pokyčius. Jei name yra dujų katilinė, prevenciškai sumontuojami ir papildomi dujų nuotėkio jutikliai, kurie siunčia signalus, jei patalpoje padidėja sveikatai pavojingų dujų koncentracija. Namai, kuriuose yra malkomis kūrenamos krosnys ar židiniai, patenka į rizikos grupę ne tik dėl galimo gaisro pavojaus, bet ir dėl galimo apsinuodijimo smalkėmis. Specialūs jutikliai, reaguojantys į anglies monoksido koncentraciją, padeda įspėti apie pavojų iš anksto.

„Be to, labai svarbu tinkamai parinkti priešgaisrinės sirenos vietą, kad ji įspėtų ne tik patalpose esančius žmones, bet ir kaimynus, jog esant reikalui jie suskubtų į pagalbą. Aišku, visų daviklių duomenys yra siunčiami ir į saugos bendrovės centrinį stebėjimo pultą. Operatorius gavęs signalą įvertiną, kokio jis pobūdžio – pranešantis apie įsilaužimą ar gaisro pavojų. Priklausomai nuo signalo pobūdžio, priimami atitinkami sprendimai: siunčiamas ginkluotas greitojo reagavimo ekipažas, susisiekiama su patalpų savininku, informuojamos specialiosios tarnybos“, – sakė V. Kšanas.

Jo teigimu, į įvykio vietą vykstantiems apsaugininkams suteikiama išsami informacija: adresas, kurioje būsto zonoje suveikė pavojaus signalas, kokio jis pobūdžio. Atvykęs ekipažas imasi visų reikiamų priemonių, kad būtų išsaugotas klientų turtas, sveikata ar net gyvybė. Atkreiptinas dėmesys, kad „G4S Lietuva“ ekipažas į saugomą objektą vidutiniškai atvyksta per 7 minutes.

Be to, saugos specialistai įspėja, kad patalpoms šildyti būtų naudojama kokybiška ir tik tam tikslui skirta įranga.

„Visai nesvarbu, ar tai kieto kuro, ar dujinis šildymo katilas, o gal elektrinis radiatorius, – jei prietaisas bus nekokybiškas, techniškai netvarkingas arba savadarbis, jis kels grėsmę turtui ir žmonių gyvybei. Todėl kviečiu į tai žiūrėti atsakingai“, – sakė V.Kšanas.