Saugose nusišypsoti verčia ir abejingų nepalieka Kalėdų senis Besmegenis

Senis Besmegenis – antropomorfinė žmogaus skulptūra. Senio Besmegenio statymas žymi žiemos sezono pradžią ir yra vienas svarbiausių žiemos švenčių ir pačios žiemos simbolių.

Besmegenių statymo tradicijos žinomos nuo viduramžių. Jų statybai tinka drėgnas ir lipnus sniegas, kuris susidaro oro temperatūrai esant netoli 0 C. Tuomet nedidelė gniūžtė ridenama per sniegą, kol sulimpa į norimo dydžio sniego kamuolį. Paprastai besmegenis statomas iš trijų tokių kamuolių, kurie simbolizuoja galvą, krūtinę ir pilvą. Iš šono prilipdomos ar iš šakų padaromos rankos, Besmegenio nosį vaizduoja morka, akis ir burną – anglių gabalėliai. Dažnai dekoruojamas kepure – kibiru, o į rankas įdedama šluota.

Aukščiausias pasaulyje sniego senis pastatytas 2008 m. JAV, jo aukštis buvo 37,2 m.

Lietuvoje šiuo metu išskirtiniai pasiekimai su besmegeniais yra šie: aukščiausias Lietuvoje sniego senis pastatytas 2019 m., dviejų paauglių Vilniaus rajone. Jo aukštis buvo 6,7 m. Aukščiausia Besmegenio skulptūra – 8,62 m aukščio, 14,14 m pagrindo apimties, daugiausia – net 97 seniai besmegeniai pastatyti vienoje vietoje.

Bet, patikėkit, yra ir kitokių būdų sukurti besmegenį! Pavyzdžiui iš natūralios gamtinės medžiagos ir šiek tiek plastiko. Netikite?! Atvykite į Saugas ir įsitikinsite, o jei panorėsite, dar ir fotosesiją pasidarysite!

Saugiškis, vietos menininkas Rimantas Pilibavičius, tas pats rekordinės sakalo skulptūros autorius, padirbėjęs iš peties, sukūrė senį Besmegenį – milžiną. Saugų gigantas savo dydžiu lenkia net šiųmetę Kalėdų eglę! Saugiškių besmegenis – 7 m 30 cm dydžio, džiuginantis ir verčiantis kiekvieną praeinantį ar pravažiuojantį nusišypsoti, o kartais ir stabtelėti.

Septynių vyrų komanda per 6 intensyvaus darbo valandas Besmegenį sumontavo iš trijų atskirų dalių ir pastatė gyvenvietės centre prie įžiebtosios Kalėdų eglės.

Kaip ir kiekvienas darbas, taip ir šis neapsiėjo be investicijų. Visą finansinę paramą Rimanto kūriniui suteikė bičiulis, Cezario Graužinio trupės aktorius Vytautas Kontrimas, sukūręs vaidmenis 15-koje spektaklių garsiausiuose Lietuvos teatruose (du iš jų apdovanoti „Auksiniu scenos kryžiumi“ ), turi ne vieną veiklą, ne vieną pareigybę. Be darbo teatre ir televizijoje, jis dėsto būsimiems meninio ugdymo, t. y. teatro ir kino, pedagogams Lietuvos edukologijos universitete, vadovauja vadinamosioms retorikos dirbtuvėms – moko įvairių sričių, profesijų, amžiaus žmones viešojo kalbėjimo.

Saugiškių gigantas Besmegenis džiugins iki Trijų karalių šventės, tad suskubkite pasigėrėti reginiu.