Saugose – obuolių pyragai, verti poeto plunksnos

Pyragai 2Vis trumpėjančios dienos, šykštūs saulės spinduliai, voratinklių gijos, soduose bumbsintys obuoliai ir įvairiaspalvių kardelių žiedai išduoda, kad išseko vasaros įkaitinta emocijų jūra. Ruduo – tai branda ir pilnatvė. Juk viskas taip laikina. Kitąmet viskas bus panašiai, bet kažkiek kitaip. Skubėkime į savo gyvenimo užrašų knygą viską užsirašyti. Gražaus, kvepiančio obuoliais, rudens… Supratimo, kad reikia viskuo džiaugtis, džiaugtis ir vienas kito buvimu šalia.

Iniciatyva

Pyrago kepimo procesas prasideda nuo namų – kai apie tai kalbi, dalijiesi receptais su šeimos nariais, draugais, kai po darbų trumpai minutei stabteli atsisėsti puodeliui arbatos, kai aplinkui uosle ir akimis ieškai kažko gardaus.
Iniciatyva suorganizuoti obuolių pyragų šventę nebuvo kieno nors „padiktuota“ – ji gimė iš noro pasidžiaugti bendrystės džiaugsmu. Bendruomeniškumas ir įsitraukimas į šventę – štai pagrindinės idėjos. Šventės sumanytoja ir organizatorė, Kintų Vydūno kultūros centro renginių organizatorė Saugų seniūnijoje Lijana Gatelienė viltingai tiki, kad šventė vyks ir kitąmet, tiesiog gyvuos vietinės bendruomenės ir ją palaikančiųjų aktyvumo dėka.

Organizatorių pastangos sukurti jaukią atmosferą, pyragų įvairovė ir augantis dalyvių skaičius – proga ne tik suaugusiems, bet ir vaikams parodyti, kad reikia dalytis, džiaugtis ir švęsti. Atsakingiausia šios šventės dalis – pasiruošimas, o smagiausia – ragauti gausybę įvairiausių skonių obuolių pyragų. Ypatinga, kai namuose iš vakaro ruošiamas bei kepamas pyragas. Ne veltui sakoma, kad rudenį namai kvepia obuolių pyragu… Tas kvapas lyg burtininkas, kviečia bendrystei, gerumui ir jaukumui.

Pyragų karalystė

Pievoje, prie evangelikų liuteronų bažnyčios Saugose, organizatoriai padengė stalą, kurį papuošė kompozicija iš šermukšnių, obuolių ir žibinto. Atvykusieji ant jo dėjo savo keptus obuolių pyragus: didelius ir mažus, išpuoštus, su kremais ir be jų, kvepiančius vanile ir cinamonu. Tądien, pirmąjį rudens penktadienį, Saugos tapo pyragų karalyste su dvidešimt gardžiausių obuolių pyragų.

Šventinę programą pradėjo kintiškė žolininkė Virginija Rudienė, pasakojimu apie vaistažolių naudą, savybes ir skonius, kvietusi paragauti įvairiausių spalvų žolelių arbatų. Atsakinėjo į klausimus, nuoširdžiai ir linksmai bendravo.
Pasiklausius pasakojimo apie vaistažoles, visi pakviesti ragauti pyragus, dalintis konditerinėmis subtilybėmis, receptais, patarimais.

Organizatoriai nenorėjo išskirti vienos kurios nors šeimininkės pyrago – visos lygiavertės ir visų pastangos vertinamos. Todėl kiekvieną pyragą įvardino kaip gardžiausią ir gražiausią, kiekvienai kepėjai dovanojo po saldų prizą. O bendrai – nugalėjo draugystė!

Linksma, smagu, įdomu – taip keliais žodžiais galima apibūdinti obuolių pyragų šventę, kuri šiemet pritraukė daugiau kaip šimtą dalyvių ir svečių: Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Dalią Rudienę, Saugų evangelikų liuteronų parapijos kunigą Mindaugą Žilinskį ir RK šv. Kazimiero parapijos kleboną Aloyzą Žygaitį, „Švėkšnos sambūrio“ ir Šilutės „Bočių“ draugijų narius. Smagu, kad šventė jau turi savo gausėjantį dalyvių ir gerbėjų būrį.

Dėmesys Žemaitijos metams

Nors Saugos – Mažosios Lietuvos teritorijoje, vis tik tai paribys su Žemaitija. Atsiliepdami į Seimo iniciatyvą paskelbti Žemaitijos atmintinus metus, savo renginį – obuolių pyragų šventę – organizatoriai pakvietė užbaigti su Žemaičių krašto etnokultūros centro dramos mėgėjų kolektyvo „Lamata“ (vadovė Dalia Minkevičienė) E. Untulio spektakliu „Nuosis so apgamo“ žemaitiškai. Spektaklis – komedija – atitiko šių dienų aktualijas, buvo suprantamas, o nuoširdi aktorių vaidyba patiko žiūrovams.