Saugose po malūno sparnais: bendruomenių kūryba, naujagimių gausa ir tiltas iki Vokietijos

Saugu svente_7Kartu su visa Lietuva savo šventę „Po malūno sparnais“ švenčiantys Saugų seniūnijos žmonės kasmet tai padaro vis išradingiau. Ir šiemet jie ne tik tradicijas išlaikė, istoriją prisiminė, bet ir sumanė naujų būdų suburti visos seniūnijos bendruomenes, pagerbti žemaičius, saviškius senolius ir ką tik bendruomenę papildžiusius naujagimius, bet ir nutiesė tiltus net iki pačios Vokietijos.
Bendruomenes subūrė kūrybinės dirbtuvės

Įvairių seniūnijos kaimų atstovai į Saugas suvažiavo nuo ankstyvo ryto. Vieni jų atnaujintame Saugų

Saugu svente_2

 mokyklos stadione rinkosi išmėginti jėgas sporto varžybose, o kiti būriavosi stadiono pakraštyje, kur pernai buvo iškilusi įspūdinga karūna karaliui Mindaugui. Šiemet saugiškiai sumąstė naują pagarbos Lietuvai išraišką – visos seniūnaitijos noriai dalyvavo čia surengtose kūrybinėse dirbtuvėse „Krašto spalvos“.

Ir išties įvairiomis gimtinės vasaros spalvomis pražydę čia gulė paveikslai, vaizduojantys ir Lietuvos, ir pačių Saugų apylinkių vaizdus. Iki popietės dirbę patys saugiškiai, Kukorų, Vilkmedžių, Aisėnų, Berciškės ir kitų kaimų gyventojai savo kūriniuose vaizdavo ir vasaros gėlynus, ir paukščius, ir statinius. Pavyzdžiui, Kukorų seniūnaitijos paveiksle atgimė jų geležinkelio stotis.

Tokios iniciatyvos sumanytojai turėjo mintį ne tik dar labiau suburti visas bendruomenes. Saugiškiai puoselėja mintį šiuos kilimus suguldyti į 2020-ųjų metų kalendorių, kuris būtų ir puiki dovana svečiams, ir prisiminimas ateinančioms kartoms.

Įprasmino šviesuolio atminimą

Dar vienas originalus šiemetinis sumanymas – Martyno Benjamino Laužemio nominacijos įsteigimas. Tiksliau sakant, ši mintis ne tokia jau nauja – nominacijos iniciatorei, seniūnijos specialistei Violetai Astrauskienei ji buvo kilusi prieš porą metų. Tuomet ji ragino bendruomenę įprasminti Saugose kelis metus gyvenusio ir kunigavusio šviesuolio atminimą, įsteigiant jo vardo nominaciją.

M. B. Laužemis – kunigas – misionierius, rašytojas, vertėjas, publicistas, didelis lietuvių kalbos puoselėtojas Saugose dirbo šimtmetį atgal. Jis su gausia savo šeima gyveno name palei kelią į Klaipėdą, kur dabar veikia baras. 

Kuomet prieš porą metų Saugose viešėjo žymusis „Rachmaninovo“ choras iš Kylio, kartu su juo atvyko ir Vokietijoje gyvenanti M. B. Laužemio vaikaitė Reinhild Koob. Veiklią moterį, taip pat kunigę ir misionierę, pasikvietę seniūnijos vadovai taip užmezgė bičiulystę, parodė jai ir senosiose Saugų evangelikų kapinėse esantį jos senelio kapą.
Visgi tuomet iniciatyva steigti žymiojo kraštiečio nominaciją palaikymo nesulaukė: būta pasvarstymų, kad šio žmogaus pėdos nėra tokios ryškios seniūnijos istorijoje, kad vertėtų jo vardu pagerbti kraštui šiandien nusipelniusius žmones.
Tačiau šiemet bendruomenė jau pritarė steigti nominaciją, kuri nuo šiol bus teikiama kasmet.

Nominacija ir V. Astrauskienės sukurta statulėlė – angelas su knyga – pirmajam įteikta šiemetinės šventės ir daugelio kitų seniūnijos renginių vedėjui, ilgamečiam pedagogui Vytautui Laurinavičiui. Nominantui buvo sunku nuslėpti nustebimą, anot jo, svarstymuose dalyvavę vietos aktyvistai „tylėjo it pelės po šluota“, tad net jam, būsimajam renginio vedėjui nepavyko išgauti, kas bus tas pirmasis pagerbtasis.

„Paskatinti visus dar daugiau dirbti, kad Saugose būtų dar gražiau“, – taip sumanymo idėją suformulavęs V. Laurinavičius pristatė ir garbią tos dienos viešnią – R. Koob. „Mus ir jus sujungė mano senelis, ir aš esu sujaudinta, galėdama čia būti ir atstovauti visą savo šeimą“, – sakė viešnia, kurios mama gimė po kelių mėnesių seneliui jau mirus. Tačiau ji daug girdėjo iš savo mamos apie senelį, o viena jo frazė ypač įstrigo atmintin: „Danguje bus kalbama lietuviškai“, – sakęs jis. Namuose M. B. Laužemio šeima taip pat kalbėjo lietuviškai.
Saugu svente_3
R. Koob sakė į Saugas atvykusi todėl, kad mano, jog ateitis negali būti be praeities, o žmogus gyventi be savo šaknų.

Saugiškiai tiki, kad ši nominacija skatins bendruomenės narius puoselėti krašto tautinį, kultūrinį paveldą, ugdyti kūrybinius gebėjimus, stiprinti bendruomenės kraštotyrinę veiklą ir garsinti savo kraštą.

Nustebino naujagimių gausa

Saugiškius sveikinęs Savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis linkėjo prisiminti ir gerus darbus, ir tai, ko jie dar nespėjo padaryti. O nueinančia seniūne save pavadinusi Dalia Rudienė sakė čia dirbusi tris su puse metų, ir per tą laiką pažinusi šaunią bendruomenę. Saugiškiams ji palinkėjo mylėti vieniems kitus.

Ir šiemet saugiškiai tradiciškai pagerbė gausų savo 80-mečių, ir dar gausesnį per metus gimusių naujagimių būrį. Nuo pernykštės šventės kūdikių susilaukė net 33 šios seniūnijos šeimos, ir šis skaičius ko gero jau gali pretenduoti į viso rajono rekordą. „Patys aiktelėjome, kai pradėjome skaičiuoti seniūnijos naujagimius“, – sakė komisijos nariai.

Šventės dalyviams koncertavo ir vietiniai, ir aplinkinių seniūnijų dainininkai ir šokėjai, nemokamos pramogos ir siurprizai džiugino mažuosius.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ feisbuke!