Saugose „Po malūno sparnais“ prisimintos senos ir sukurtos naujos tradicijos

saugu svente_3Kasmet viduvasarį po simboliniais malūno sparnais susiburiantys Saugų apylinkės žmonės ir šiemet nepamiršo tradicijos, bet ją praturtino ir naujomis idėjomis.

Saugiškiai pagerbė 13 savo šiemetinių 80-mečių bei į bendruomenę priėmė 22 naujus narius – per metus nuo praėjusios šventės gimusius kūdikius. Surengę konkursą jie taip pat išsiaiškino šauniausią seniūnaitiją, šauniausius grožio kūrėjus ir naujakurius, žinoma – pagerbė ir savo Mindaugus, ir 100-ąjį gimtadienį švenčiančią Lietuvą.

Pirmą kartą surengtos seniūnaitijų varžytuvės

Šalia Saugų J.Mikšo pagrindinės mokyklos esančiame stadione judėjimas vyko jau nuo pusiaudienio. Čia vienas po kito rinkosi ir varžėsi vyresni ir jaunesni sporto mėgėjai, čia šurmuliavo patys mažiausieji.

Rimčiausios varžytuvės prasidėjo, kuomet Saugų bendruomenės pirmininkas  Vytautas Laurinavičius aikštėn sukvietė bepradedančius rinktis aplinkinių kaimų atstovus. Jų paprašyta sudaryti komandas ir rimtai susikaupti pirmą kartą šioje seniūnijoje surengtoms varžytuvėms tarp atskirų seniūnaitijų.

Tų seniūnaitijų Saugose ne taip jau mažai. Vieni po kitų vietas priešais vertinimo komisiją užsiėmė ne tik patys saugiškiai, bet ir vilkytiškiai, Sakūtėlių, Aisės, Lankupių, Berciškės, Lapynų, Petrelių, Vilkmedžių, Kukorų kaimų atstovai. Visiems jiems teko gerokai pasukti galvas kuriant prisistatymą, bandant prisiminti senąją Saugų istoriją bei vos kelių dešimtmečių įvykius, taip pat įrodyti rankos taiklumą.

Petreliškiai tikino, kad jų kaime viskas gerai, tik asfalto iki Saugų reikėtų, o Vilkmedžių atstovai įrodinėjo, kad pas juos dar geriau – ir miškai, ir keliai gražūs. Kukorų gyventojai tikino turintys įspūdingo grožio sodybų ir originalų, jau „Šilutės naujienose“ aprašytą ožį, kuris jau seniai gyvena kartu su vietos stirnomis.

Sakūtėliuose, anot jų atstovų, patys geriausi žmonės, be to jie turi vienintelę seniūnijoje raketinę bazę ir taip pat vienintelę baldų gamybos įmonę. O vilkytiškiai priminė turintys vieną geriausių apskrityje barų ir visoje šalyje kaimo vardą garsinančius sportininkus.

Gyvenantieji Berciškėje pranešė besiruošiantys kovai dėl lietuviško savojo kaimo pavadinimo – Beržiškė atstatymo, o Lapynų atstovai kvietė atvykti į buvusio savo dvaro apylinkes. Apie kažkada Aisės kaime buvusį dvarą, tvenkinį ir malūną pasakojo šio kaimo atstovai, o lankupiškiai gyrėsi turintys ilgiausią Lietuvoje kabantį tiltą ir žirgyną. Seniūnijos centro – Saugų gyvenvietės žmonės sakė neabejojantys, jog tik čia gyvena patys geriausi kaimynai ir yra gražiausios vietos.

Po visų rungčių komisijai suskaičiavus visų surinktus balus pergalės šokį šoko Sakūtėlių komanda.
saugu svente_4
Seniūnė vainikavo du Mindaugus

Jau antrus metus Saugų šventę veda kartu ir varduves liepos 6-ąją švenčiantis Saugų evangelikų liuteronų kunigas Mindaugas Žilinskis su žmona Laura. Šįkart sutuoktinė dvasiškiui priminė, jog ši diena priklauso ne tik jam – ji priklauso ir Lietuvai, kuriai Tautišką giesmę saugiškiai sugiedojo renginiui baigiantis.

Tiesa, dar toji diena priklausė ir vienam Mindaugėliui, kuriam taip pat atiteko ąžuolo lapų vainikas iš Saugų seniūnės Dalios Rudienės rankų.

Saviškius sveikinusi seniūnė linkėjo visiems smagaus pasibuvimo kartu. Saugiškiai sulaukė ir svečių: Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis linkėjo visiems didžiuotis savo valstybe, Saugoms – klestėjimo, o visoms jų bendruomenėms – susikalbėjimo. Kartu su pavaduotoju Algiu Bekeriu jis įteikė saugiškiams stiprybės simbolį – ąžuoliuką.

Pagerbė jubiliatus, naujagimius ir grožio kūrėjus

Tarsi primindamas savo nuveiktus darbus, artėjant tradiciniam naujagimių pristatymui, pro šventės vietą – visai pažeme praskriejo Saugose gyvenantis gandras Pranius. Girtis jam buvo ko, mat per metus nuo praėjusios šventės šios seniūnijos šeimose jis lankėsi net 22 kartus – tiek kūdikių tądien bendruomenei pristatė jų susilaukusios šeimos. Jiems įteikti naujagimius saugosiantys angeliukai.

Kur kas mažiau nei įprastai šiemet Saugose garbių 80-mečių.  Prie scenos pakviesti ir apdovanoti Stefanija Bernotienė, Vaclovas Pakalniškis, Bronė Vilčiauskienė, Birutė Gerulienė, Julijona Žemgulienė, Antanas Gailius, Alfredas Užpurvis, Adelė Bubliauskienė, Edvardas Medingis, Erikas Storimas, Valė Fabijonavičienė, Stasys Matonis ir Liudmyla Strelnykova.

Dovanomis ir padėkos raštais džiaugėsi ir grožio kūrėjai. Už išlaikytą sodybos stilių – Jovita ir Kęstutis Stasyčiai; už natūraliam kraštovaizdžiui draugiškos sodybos sukūrimą – Danutė Dirgėlaitė,  Angelė ir Jonas Kusai; už sukurtą žiedų sodą – Ramutė ir Vidas Jančauskai; už ieškojimus ir atradimus – Anna ir Algimantas Pekūnai; už norą gyventi gražioje aplinkoje – Živilė ir Šarūnas Gedminai.

Saviškiams koncertavo jau arti dešimtmečio gyvuojantis Saugų moterų vokalinis ansamblis „Artuma“, kurio vairą neseniai perėmė Jurgita Rumšienė. Beje, vadovė vos spėjo grįžti į Saugas iki renginio, mat su kitu kolektyvu dalyvavo Dainų šventėje „Vardan tos…“.

Saugiškiai negailėjo plojimų jaunajam akordeonistui Artūrui Dapševičiui, Saugų jaunimo šokių kolektyvui „Elementrix“, „Karčemai“ iš Šilutės ir kaimynams – „Dainoriams“ iš Inkaklių bei dar tolesniems svečiams – grupei „Dar“.