Saugų „Muzikos malūnas“ suskambėjo jau penktą kartą

Festivalis, turėjęs nuo ankstyvo pavasario pradžios kviesti profesionaliosios muzikos mėgėjus pro plačiai visiems atvertas Saugų evangelikų liuteronų Viešpaties namų duris, pagaliau rugpjūtį „išsuko“ muzikos sparnus ir pakvietė į pirmuosius koncertus. Šių metų Saugų muzikos festivalis išskirtinis, nes jo organizatoriams tenka veikti force majeure sąlygomis.

Kintų muzikos festivalio organizatoriai saugiškiams atvežė senosios muzikos ansamblį „Canto Fiorito“.

Saugų muzikos festivalis „Muzikos malūnas“ penktus metus džiugina muzikos mylėtojus. Šie metai – ne išimtis, tik labai sudėtingi dėl sprendimų pasaulinės pandemijos akivaizdoje. Festivalio malūno sparnai, turėję pradėti suktis pavasarį – Motinos dieną, nesisuko nei birželį, nei liepą. Ir štai pagaliau! Pirmąjį ir antrąjį rugpjūčio šeštadienius „Muzikos malūnas“ savo sparnus išsuko, dovanojęs klausytojams du koncertus.

Pirmajame dalyvavo Tauragės gospel choras „Glorija“, vadovaujamas Rasos Levickaitės – Šerpytienės. Po Saugų evangelikų liuteronų bažnyčios skliautais šlovinimo muzika skambėjo pakiliai, jaudinančiai ir nuotaikingai. Nors publikos anšlago nebūta, bet koncertas, stipriais vokaliniais sugebėjimais pasižyminčių solistų Igno Novikovo, Rasos Liorančienės, Rasos Levickaitės – Šerpytienės ir kitų, abejingų nepaliko. Šlovinimo muzika bei giesmės čia skambėjo ne tik angliškai, bet ir lietuviškai. Dauguma choro atliekamų kūrinių – gospelo, kai chore vyrauja vokalas, stiliaus. Šis religinio stiliaus muzikos žanras priskiriamas afroamerikiečiams, tačiau chore, kaip sako vadovė, vyrauja melodingesnis gospelas. Lietuvoje, anot R. Levickaitės – Šerpytienės, tokio pobūdžio kūrinius retai kas atlieka.

Antrąjį koncertą dovanojo Kintų muzikos festivalio organizatoriai, saugiškiams atvežę senosios muzikos ansamblį „Canto Fiorito“. Vilniuje įsikūręs tarptautinis senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito“, kuriam vadovauja brazilų kilmės garsus išilginės fleitos ir korneto atlikėjas Rodrigo Calveyra. „Canto Fiorito“ pavadinimas reiškia „gėlėtą“, išpuoštą dainavimą ir byloja apie muzikos semantikai tarnaujantį melodijų praturtinimą ornamentais ir įvairiomis ekspresijos priemonėmis, bei apie ansambliui būdingą dialogą tarp žmonių balsų ir „dainuojančių“ pučiamųjų instrumentų, sukuriančių išraiškingą spalvų ir tembrų įvairovę. „Canto Fiorito” pagrindą sudaro penki lietuvių dainininkai ir istorinių instrumentų atlikėjai iš įvairių šalių. Ansamblio misija yra tyrinėti ir atlikti renesanso ir baroko muziką , o repertuaro pagrindas – Vazų dvare tarnavusių italų kompozitorių ir jų įtaką patyrusių vietos kompozitorių kūryba.

Saugų muzikos festivalio „Muzikos malūnas“ koncerto „Vitruvijaus žmogus“ programoje nuskambėjo ryškiausi Europos renesanso muzikos pavyzdžiai. Pasak ansamblio vadovo R. Calveyra, tai muzikinė kelionė po vieną kilniausių muzikos istorijos laikotarpių. Tikėtina, kad ir koncerto pavadinimu „Vitruvijaus žmogus“ norėta ypač pabrėžti renesanso epochoje skambėjusią kompozitorių muzikos darną. Proporcija ir simetrija buvo esmingi to meto meno elementai, kuriuos išnaudojo ne tik renesanso muzikos kūrėjai, bet ir dailininkai. „Vitruvijaus žmogus“ – visame pasaulyje pripažinimo sulaukęs, italo Leonardo da Vinči, brėžinys. Šis šedevras pagrįstas pastatų statybos vadovu, kurį parašė romėnų architektas ir inžinierius Vitruvijus (30-15 m. pr. Kr.). Leonardo da Vinči kūrinyje-brėžinyje pavaizduotas žmogus dviejose skirtingose pozicijose, išskėstomis rankomis ir kojomis, įterptas į apskritimą ir kvadratą. Brėžinys ir tekstas kitaip vadinami „Proporcijų taisykle“. Šis Renesanso genijaus piešinys pavadintas architekto Vitruvijaus garbei.

Saugiškiai dėkojo Kintų muzikos festivalio organizatorei A. Juodeškienei.

Saugų muzikos festivalis „Muzikos malūnas“ bus vainikuotas Merūno koncertu ir „Degėsio dangava čėsne“ – rugpjūčio dangiška puota po atviru dangumi pievelėje prie Saugų evangelikų liuteronų bažnyčios. Detalesnę informaciją galima rasti Saugų seniūnijos facebook puslapyje.