Saugų žemdirbiai vėl surengė artojų varžybas

ARTOJU 1Jau 17 metų, t.y nuo 1998-ųjų, Saugų seniūnijoje gyvuoja tradicinės artojų varžybos, kuriose plūgus mankština ir kuo dailiau suartą žemelę guldo aplinkinių kaimų ūkininkai.

Šiemet varžybas organizavo pirmininko Vytauto Laurinavičiaus vadovaujama bendruomenė „Saugų artuma“ ir Saugų seniūnijos žemės ūkio specialistas Arūnas Rabačiauskas, kuris žemdirbių kovai užleido pusę hektaro savos žemės, kurioje ką tik buvo nukulti javai ir likusi ražiena. Varžybų dalyvius pasveikino rajono mero pavaduotojas Algirdas Balčytis.

Varžybos tikros, teisėjai kompetentingiARTOJU 3

Į varžybų lauką suvažiavo 7 ūkininkai su įvairia technika, prisikabinę dviejų, trijų ar keturių noragų plūgus. Šiemet atvyko Stasys Bružas iš Petrelių, Albinas Šaulytis, Osvaldas Ramanauskas, Dovidijus Rabačiauskas, Donatas Jaunius iš Saugų ir Dovydas Žilis iš Vilkyčių.

Beje, tradiciškai artojų varžybose dalyvauja ir bent vienas dalyvis, vagą verčiantis į plūgą pasikinkęs arklį. Jau kelerius metus iš eilės su kumelaite Juode į varžybas atvyksta Alfonsas Žemgulys iš Petrelių kaimo.

Varžybų komisijos sprendimo nereikia, kad jis būtų pripažintas geriausiu seniūnijos artoju, ariančiu su arkliu. Pasak A.Rabačiausko, Alfonsas yra paklausiausias artojas, kurį į savo sodų ir daržų sklypelius kviečiasi apylinkės žmonės.

ARTOJUA.Rabačiausko teigimu, varžyboms teisėjauti pakviesti kompetentingi žemės ūkio ir arimo specialistai – Vytautas Barkauskas iš Juknaičių, Vaclovas Šernius iš Švėkšnos ir Kęstas Kleinauskas iš Rusnės. Pastarasis daug metų žemdirbystės darbų yra mokęs moksleivius Šilutės žemės ūkio mokykloje.

Matavo liniuotėmis

Kiekvienam artojui reikėjo suarti po 20 arų ražienos. Teisėjai vertino vagos tiesumą, gylį (privalu buvo arti 22 cm gyliu), vagų suvirtimą, kad kuo tolygiau būtų paslėpti ražienos stiebai, ir arimo pradžios sumetimo kokybę.

Taigi kiekvieną artojų veiksmą teisėjai vertino su liniuotėmis vaikščiodami prie kiekvieno varžybų dalyvio laukelio. Todėl 20 arų sklypelius artojai baigė arti tik per dvi valandas.

Tik arkliu suartą sklypelį teisėjai tikrino mažiausiai. Ir kaip jį įvertinsi, kad čia jėgas išbandė ne tik A.Žemgulys, bet ir kiekvienas drąsesnis varžybų stebėtojas – merp pavaduotojas A.Balčytis parodė, kad ir jis moka suvaldyti arklio traukiamą plūgą. Porą vagų brūkštelėjęs, jis sakė, kad jeigu kiekvieną dieną artų, tai gal ir dailiau vagos sugultų.

Nugalėtojai

Galima sakyti, kad varžybose pralaimėjusių nebuvo – pagerbti ir apdovanoti visi. Tačiau komisija nusprendė, kad šiemet geriausiu artoju pripažintas saugiškis D.Jaunius, antrąją ir trečiąją vietas pasidalijo S.Bružas ir A.Šaulytis. Jiems uždėti ąžuolų vainikai ir atiteko piniginiai prizai.ARTOJU 4

Artojui A.Žemguliui, kuris nugalėtoju pripažintas be konkurencijos, vėl buvo įteikta gyva dovana – triušis. Ankstesnėse varžybose jis buvo gavęs dovanų gaidį.

Varžybų aptarimas, kaip įprasta, vyko Saugų ūkininko Vyganto Sirtauto sodyboje. Prie vaišėmis nukrautų stalų visus šventės dalyvius linksmino „Saugų artumos“ kapelos muzikantai.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume!