Saugumą statybose pamiršta ir darbdaviai, ir statybininkai

SG108650Spalio mėnesį dvi savaites Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriai tikrino, kaip statybvietėse laikomasi darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų, ar jose nedirba „nelegalų“. Šilutėje ir jos rajone valstybinės Darbo inspekcijos inspektorius patikrino 9 statybvietes.

Pažeidimų aptikta visose 9-iose. Nelegalių darbuotojų nerasta.

Pasak inspektoriaus Alfredo Janušausko, dirbančio Šilutės rajone, akcija „Padidintas dėmesys statybvietėms“ surengta pirmą kartą. Kadangi ji – prevencinė, patikrų tikslas buvo ne bausmės, o siekis atkreipti darbuotojų ir darbdavių dėmesį į egzistuojančias problemas ir padėti išvengti skaudžių nelaimių.

Vien per šių metų 9 mėnesius, atlikdami statybos ir remonto darbus, šalyje žuvo 6 darbuotojai, 19 sunkiai susižalojo. Praėjusiais metais statybose per tą patį laiką žuvo 2 darbuotojai.

A.Janušauskas sako pastebėjęs, kad daugiausia pažeidimų daro į Šilutę atvykusios dirbti kituose rajonuose registruotos statybos įmonės.

„Galbūt vadovai nežino, kad ir čia dirba inspektorius, o gal tiesiog taupo pinigus?“ – svarstė A.Janušauskas.

Tačiau savo saugumu nesirūpina ir patys darbuotojai. Retas kuris, dirbdamas aukštyje, užsideda šalmą, statybų aikštelėse mėtosi atviri laidai, statybininkai pamiršta krautuvuose ir kitose technikos priemonėse iš užvedimo spynelių ištraukti raktelius.

Dalis tikrintų statybininkų taip pat su savimi neturėjo darbo pažymėjimų, nors, pagal taisykles, juos nešiotis yra privalu.

Pasiteisinimai dėl pažeidimų, pasak A.Janušausko, įvairūs.

„Daugelis sako, kad pažymėjimus paprasčiausiai pamiršo namie, o šalmų nesideda todėl, kad jie spaudžia arba trukdo dirbti“, – pasakojo inspektorius.

Jis patarė atkreipti dėmesį ir į tai, kad daugelis žmonių įsivaizduoja, kad nelaimės, nutinkančios kitiems, juos aplenks, todėl ir nesilaiko taisyklių, su kuriomis būna supažindinami darbo pradžioje.

A.Janušauskas informavo, kad gruodžio mėnesį, parengus specialius klausimynus, patikrinimų sulauks ir grožio salonai, kirpyklos, kavinės, picerijos, kepyklėlės, smulkios parduotuvės ir automobilių servisai.