Šaukštų ir samčių riteriai Rusnėje varžėsi dėl  skaniausios žuvienės: XIII čempionate išvirta per 3 tonas žuvienės ir… vis tiek jos pritrūko

Rusnės saloje šeštadienį kunkuliavo XIII tarptautinis Žuvienės virimo čempionatas, į kurį plaukte plaukė tūkstančiai šio renginio gerbėjų iš visos Lietuvos ir net užsienio.

Į salą, kurioje jau antrus metus vyksta vienas didžiausių Pamario renginių, per 13 metų jau yra atkeliavę net 4 čempionato absoliutaus čempiono žiedai. „Ar gali būti kitaip? Čia juk sala, kur žmonės ir vanduo kuria gyvenimą“, – šventės atidaryme sakė jos sumanytojas ir vedėjas Marijus Budraitis. 

Žinia apie Žuvienės čempionatą kaskart skamba vis garsiau, nes ant Atmatos kranto įkurtoje katilų alėjoje šiemet įsikūrė net 57 komandos, sugužėjusios iš skirtingų Lietuvos regionų, suvažiavo ir tarptautinės komandos – svečiai iš Latvijos, Ukrainos, Lenkijos. Nuo 50 iki 200 litrų katiluose pukšėjo ir kunkuliavo daugiau kaip 3 tonos žuvienės!

Dalyvavusieji pajunta trauką

Žuvienės čempionato talismanu tapusi istorinė medinė žvejų valtis, kuri kiekvieną kartą puošia šventės sceną, ir šiemet tapo savotiška čempionato starto linija. Tik ji ne visada talpino visus pakviestuosius. Visiems pakviestiesiems užrištos ir specialiai 13-ajam čempionatui gamintos prijuostės.

Čempionato vyr. šefas M. Budraitis, žvelgdamas į susirinkusiųjų minią sakė, jog sunku net įsivaizduoti, koks būrys žmonių šiemet paragaus žuvienės. Rusnė, kuri pasak vedėjo, jau matė įvairių istorinių kataklizmų, bet nesikeičia: čia žmonės ir vanduo kuria gyvenimą, čia yra „šventasis rūkyklų kelias“, kur visos žuvelės randa savo vietą, o po to įsitaiso ant vartotojo stalo.

Anot M. Budraičio, dar nebuvo nė vieno čempionato, kuriame išvirtos žuvienės nepritrūktų, o tai byloja, kad šio unikalaus Pamario krašto kulinarinio paveldo niekada nebūna per daug. Anot jo, jei vieną kartą atvykai į čempionatą, pajutai tą trauką katilų alėjoje, kaimynišką bičiulystę iš kairės ir dešinės, pajunti ir kaip kyla noras vėl čia sugrįžti ir pasitikrinti, ar tavo bičiuliai irgi grįžta.

Džiaugėsi dėmesiu

Ir į šią šventę atvyko didžiulis būrys garbių svečių. Vieni pirmųjų į sceną lipo rajono meras Vytautas Laurinaitis, Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius, Seimo narys ir prieš 8 metus čempionato ambasadoriumi paskelbtas Zigmantas Povilas Balčytis. Meras pasidžiaugė, kad įspūdingam renginiui teko ir puikus oras ir juokavo, jog lietus geros nuotaikos tikrai nesugadins, nes svečiuose yra ir Žemaitijos vyskupas. V. Laurinaitis dėkojo visiems atvykusiems svečiams, renginio rėmėjams bei komandoms. „Džiaugiuosi, kad sulaukiame tokio didžiulio dėmesio“, – sakė jis.

Telšių vyskupas prisipažino šiame čempionate dalyvaujantis pirmą kartą. Anot jo, net Viešpats yra artimai susijęs su žvejais – pats ne kartą žvejojęs, plaukiojęs panašioje valtyje, iš jos sakęs pamokslus. Vyskupas linkėjo dalyviams nepritrūkti žuvienės ir geros nuotaikos.

Visiems dalyviams ir svečiams dėkojo ir Seimo narys Z.  P. Balčytis. Anot jo, atvykusiųjų dėmesys – tai pagarba iš kitų savivaldybių. Seimo narys padėkojo renginio organizatoriui M. Budraičiui, kuris per keliolika metų šventę užaugino iki tarptautinės.

Tuo kalbos scenoje ir baigėsi, o vedėjas pakvietė svečius užsijuosti prijuostes bei įsiamžinti bendroje nuotraukoje.

Nauja legendinė komanda

Šiemet tarp 57 čempionate dalyvavusių komandų buvo net 39 senbuvės. Tęsti tradicijų atvyko 5 legendinės komandos statusą turinčios komandos, kurios jau bent 10 kartų yra dirbusios katilų alėjoje. Visos jos jau turi ypatingą statusą ir yra apdovanotos specialiais sertifikatais bei plaketėmis. Šeštadienį į šių komandų šeimą priimta dar viena – „Šilutės polderiai“ su vyr. šefu Arūnu Jagminu.

Išskirtinėmis čempionato prijuostėmis apjuosti ir vertinimo komisijos nariai: pirmininkė Birutė Servienė, „Savivaldybių žinių“ vyr. redaktorė Lina Belevičienė, praėjusiųjų čempionatų nugalėtojai Helmutas Jokaitis, Jonas Purlys, Raimondas Plikšnys, Ilona Lioransienė, Irena Bumblauskienė, Algimantas Svitkinas su žmona Virginija, Gintautas Stančaitis, Romas Pocevičius, Ramūnas Zdanevičius. Pristatydamas pastarąjį komisijos narį, kaip praėjusiųjų metų absoliutų čempioną, M. Budraitis šmaikštavo, jog šis virėjas pernai iškovotą laimikį labai ilgai vežė į Lazdijus, kuriuose gyvena, mat, džiaugsmas tąkart buvo toks didelis…

Apdovanoti ir naujokai, ir senbuviai

Nešini vėliavomis, samčiais, talismanais visi dalyviai lipo nusifotografuoti istorinėje valtyje ir skubėjo kaisti puodų. O kol į orą kilo žuvienės kvapas, smalsautojai teiravosi, kokius receptus šiemet gardžiai žuvienei išvirti taikys komandos, mokėsi jų kulinarinių gudrybių bei improvizacijų.

Po kelių laukimo ir žuvienių ragavimo valandų išmušė lemtingoji akimirka, kai scenoje paskelbti bei apdovanoti šių metų samčio riteriai – geriausi virėjai. Tradiciškai išrinktas ir absoliutus čempionas, ir buvo vertinamos dvi kategorijos – Žuvienė ir Žuvies sriuba.

XIII tarptautinio Žuvienės virimo čempionato absoliutaus čempiono vardą iškovojo jungtinė komanda iš Vilniaus, Šiaulių, Marijampolės ir Šilutės, kurios pavadinimas „Neatlaikė bortai“. Ši komanda surinko 67 komisijos balus, o jos vyr. virėjo Aido Antanaičio ranką papuošė  autentiškas rajono mero V. Laurinaičio čempiono žiedas. Taip pat čempionams tradiciškai įteiktas rūkytas 20 kg sveriantis Pamario vandenų karalius – šamas.

Tradicinės žuvienės kategorijoje I vietos laimėtoju paskelbti „Šilutės polderiai“ su vyr. šefu A. Jagminu (42 balai). Ši komanda, apdovanota specialiu Savivaldybės administracijos direktoriaus Virgilijaus Pozingio prizu ir čempiono plakete. II vieta atiteko „Vėtrungių kelio“ komandai (31 balas) su vyr. virėju Karoliu Tamuliu, III vieta – Pagėgių „Giminės žuvienės“ komandai su vyr. virėja Audrone Mickiene (30 balų).

Žuvies sriubos kategorijoje I vietos laimėtoja tapo Lazdijų „Ašaka“ (vyr. virėjos Vilma Sabaliauskienė ir Jurgita Rusckuvienė), surinkusi 28 balus. Jiems įteiktas Šilutės seniūno Raimondo Steponkaus specialusis prizas. Antri buvo „Šilališkiai“ su vyr. virėju Edmundu Venckumi (26 balai), treti – „Dzūkų jūrų piratai“ su Remigijumi Anuliu (25 balai).

Apdovanotos ir politinių partijų komandos kategorijoje „Iššūkio katilo taurė“. Čia pirmavo „Socialdemokratai“, II vieta teko „Kregždutėms“, treti liko „Regionų partija“.

Po apdovanojimų niekas neskubėjo skirstytis – kas blynus kepė, kas plovą ar šiurpą virė. Smagus pasibuvimas išskirtinėje šventėje leido iki valios pasidžiaugti rudenėjančiu Pamariu ir gamta.