Saulės ir vabzdžių „bučiniai“: ką daryti, jei jau buvai „pabučiuotas“?

Vasarą poilsį gali sugadinti neatsargus pabuvimas gamtoje, kuomet netikėtai yra nudegama saulėje ar sugelia vabzdžiai. Tokie „pabučiavimai“ gali baigtis ne tik nemaloniais pojūčiais, bet net ir vizitu pas gydytoją. Specialistai pataria imtis saugumo priemonių.

Freepik.com nuotr.

UV spinduliai

„Biofirst“ klinikos gydytojos dermatovenerologės Jurgitos Karčiauskienės teigimu, ultravioletinių (UV) spindulių poveikio nereikėtų vertinti vien neigiamai, nes jiems veikiant odoje gaminamas vitaminas D, slopinami odos uždegimai.

Bet UV spinduliai odoje skatina melanocitų veiklą, tuomet gaminama daugiau melanino. Jis ne tik sudaro sąlygas odai patamsėti, bet ir saugo ją nuo žalingo UV spindulių poveikio, neleidžia jiems skverbtis giliau. Dėl to gali sutrikti melanocitų dauginimasis ir susidaryti apgamai, piktybinis, su melanocitais susijęs, auglys – melanoma. Ilgainiui dėl UV spindulių skatinamo oksidacinio streso ir susidarančių laisvųjų radikalų, gali būti pažeistos ir kitos odos ląstelės, o tai gresia ikivėžiniais dariniais.

UV spinduliai pažeidžia odos barjerą, spartina odos senėjimą, hiperpigmentaciją, sukelia nudegimus, slopina odos imunitetą, provokuoja infekcijas.

Apsaugos priemonės

Kaip teigia BENU vaistininkė Loreta Tamošauskienė, norint apsisaugoti nuo žalingo saulės poveikio, reikėtų tinkamai pasirinkti priemones su ne mažesniu nei SPF 30 filtru, nesimėgauti saulės voniomis kai saulė yra kaitriausia, vartoti pakankamai skysčių, dėvėti galvos apdangalą.

„Apsaugine priemone tepamą kūno vietą būtina padengti pilnai. Purškiama priemonė turi būti naudojama po 15 papurškimų kiekvienai kūno daliai. Jei naudojamas kremas ar losjonas, veidui ir kaklui priemonės reikėtų išspausti ant trijų rankos pirštų per visą jų ilgį. Jei tepamas tik veidas – kremo išspauskite ant rodomojo ir didžiojo pirštų ir tolygiai paskirstykite ant odos“, – sako vaistininkė.

Svarbu pasitepti priemone kas 2–3 valandas, pakartotinai naudoti priemonę po maudynių ar aktyvių užsiėmimų.

Svarbu drėkinimas

„Dažniausiai saulė sukelia I laipsnio paviršinį odos nudegimą. Jis pasireiškia paraudimu, perštėjimu, odos išsausėjimu. Medikų pagalbos nereikia. Jei skauda galvą, pykina, reikia pagalvoti apie galimą saulės smūgį.

Nudegimams padeda odos drėkinimas, maitinimas kremais, losjonais, serumais ar kaukėmis. Reikia rinktis priemones su alavijo ekstraktu, pantenoliu, purškiamas priemones, putas, terminio vandens aerozolius. Svarbu gerti daug skysčių.

Jokiu būdu negalima tepti nudegusių odos vietų aliejais, taukais, riebiais tepalais, nes taip galima padidinti nudegimo laipsnį. Geriau įsigyti priemonių nudegimo žaizdoms gydyti, hidrokoloidinių gelių, antiseptinių gelių, kurie palaikys drėgmę žaizdoje, veiks antibakteriškai, skatins gijimą, mažins skausmą ir randų susidarymo riziką. Galima naudoti neprilimpančių tvarsčių su sidabro jonais, žaizdų plovimo skysčių.

Jei atsirado pūslių, ypač jei jomis pažeista daugiau nei 20 proc. kūno paviršiaus, galima įtarti II laipsnio nudegimą ir būtina kreiptis į gydytoją. Į medikus reikia kreiptis ir jei iš pūslių po kelių dienų ima bėgti skystis, nes tai – odos infekcijos simptomas.

Kūnas reaguoja skirtingai

Kai kurie vabzdžiai sukelia stiprų atsaką, pavyzdžiui, bitės, širšės, musės kandikės. Kartais gali kilti ir sisteminis organizmo atsakas, net anafilaksija. Tuomet būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.

Įgeltą vietą pravartu šaldyti. Jei niežėjimas stiprus, galima 1–2 savaites vartoti antihistamininius vaistus, kurie slopina alerginį organizmo atsaką.

Vaistininkė rekomenduoja priemones su alijošiumi, pantenoliu, nereceptines priemones, skirtas vabzdžių įgėlimams raminti. Jeigu įgėlimo vietą nukasėte, jei bėga gelsvas skystis ar pradėjo skaudėti, kreipkitės į gydytoją.

BNS inf.