Saulės jėgainę galima įsirengti ir ant šiltnamio stogo

SAULES ENDZINAS__4Šilutės savivaldybėje jau yra nemažai pažangių ir smalsių žmonių, kurie savo namuose turi įsirengę saulės energijos jėgaines. Tad jie pirmieji gali pasakyti – vertėjo tokių permainų energetikos srityje imtis ar ne. 

UAB „Energetikos objektų statyba“ jau nuo 2010 metų užsiima tokių jėgainių projektavimu, statyba ir visų reikiamų dokumentų sutvarkymu, kad perteklinė pagaminta energija iš elektros energetikos tinklų būtų sugrąžinta ją pagaminusiam vartotojui.

Artėja pažangios permainos

UAB „Energetikos objektų statyba“ direktorius Audrius Endzinas pasidalino su „Šilutės naujienomis“ tik praėjusią savaitę išgirsta žinia, kuri yra svarbi privačių saulės energetikos jėgainių savininkams. Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas prakalbo apie planuojamas keisti privačiose saulės energijos jėgainėse pagamintos elektros energijos panaudojimo taisykles. Dabar galioja taisyklė, kad saulės jėgainėje pagaminta elektros energija turi būti suvartota tik toje vietoje, kur ji pagaminta. Planuojama pakeisti šią taisyklę. Saulės jėgainės energijos gamintojas netolimoje ateityje galės perteklinę elektros energiją leisti suvartoti jo nurodytam vartotojui, esančiam kitoje vietovėje, net ir kitame Lietuvos pakraštyje – mieste ar kaimo gyvenvietėje. Kalbama, jog kitas vartotojas elektros energiją, kuri dabar kainuoja apie 14 centų už kilovatvalandę gaus susimokėjęs tik maždaug 4 centus už jos perdavimą. Tai yra toks pat mokestis, kaip ir už pagamintos ir nepanaudotos elektros energijos saugojimą.

A. Endzinas teigia, kad toks taisyklių pakeitimas yra ypač palankus tiems vartotojams, kurie yra pasirengę statyti saulės energijos jėgaines iki 30 kilovatvalandžių galios, ir tiems, kurie turi atokiau įrengtus savo ar giminaičių butus ar biurus.SAULES ENDZINAS__1

Įmonės vadovas mano, kad nauja saulės jėgainėse pagamintos elektros energijos panaudojimo tvarka bus įstatymais patvirtinta iki kitų metų pradžios. Ir tai paskatins tokių jėgainių poreikį bei didins jų įrengimo darbų kainas. Todėl A. Endzino nuomone, jau yra pats laikas ryžtis apie saulės energijos jėgainės statybas savo namuose svarstantiems žmonėms atlikti tuos darbus dabar, o ne po metų.

Jėgainę įsirengė ant… šiltnamio stogo

Prieš statant saulės energijos jėgaines savo namuose, žmonėms kyla įvairiausių abejonių, kaip jas pastatyti, kad būtų geriausia nauda. Būna net abejojančių ar iš viso bus kokia nauda. Tačiau geriausiai abejonės išsisklaido, kai aplankai tuos žmones, kurie tokius energijos šaltinius ėmė ir įsirengė.

Šilutėje, Naujakurių kvartale, vienoje sodyboje nuo šių metų pradžios veikia UAB „Energetikos objektų statyba“ suprojektuota ir pastatyta 5 kilovatų saulės energijos jėgainė. Ji pastatyta ekonominiu režimu. Sodybos šeimininkai pasirinko jėgainę statyti ant šiltnamio stogo, nes tik jis vienas iš visų statinių yra ypač palankiai pasuktas į saulę.

Šeimininkai patys susimontavovo saulės baterijoms sukloti reikalingą rėmą, tad „Energetikos objektų statybos“ specialistams reikėjo tik sukloti įrangą ir sutvarkyti dokumentus, kad šeimininkai atgautų pagamintą perteklinę elektros energiją jiems palankiausiu metu.

Sodybos šeimininkas Juozapas sakė, kad tokios jėgainės statybos sumanytojas yra jo sūnus Mindaugas. „Jeigu ir buvo kokių nors dvejonių pradžioje, tai dabar akivaizdžiai matosi, jog tai naudingas darbas. Paprasčiausia paskaičiuoti. Jeigu anksčiau už elektros energiją per mėnesį mokėdavome apie 70 Eur, tai dabar mokame tik 16 – 20 Eur“, – sakė Juozapas.

Turi atsargą apniukusioms dienoms

SAULES ENDZINAS__3Gardame aplankėme 10-ies kilovatų saulės energijos jėgainės šeimininką Gintarą. Jis tokios galios jėgainę susimontavo, nes jau buvo suplanavęs įsirengti ir šilumos sistemą „Oras – vanduo“.

O ši sistema taip pat naudoja elektros eneriją. Taigi praėjusių metų žiemą Gintaras namų šildymui jokio kieto kuro nenaudojo, visą namą šiluma aprūpino saulės jėgainė, kartu su šilumos sistema „Oras vanduo“. Už elektros tinkluose saugotą 1 kilovatą saulės pagamintos elektros energijos savininkas sumoka tik 4 centus. Taigi, per mėnesį susidaro vos 20 eurų sąskaita.

Tiesiogiai nuo 10-ies kilovatų jėgainės pagamintos elektros energijos, Gintaro šeima sunaudoja tik trečdalį, ir už tą energiją jam mokėti nereikia. Už likusią dalį energijos jam yra skaičiuojama po 4 centus už vieną kilovatvalandę.

Be to dabar, pasak Gintaro, jis apniukusioms dienoms, kuomet trūks saulės šviesos, jau turi apie 700 kilovatų sutaupytos energijos, kurią galės panaudoti.

Gardamiškis saulės energijos jėgainės naudotojas Gintaras sako, kad dabar yra įsitikinęs, jog investicija į elektros energijos ir šilumos gamybą yra tikrai naudingesnė, nei taupyti lėšas banke. Tokios investicijos grąža yra tikrai didesnė nei 10 proc. metinių palūkanų. Kuris bankas dabar tiek moka?

Nei vienas iš aplankytų saulės energijos gamintojų neturėjo jokių priekaištų saulės energijos jėgainių projektuotojams ir statybininkams UAB „Energetikos objektų statyba“. Jie tik dėkojo ir linkėjo sėkmės darbe.