Saulėta vasara įrodė: verslui jau pats laikas „pasikinkyti“ saulės energiją

Kelios dešimtys mūsų rajono sodiečių, ūkininkų, miesto sodybų šeimininkų šiemet ypatingai džiaugiasi savo saulės energijos elektrinėmis.

Bendrovė „Šilutės prekyba“ jau įsirengė 14 saulės jėgainių, jos įrengtos ir ant administracijos, ir ant parduotuvių pastatų.

Juk šių metų pavasaris ir abu vasaros mėnesiai buvo ypatingai saulėti, tad jų saulės jėgainės kaupė elektros energiją kiekvieną dieną. Ir prikaupė jos net daugiau nei trigubai tiek, kiek jos reikia šeimų buitiniams reikalams.

Šių metų itin saulėta vasara verčia rimtai pamąstyti smulkius ir vidutinius verslininkus, kad dabar yra pats laikas savo verslui reikalingą elektros energiją gamintis patiems. Juolab, kad nuo šių metų birželio 21-osios pradėjo veikti Valstybės paramos projektas verslo įmonėms, kurios veiklai naudoja elektros ar kokios nors kitos rūšies energiją.

Parama – 30 proc. elektrinės statybos išlaidų

UAB „Energetikos objektų statyba“ direktorius Audrius Endzinas pasakoja, kad šiemet visi saulės elektrinių šeimininkai yra patenkinti savo jėgainių sukurta nauda. Juolab, kad šiemet sukurti maksimalų energijos kiekį galėjo trukdyti tik šiek tiek per karštas oras, nes aukšta temperatūra sukelia šiokias tokias varžas. Tačiau tokie elektros energijos nuostoliai nesiekia nė 10 proc.
„Reikia tikėtis, kad turėsime saulėtų dienų ir rudenį, ir žiemą. Vėsiu metu saulės jėgainės energiją konvertuoja efektyviausiai“, – sako A. Endzinas.

Tikru proveržiu A. Endzinas vadina Valstybės vadovų sprendimą remti verslo įmones, statančias saulės energijos jėgaines per Aplinkos valdymo agentūros projektą. Projekto jėgainėms statyti paramos suma – 1 mln. eurų, o vieno kilovato jėgainės statybai parama – 400 eurų. Visa jėgainės statybos parama priklausys nuo jos galios, kitaip tariant, sieks apie 30 procentų jos statybos išlaidų.
Didžiausia jėgainės statybos paramos suma negali būti didesnė nei 200 tūkst. eurų vienos įmonės elektrinei.

Pasak A. Endzino, džiugu, kad yra paramos fondas, tačiau jis ribotas ir niekas kol kas neužsimena apie projektus kitiems metams. Todėl tie, kas turi idėją statyti saulės jėgainę, tai turėtų pradėti daryti nedelsiant.

Puikus jau įgyvendintas projektas

UAB „Energetikos objektų statyba“ jau džiaugiasi vienu savo įgyvendintu projektu, kuris gavo valstybės paramą. Viename prekybos centre Mažeikiuose buvo pastatyta 40 kilovatų galios saulės elektrinė. Taigi, prekybos centras apie 80 proc. savo pagaminamos elektros energijos sunaudoja prekybos salių šaldytuvams, apšvietimui bei ventiliacijai tiesiogiai, o 20 proc. naudoja nakties metu šaldytuvams maitinti, mokėdamas tik po 5 centus už vieną pasaugotą kilovatvalandę.
Tiksliau paskaičiavus, prekybos centras dabar kasdien sutaupo po 60 eurų už nemokamai pagamintos elektros energijos suvartojimą.

Džiugu ir tai, kad prekybos centras gavo apie 12 tūkst. eurų valstybės paramą savo elektros jėgainės statybai.

Jėgainių jau turi ir „Šilutės prekyba“

UAB „Šilutės prekyba“ parduotuvėse besilankantys pirkėjai jau pastebi, kad čia apšvietimo, ventiliacijos bei šildymo klausimai puikiai sutvarkyti.

Bendrovės direktorius Egidijus Kuzminskas „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad saulės jėgaines ant bendrovės pastatų pradėjo statyti jau prieš trejus metus. E. Kuzminskas džiaugiasi, kad dabar įrengiant jėgaines bendrovė galės pasinaudoti ir paramos lėšomis.

Šiuo metu ant „Šilutės prekybos“ pastatų jau įrengta 14 jėgainių, kurių bendra galios suma – apie 300 kilovatų. Tad nors dar ne visi pastatai aprūpinti saulės jėgainėmis, tačiau jau dabar akivaizdu, jog šios bendrovės išlaidos už elektros energiją sumažėjo mažiausiai trečdaliu.

Visgi direktorius negaili priekaištų valstybės energetikos kontrolieriams, su kuriais tenka derinti jėgainių statybos klausimus. Pasak E. Kuzminsko, kartais yra neaišku, kodėl taip vilkinama suteikti leidimus tokioms statyboms. Klausinėjama, ar įmonė turės lėšų statybai užbaigti, ar galės nugriauti jėgainę, jeigu bus pareikalauta ir t.t.? Tokie klausinėjimai ir atsakymų rašinėjimas labai užtęsia leidimų statybai suteikimą.

Tiek saulės energijos jėgainių naudotojo „Šilutės prekybos“ vadovas E. Kuzminskas, tiek jų statytojas „Energetikos objektų statyba“ direktorius A. Endzinas teigia, kad verslo įmonėms saulės jėgainės yra labai naudingos. Todėl verta jas statyti ir pasinaudoti valstybės parama.

Norintys pasikonsultuoti dėl saulės jėgainių statybos ir valstybės paramos jų statybai gali skambinti A. Endzinui tel. 8 659 23298.

Komercijos direktorius, korespondentas