Saulėta vasara patvirtino investiciją namų saulės energijos gamybai

saules energija_Endzinas_1Prieš metus pastatyta privataus namo saulės jėgainė šiemet sugeneravo 11 tūkst. kW elektros energijos. Tai yra bemaž pilnas saulės baterijų žadėtosios energijos kiekis – tiek kiek elektros reikia taupiai gyvenančių namų buičiai ir šilumai visiems metams. Nes šeimos per mėnesį sunaudoja elektros energijos nuo 200 iki 500 kWh. Elektrą naudojant ypač taupiai jos, pagamintos saulės jėgainėse likusios dalies turėtų pakakti ir namų šildymui žiemą.

UAB „Energetikos objektų statyba“ direktorius Audrius Endzinas sako, kad bendrovė jau yra stačiusi nuo 3 iki 100 kilovatų (kW)saulės jėgaines. Jų per metus pastato apie 10. Šiemet tokias jėgaines jau suprojektavo, pastatė ir pridavė 7 namams, visos jos jau gamina elektrą. Iki metų pabaigos dar trys saulės jėgainės bus baigtos įrengti tokios paslaugos panorusių gyventojų namuose.

Statybų šuolis – jau trys metai

Buitiniams pastatams saulės jėgainių įrengimo šuolis Lietuvoje stebimas jau trečius metus. Tokias elektros gamybos priemones – saulės jėgaines statyti, pasak A.Endzino, paskatino tobulėjanti technika ir mažėjančios įrengimų kainos. Įrengimai ir jų sumontavimas atsiperka per 6 – 7 metus, o vėliau lieka tik gamyba, kuri duoda kasmet apie 15 proc. gamybos pelno.

Žinoma, galima tikėtis ir laukti dar efektingesnių ir pigesnių saulės jėgainės gamybos įrengimų, tačiau kas tuomet kompensuos praleistą laiką? Pasak A.Endzino, prieš 3 metus buvo naudojamos saulės jėgainių plokštės, kurių viena tuomet gamino 180 vatų (w) elektros energijos. Dabar viskas pasikeitė: plokštės, priklausomai nuo gamintojų, gaminamos nuo 280 iki 300 vatų stiprumo. Kas žino, kada 1×1,7 m plokštė galės pagaminti 500 W, po tokio šuolio, kuris įvyko dabar. 

Namų poreikiams dažniausiai statomos 10 kW saulės jėgainės, kurių rekonstruotuose namuose ir taupiai naudojant pagamintą saulės energiją turėtų užtekti ir šildymo poreikiams.

„Be kita ko, džiugu, kad Valstybė jau kelerius metus laikosi taisyklės kasmet kompensuoti nuo 25 iki 30 proc. investicijų išlaidų, skirtų saulės jėgainių statybai“, – sako A.Endzinas. 

Šilutės savivaldybė turi apie ką galvotisaules energija_Endzinas

Buvęs savivaldybės politikas ir porą kadencijų LR Seimo narys A.Endzinas, mano, kad saulės energija jau gali duoti nemažai naudos ir Šilutės savivaldybei. Juk Savivaldybė valdo didesniąją dalį sveikatos, švietimo ir kitų įstaigų, o visiems norisi, kad jų apšvietimui ir šildymui būtų sunaudojama kuo mažiau lėšų.

Anot A.Endzino, Šilutės savivaldybės tarybos politikai tikriausiai svarsto sprendimus, kokią naudą rajonui duotų saulės energetika. Jau dabar laikas vertinti kiekvieną vietą, kur galėtų būti statomi saulės energetikos gamybos įrengimai, skaičiuoti galimą naudą. O naudos savivaldybė gali patirti ir saulės jėgaines statant ant naujų pastatų, kurie pakeičia net stogo įrengimus.

Gamintojas saulės energiją turi ir savo namuose

Jau metus privataus namo saulės jėgainės 16 baterijų stovi ir UAB „Energetikos objektų statybos“ direktoriaus A.Endzino namuose. Beja, jo kolega Robertas Tirevičius savo namuose saulės jėgainės energetika naudojasi dar porą metų ilgiau.

A.Endzinui statyti saulės jėgainę apsispręsti buvo žymiai sunkiau, nes jis gyvena nuosavo miško sklype, tad ir už malkas mokėti nereikia. A.Endzinas sako visdėlto susigundęs savo namuose įsirengti saulės jėgainę. Jis turi 5 kW saulės jėgainę, kuri aprūpina elektros srove tik namų elektros sistemas. Jeigu elektros pritrūksta, pasak A.Endzino, juk visuomet jos galima pasiimti iš elektros tiekėjų, kurią pats sutaupo, mokant už 1 kWh tik 3,4 ct.