Nuo Naujųjų metų šalies gyventojai sankryžose nebeišvys žalių rodyklių lentelių, leidusių pasukti į dešinę degant raudonam šviesoforo signalui. Vairuotojai įspėjami nepasikliauti inercija važiuodami gerai žinomais maršrutais – net ir tuo atveju, jei kurioje nors sankryžoje nebus spėta iki sausio 1-osios demontuoti lentelių su šiomis rodyklėmis, jomis vadovautis jau nebebus galima.
„Nuo sausio 1-osios nustoja galioti Kelių eismo taisyklių (KET) 76 punktas, leidžiantis sustojus prie sankryžos pasukti į dešinę degant raudonam signalui, jei yra lentelė su žalia rodykle. Tad jei kuriame nors Lietuvos mieste eismą prižiūrinčios įmonės nespės demontuoti lentelių, pastarosios vis tiek jau nebegalios“, – perspėja draudimo bendrovės BTA Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis.
Draudikų inicijuota apklausa parodė, kad žalių rodyklių lentelių atsisakymas vertinamas prieštaringai – daugelis gyventojų mano, kad ši naujovė sulėtins eismą ir padidins spūstis.
Viskas dėl saugumo
Pasak Susisiekimo ministerijos, žalių rodyklių naudojimas yra nesaugus ir sparčiai diegiamam jutikliniam šviesoforų valdymui netinkamas eismo organizavimo būdas – tai viena iš priežasčių, kodėl atsisakoma šių lentelių.
„Diskutuodami apie žalių rodyklių lentelių naikinimą dažniausiai girdime, kad pokyčių imtasi siekiant užtikrinti pėsčiųjų ir vairuotojų saugumą. Tačiau kol kas mažai kalbama apie realią naujovių įtaką eismo pralaidumui – nepateikiami skaičiavimai ar statistika pagal užsienio pavyzdžius. Be to, šviesoforų sistemos atnaujinamos ne taip sparčiai kaip to norėtų daugelis vairuotojų. Tad nenuostabu, kad didelė dalis gyventojų šias naujoves sutinka skeptiškai“, – sako A. Žiukelis.
Kaip parodė BTA užsakymu „Spinter tyrimų“ spalį atlikta reprezentatyvi apklausa, 57 proc. vairuotojų mano, kad žalių rodyklių lentelių atsisakymas padidins spūstis, 53 proc. – jog šis sprendimas sulėtins eismą. Priešingai manančių tėra atitinkamai 7 proc. ir 2 procentai.
Tuo tarpu ar žalių rodyklių lentelių nebuvimas turės įtakos avaringumui, vairuotojai vieningos nuomonės neturi. 20 proc. vairuojančių asmenų mano, jog dėl šios naujovės avarijų ir avarinių situacijų skaičius padidės, bemaž tiek pat – 19 proc. – tikisi jų sumažėjimo.
A. Žiukelio nuomone, šiuo atveju visgi neverta daryti išankstines išvadas – tik po kelių mėnesių bus galima spręsti, ar žalių rodyklių lentelių nuėmimas prisidėjo prie eismo saugumo ir nesulėtino judėjimo keliuose.
Kas vietoje žalių rodyklių lentelių?
Pasak A. Žiukelio, vairuotojus piktina ir tai, kad kol kas kai kuriose šviesoforais reguliuojamose sankryžose nuėmus lenteles su rodyklėmis daugiau nesiimama jokių veiksmų.
„Kai kur šias lenteles jau spėjo pakeisti papildomos šviesoforų sekcijos, tačiau kitoms sankryžoms vis dar reikia alternatyvių sprendimų. Vairuotojams mažiau įtampos keltų tai, jei su šiais pokyčiais išvien pasirodytų ir nauji technologiniai sprendimai, kurie padėtų spręsti laiko gaišaties keliuose klausimą. Tai irgi viena priežasčių, kodėl gyventojai taip skeptiškai priima šią naujovę“, – teigia BTA ekspertas.
Lietuvoje jau nuo lapkričio 1-osios su žalių rodyklių lentelėmis nauji šviesoforai nebėra įrengiami, o iki 2020 metų sausio pirmosios šalyje jos turėtų būti nuimtos nuo visų šviesoforų be išimties.
Rašyti atsakymą