Savaitgalio reidas žvejų neišgąsdino, o pareigūnus – pradžiugino

zveju reidasVisus Lietuvos žvejus savaitgalį išjudino reidas – ant ledo lipo ne tik žuvies mėgėjai, bet ir pareigūnai. Iš viso buvo patikrinta daugiau nei 2 tūkstančiai žvejų, daugiau nei 400 jų – žvejoję Nemuno deltos regioninio parko (NDRP) vandenyse.

Apie planuojamą reidą skelbė respublikinė spauda, tad pareigūnai nesistebi, jog daugelis žvejų tam jau buvo pasiruošę.
Šilutės aplinkos apsaugos ir gyvosios gamtos inspektoriai, lygindami šį patikrinimą su panašiu metu vykdytu pernai, sako, jog Pamaryje žvejojančiųjų elgesys per metus žymiai pagerėjo – šį kartą visi žvejai turėjo smaigus ir tik 17 jų surašyti protokolai už žvejybą be leidimo.

Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Stanislovas Sudeikis pasidžiaugė, kad per metus žinia apie smaigų naudingumą ir būtinumą ant ledo pasklido per visą Lietuvą. Savaitgalį patikrinus NDRP teritorijoje žvejojusius 412 žvejus, nė vienas neišsisukinėjo smaigus palikęs namuose – visi juos turėjo.

Lietuvoje patikrinus 2161 žveją, 2117 jų taip pat turėjo pasikabinę ant kaklo dar pernai naujove tapusius gelbėjimosi įlūžus į vandenį įrankius.

Patikrinti prie ekečių įsitaisiusius žvejus, ant užšalusių vandens telkinių lipo 4 Šilutės rajono aplinkosaugos pareigūnai ir 1 neetatinis pareigūnas. Daugiausia žvejų laiką leido ant Minijos upės. Pareigūnai tikrino ir ant Skirvytės, Tenenio upių vandenų laimikių laukiančius vyrus.

17 žvejų regioninio parko teritorijoje žvejyba „už dyką“ mėgavosi neilgai – jiems pareigūnai surašė protokolus už žvejybą be specialaus leidimo. Taip pat Šilutės aplinkos apsaugos ir gyvosios gamtos inspektoriai priminė jiems, kad gaudant žuvis NDRP privaloma turėti žvejo mėgėjo kortelę.

110 patikrintųjų turėjo teisę pamario vandenyse žvejoti nemokamai. Tai pensininkai, neįgalieji, vaikai iki 16 metų. Jie gali žvejoti nemokamai, tik su savimi turi turėti jų statusą patvirtinantį dokumentą. Visoje Lietuvoje savaitgalį šių išskirtinę teisę žvejyboje turinčiųjų buvo net 439, arba 20 proc. visų patikrintų žvejų.

Pasirūpinti leidimais žvejoti „pamiršo“ 117 žvejų, arba 5 proc. visų Lietuvoje patikrintų žvejų.

Reido metu Lietuvoje neužfiksuota žalos padarymo gamtai atvejų, surašyti 149 protokolai, 3 iš jų – už šiurkščius žvejybos taisyklių pažeidimus. Iš pažeidėjų paimti 42 žvejybos įrankiai.

„Šilutės rajone padėtis žymiai pasikeitusi į gerąją pusę. Galbūt tą lėmė ir tai, kad žmonės žinojo, jog vyks reidas, pasiruošė tam. Tačiau prisiminus pernykštį reidą, pažeidimų skaičius šiemet gerokai mažesnis“ – pokyčiais patenkintas S.Sudeikis.

Nors beveik visi patikrinti žvejai buvo drausmingi ir nepažeidė taisyklių, aplinkosaugininkų patikrinimai tęsis ir toliau. Šilutės pareigūnai žada lipti ir ant Kuršių marių ledo, kur žvejų renkasi daugiausia. Žvejojant Kuršių mariose, žvejo kortelė nereikalinga, čia reikia turėti žvejo mėgėjo bilietą.

Siekiama, kad nedrausmingų ir neatsakingai žvejybai besiruošiančių pažeidėjų skaičius mažėtų. Prevencinį reidą inicijavusi Aplinkos ministerija tikisi, kad tokios priemonės skatins žvejus elgtis civilizuotai – įsigyti žvejybos leidimus, žvejojant ant ledo turėti smaigus, paleisti mažesnes nei leistina žuvis ir pan. Lėšos, surinktos už žvejybos leidimus, bus panaudotos žuvų veisimui, žvejybos kontrolei.