Sąvartyno „vartų mokestis“ kyla. Didės ir „šiukšlių mokestis“

ATLIEKOSŠilutės rajono savivaldybė Klaipėdos regioniniam sąvartynui Dumpiuose iki rugsėjo 1 dienos turėjo mokėti 51,13 Lt dydžio „vartų mokestį“ už toną čia atvežtų atliekų. Nuo rugsėjo 1 dienos  mokestis padidintas iki 77,37 Lt/t, o po trijų mėnesių – nuo 2014-ųjų sausio 1 dienos – šis mokestis padidės iki 122,52 Lt/t.

Tokią nelinksmą žinią rajono politikams pranešė Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (toliau – KRATC) direktorius Šarūnas Reikalas, įmonės Stebėtojų tarybos pirmininkas Vidmantas Plečkaitis ir kiti specialistai. Visa regioninio atliekų tvarkymo centro vadovybė buvo atvykusi į Šilutės rajono tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto išplėstinį posėdį ir pateikė išsamią informaciją apie „vartų mokesčio“ didinimo priežastis.

Privalo laikytis reikalavimų

Š.Reikalas tikino, jog KRATC iš padidinto „vartų mokesčio“ pelno negaus, nes visos gautos papildomos pajamos nueis atliekų deginimo paslaugai apmokėti ir didžiųjų bei bioskaidžių atliekų aikštelėms eksploatuoti. KRATC privalo atliekas tvarkyti prisilaikant ES ir Lietuvos vyriausybės direktyvų – 50 proc. atliekų turi būti surūšiuotos į antrines žaliavas, degios atliekos sudegintos.

Kai kurie rajono politikai įžvelgė KRATC vadovybės norą kuo skubiau modernizuoti surenkamų atliekų tvarkymą ir „įjungti“ lengviausią pajamų šaltinį – padvigubinti „vartų mokestį“ savivaldybėms, kurios savo sąvartynus buvo priverstos uždaryti.
Š.Reikalas tokias kalbas atrėmė, sakydamas, kad KRATC veiklą reglamentuoja Aplinkos ministerija ir jos įsakymai nurodo, kokia atliekų dalis turi būti surūšiuota į antrines žaliavas, į degančias atliekas. Ministerija nurodė terminus, iki kada tie reikalavimai turi būti įvykdyti ir numatė baudas už jų nevykdymą.

Klaipėdiečiams – pigesnė šiluma

Iš atliekų atrinktos degiosios medžiagos bus naudojamos tiekti šilumą Klaipėdos miestui.

Atliekų deginimo paslaugą teikia konkursą laimėjusi ir šį pavasarį pradėjusi veikti bendrovė „Fortum Klaipėda“. Ji, sudeginusi atliekas, klaipėdiečiams tiekia pigiausią šilumą Lietuvoje.

Rajono politikus piktino faktas, kad didžiausią įtaką „vartų mokesčio“ brangimui turės būtent daug kainuojanti regioniniame sąvartyne išrūšiuotų atliekų deginimo paslauga. „Kodėl rajonų savivaldybės verčiamos mokėti didesnį „vartų mokestį“ ir tuo pačiu apmokėti už klaipėdiečiams tiekiamą pigią šilumą?“, – stebėjosi politikai.

KRATC valdybos pirmininkas V.Plečkaitis tokių Šilutės politikų prielaidų nepaneigė. Jis priekaištavo, jog nė viena iš savivaldybių nepanoro domėtis „Fortum Klaipėda“ uždirbamu pelnu. Jo nuomone, savivaldybėms su šia įmone vertėtų derėtis dėl kompensacijų, nes savivaldybės kartu su atliekomis atveža bendrovei „Fortum Klaipėda“ ir kurui tinkamų medžiagų, kurias „Fortum Klaipėda“ degina (utilizuoja) ir paskui parduoda gautą šilumą.

Derėtis dėl kompensacijos už klaipėdiečiams tiekiamą šilumą su „Fortum Klaipėda“ turėtų visos regiono savivaldybės kartu su Klaipėdos miesto savivaldybe, valdančia daugiau nei pusę KRATC akcijų.

Brangs atliekų tvarkymo paslauga

„Šilutės naujienų“ žiniomis, „vartų mokestis“ rajono atliekų tvarkymo rinkliavoje sudarė apie ketvirtadalį kainos. Akivaizdu, kad nuo naujų metų pradžios, kai „vartų mokestis“ nuo 51,13 Lt/t šoktels net iki 122,52 Lt/t, turės didėti ir rajono atliekų tvarkymo rinkliava.

Savivaldybės administracija, iš gyventojų ir įmonių rinkdama mokestį už atliekų tvarkymą, per ketverius metus yra patyrusi apie 1,5 mln. Lt nuostolį: už atliekų priėmimą į sąvartyną KRATC Savivaldybei pateikė 1,5 mln. Lt didesnes sąskaitas, nei Savivaldybė išrašė sąskaitų atliekų turėtojams.

Savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Ambrozaitis „Šilutės naujienoms“ negalėjo tiksliai pasakyti, kiek teks didinti atliekų tvarkymo rinkliavos tarifus. Dabar dar atliekami skaičiavimai.

Bet jis paneigė prielaidas, kad rinkliava rajono gyventojams padidės proporcingai tiek, kiek pakilo „vartų mokestis“.

Pasak R.Ambrozaičio, Savivaldybė antrą kartą skelbs atliekų tvarkymo operatoriaus konkursą. Iš naujo parinktas operatorius bus įpareigotas per pusę sumažinti bendrųjų atliekų, gabenamų į Dumpiuose esantį sąvartyną, kiekį: pusė atliekų privalės būti surūšiuotos į antrines žaliavas ir nebepateks į sąvartyną.

Aplinkos ministerijos nurodymu, jau nuo 2013 metų pradžios privalomas komunalinių atliekų rūšiavimas.

Planuojama, kad naujasis atliekų tvarkymo operatorius surinktas iš rajono gyventojų atliekas galės rūšiuoti Rumšų didžiųjų ir bioskaidžių atliekų aikštelėje, netoli Šilutės.