Savivaldos dieną kuriame tradicijas

vietos savivalda konferencijaVisi kartu galime kurti savivaldą, visi kartu turėtume kurti ir šventę, ir jos tradicijas, – tokia svarbiausia mintis lydėjo visus ketvirtadienio – Lietuvos savivaldos dienos renginius mūsų rajone.

Svarbiu šios šventės akcentu tapo vėtrungė – Mažosios Lietuvos nematerialios kultūros ženklas, senovinis Pamario krašto simbolis, pastaruoju metu atgimstantis iš naujo.

Sumanytas 3 metus truksiantis projektas

Į Šilutės kultūros ir pramogų centre (KPC) surengtą konferenciją „Vėtrungių ištakos, istorija, kultūrinis paveldas, meninė reikšmė šiandienai“ susirinko gausus būrys dalyvių. Mokslininkai, muziejininkai, menininkai, šiandien vėtrunges jau gaminantys praktikai, kultūros barų darbuotojai ir moksleiviai, – visi, kam šis mūsų krašto akcentas pastarąjį dešimtmetį tapo įdomus ir kurie norėjo apie jį išgirsti dar daugiau.

„Siekėme sujungti ir susisteminti visų žinias apie vėtrungę“, – taip pagrindinį renginio tikslą apibūdino jo organizatorės – Šilutės KPC direktorė Jūratė Pancerova ir Kintų Vydūno kultūros centro direktorė Rita Tarvydienė.

Tapti renginio partneriais jos pasikvietė Klaipėdos universiteto, Lietuvos Jūrų muziejaus atstovus, kraštotyrininkus ir leidėjus, laivadirbius ir vėtrungių meistrus.

Organizatorės pastebėjo, jog Šilutės savivaldos ženklu vėtrungė tapo nuo praėjusių metų, kuomet ji tapo Savivaldos dienos minėjimo akcentu. Šiemet žengta toliau – sumanytas 3 metus truksiantis projektas, o konferencija tapo vienu pirmųjų jo renginių.

Projektas gimė iš ambicijos

Susirinkusiuosius sveikinusi rajono merė Daiva Žebelienė linkėjo visiems drąsiai žengti į priekį kuriant naujus projektus ir visada jausti pasididžiavimą savo krašto praeitimi, dabartimi ir ateitimi. Rajono vadovė padėkos raštą už kūrybiškas iniciatyvas ir kasdienį kultūrininkų subūrimą naujiems siekiams ir projektams įteikė projekto kuratorei, Kultūros skyriaus vedėjai Vilmai Griškevičienei.vietos savivalda knapkis vetrunge

Vedėja pastebėjo, jog šilutiškiai jau seniai galėjo susiburti šios geros idėjos įgyvendinimui, o ne, jos žodžiais tariant, burbuliuoti ant nidiškių, kurie savinasi vėtrungių ištakas.

Beje, pastaruoju metu Kultūros skyriaus vedėjai jau teko sutikti ir klaipėdiečių, kurie irgi tikina, kad šio puošnaus ženklo sumanytojai ir pradininkai buvo klaipėdiečiai. O šilutiškių jie klausia, kodėl mes nesipuošiame tomis vėtrungėmis, jei jau esame jų išradėjai…

Projektas „Vėtrungių kelias“, anot V.Griškevičienės, gimė iš ambicijos, kai Kultūros ministerija pasiūlė savivaldybėms kurti naujus kultūros kelius. „Ateinančius 3 metus darbo šioje srityje turėsime visi – ir jau takus pramynę, ir tie, kurie dar tik bandys prisijungti prie šios idėjos. O pagrindinė nuostata – kad šis kelias kalbėtų apie kultūrinį turizmą“, – sakė vedėja.

Idėjų yra įdomių. Planuojama, kad tame kelyje plaukios vėtrungėmis papuošti menų laivai, galbūt bus sukurtas žaidybinis suoliukas „Laivų mūšis“ ir pan. Galvojama net apie vandens Metų rato renginių ciklą, kurie būtų reprezentatyvūs tik mūsų krašto renginiai.

Kelių šimtmečių senumo vėtrungių atsiradimo kelią aptarė Klaipėdos universiteto docentas Egidijus Bacevičius, Lietuvos jūrų muziejaus Laivybos istorijos skyriaus vedėjas Romaldas Adomavičius, kraštotyrininkas Kęstutis Demereckas, laivadirbiai Vaidotas Bliūdžius ir Simas Knapkis, vėtrungių meistras Laurynas Juodeška, bibliotekininkai ir kultūros darbuotojai.

Padėkos kuriantiems krašto ateitį

Jau septintą kartą minima Lietuvos savivaldos diena ketvirtadienį švente tapo ir mūsų rajono savivaldos darbuotojams.

Popietę didžioji Savivaldybės salė vos talpino visus čia susirinkusiuosius. Savivaldybės administracijos vadovai, skyrių vedėjai, rajono Tarybos nariai, seniūnai, seniūnijų specialistai ir seniūnaičiai, socialiniai darbuotojai, dvasininkai – visi suvažiavo paminėti Savivaldos dieną. Sulaukta ir svečių – Klaipėdos universiteto darbuotojų.

Visus pasveikinusi merė D.Žebelienė įteikė keliasdešimt padėkos raštų savivaldoje dirbantiems ir krašto ateitį kasdien savo idėjomis, gražiomis iniciatyvomis ir pasiaukojamu darbu kuriantiems šilutiškiams. Padėkos žodis tartas ir po gėlės žiedą įteikta gausiam būriui savivaldybės ir seniūnijų atstovų.

„Savivaldą turėsime tokią, kokią patys susikursime, tad visi kartu stiprinkime pilietinę bendruomenę“, – kvietė rajono vadovė.
Vėliau su šilutiškiais bendravo Klaipėdos universiteto dėstytojai.